Franciaországban új kihívásokkal nézünk szembe a sertésinfluenza terjedése kapcsán, amely úgy tűnik, hogy képes átjutni az immunitást biztosító védőoltásokon. A helyi állattenyésztők és szakemberek aggodalommal figyelik a helyzet alakulását, hiszen ez a b


A sertésinfluenza váratlanul felfutott a francia sertéstenyésztő gazdaságokban: a H1N2#E genotípus megjelenését követően az első évben 661 megbetegedést regisztráltak, ami másfélszerese az átlagosan tapasztalt 400-as esetszámnak.

A francia Élelmiszer-, Környezetvédelmi és Munkahelyi Egészségügyi és Biztonsági Ügynökség (ANSES) kutatói szerint a valószínűleg Dániából származó új vírus gyorsan terjedt, miután megkerülte a korábbi fertőzésekből és vakcinákból kialakult immunitást.

A vírust először Bretagne-ban észlelték, majd gyorsan elterjedt az egész francia szárazföldön. Az ANSES Ploufragan-Plouzané-Niort laboratóriumának tudósai ezért vizsgálatot végeztek annak megértésére, hogyan történhetett ez a gyors változás.

"Az új genotípusra való figyelmünket az váltotta ki, hogy a sertések körében egyre gyakoribbá váltak a súlyos influenzafertőzések. Ezeket a betegségeket magas láz, légzési nehézségek, köhögés és a kocák esetében vetélés kísérte" - magyarázza Gaëlle Simon, a sertés immunológiai és virológiai osztály vezetője.

A gyors megjelenés jobb megértése érdekében az ANSES tudósai 2019 januárja és 2022 decembere között gyűjtött mintákat elemeztek. Ez az elemzés megerősítette, hogy genetikailag és antigénjeiket tekintve is különböznek a korábban Franciaországban előfordultaktól. "Ez a különbség azt jelentette, hogy képesek voltak kikerülni a sertések korábbi fertőzésekből vagy oltásokból eredő, már meglévő immunitását" - magyarázza a kutató.

A többi ismert sertésinfluenza-vírussal végzett összehasonlítások alapján arra lehet következtetni, hogy ez a genotípus valószínűleg Dániából ered. Franciaországba valószínűleg fertőzött állatok importálásával került, akár közvetlen úton, akár más európai országokon keresztül.

Egy új változat megjelenése növelheti a más állatfajokra és az emberre való átterjedés kockázatát is - figyelmeztet az Anses.

A sertésinfluenza-vírusoknak való kitettség fokozza annak valószínűségét, hogy ezek a vírusok reasszortálódjanak az emberi influenzavírusokkal, ami olyan új vírusok megjelenéséhez vezethet, amelyek jobban alkalmazkodnak az emberi szervezethez. Mivel a sertések érzékenyek mind az emberi, mind a madárinfluenza-vírusokra, ezek az állatok olyan környezetté válhatnak, ahol a vírusok keverednek és új formákat öltönek. Ezt a jelenséget hangsúlyozza a tudós, aki a 2009-es influenzajárvány kapcsán is említi, amely egy sertésinfluenza-vírus következménye volt.

Az ANSES hangsúlyozza, hogy a vírus behurcolása hangsúlyozza a szigorú biológiai biztonság szükségességét minden sertéstelepen. Ez magában foglalja a gazdaságba érkező összes új állat karanténba helyezését, valamint az összes állat megfigyelését a sertésinfluenza-fertőzés jeleinek kimutatására. A szervezet hozzáteszi, hogy Franciaországban egyelőre nem kötelező az ilyen fertőzések bejelentése.

Related posts