Íme egy egyedi változat a szövegedből: Itt a repülőrajthoz szükséges titkos recept Orbán Viktor csapatának: vajon a láncfűrész a kommunizmus idején is hatékonyan működhetett?


Vietnámban a vadkapitalizmus titkait kutatják, hogy megtalálják a gazdasági fellendülés kulcsát. Egy jelentős átalakulás küszöbén áll a kommunista állam, de vajon sikerül-e kihasználniuk ezt a lehetőséget a fejlődésük érdekében?

Elképesztő léptékű reformokra készül a vietnámi vezetés. Az eddig megosztott tervek, illetve kiszivárgott információk szerint minisztériumok, kormányzati hivatalok és ügynökségek, tévéadók, újságok szűnnének meg, tízezrével tennének utcára embereket az állami kiadások visszavágása és a bürokratikus folyamatok egyszerűsítésének érdekében.

Az elemzők véleménye szerint a reformcsomag gyökeresen átalakíthatja az ország helyzetét.

"Vietnám történetének egyik legmerészebb adminisztratív reformját éljük meg a Doi Moi, azaz 'helyreállítás' óta, amely 1986-ban indult el. Hanoi célja, hogy a bürokráciát hatékonyabbá tegye, mivel ezt egyre inkább a gazdasági növekedés gátjának tartják."

- mondja Nguyen Khac Giang, a szingapúri ISEAS kutatóintézet munkatársa.

A program bejelentését To Lam, aki augusztusban, Nguyen Phu Trong halála után vette át a Vietnámi Kommunista Párt főtitkári posztját, tette meg.

"Ez egy nagyon sürgős feladat, amelyet el kell végeznünk. Néha le kell nyelnünk a keserű pirulát, elviselni a fájdalmat és kivágni a daganatokat, hogy egészséges és erős testünk legyen"

- fogalmazott Lam a párt hivatalos weboldalán közzétett, decemberi beszédében. Lam számára ez nem csupán a hatalom megőrzéséről, hanem annak megerősítéséről is szól. A korábbi közbiztonsági miniszter 2024-ben szinte meteorszerűen emelkedett az ország legjelentősebb vezetőjévé, de a pozíciója addig nem tekinthető stabilnak, amíg a 2026 elejére tervezett, 14. pártkongresszus meg nem erősíti azt. (Lamot 2024 áprilisában választották államfővé, majd az augusztusban bekövetkezett Trong halálát követően főtitkár lett, de csupán Trong ötéves ciklusának hátralévő, körülbelül másfél évére. A vietnámi politikai rendszerben a főtitkár hatalma nem hasonlítható a kínai Hszi Csin-pingéhez; itt a főtitkár csupán az egyik a négy egyenrangú vezető közül, amelyek közé tartozik a pártfőtitkár, az elnök, a kormányfő és a nemzetgyűlés elnöke is.)

Széles körben elterjedt vélekedések szerint Lam radikális költségcsökkentési és bürokráciaegyszerűsítési programját a "láncfűrészes" argentin elnök, Javier Milei inspirálta. Milei választási kampányában azt ígérte, hogy láncfűrésszel fog nekifogni az állami kiadások csökkentésének és a felesleges bürokrácia eltüntetésének – amihez valóban drasztikus lépéseket tett. Bár sokan aggódtak amiatt, hogy az argentin társadalom nem fogja jól tolerálni a sokkoló reformokat, eddig úgy tűnik, hogy Milei számítása bevált. Az argentin infláció a hosszú évek óta nem tapasztalt alacsony szintre süllyedt, és 2024 végére a lakosság is kezdte érezni az intézkedések kedvező hatásait. Például a kiskereskedelmi forgalom 2024 decemberére a 2023-as adatokhoz képest 17,7 százalékos emelkedést mutatott.

A másik nagy visszhangot kapott nemzetközi példa a Trump-kormányzat várható lépései lehetnek. Ugyan az Elon Musk és Vivek Ramaswamy vezette, a kormányzati hatékonyság növelését célzó tervezett hivatal (DOGE) lépéseiről még csak Muskék sokszor egymásnak is ellentmondó nyilatkozatai alapján lehet következtetni, a cél valami hasonló lehet, mint Argentínában vagy Vietnámban.

Mindenesetre izgalmas pikantériát ad a vietnámi eseményekhez, hogy a kommunista egypártrendszer által irányított országban a "vadkapitalista" Milei, valamint a világ leggazdagabb emberének tartott Elon Musk nézetei, aki Donald Trump egyik legfőbb szószólójává vált – és aki a szélsőségesen liberális állásponttól a jobboldali republikánusok irányába hajlik, miközben gyanakodva szemléli minden állami beavatkozást és korlátozást – megjelennek a főtitkár szavaiban.

A vietnámi "láncfűrészes program" részletei még nem kerültek nyilvánosságra, azonban a pártvezetés tervei között szerepel, hogy körülbelül 20 százalékkal csökkenti a létszámot a minisztériumokban, állami hivatalokban és különféle közszolgáltatásokban. A miniszterelnök egyik helyettese azt nyilatkozta, hogy körülbelül 100 ezer pozíció érintett lehet, míg egy korábbi parlamenti tisztségviselő arra figyelmeztetett, hogy több százezer párttag és közalkalmazott jövője is bizonytalanná válhat.

Úgy tűnik, hogy öt minisztérium jövője kérdésessé vált, míg mások, mint például a befektetési és a pénzügyminisztérium, várhatóan összeolvadnak. Emellett négy jelentős állami hivatal, köztük az Állami Vagyonkezelő Bizottság is megszűnne. A média szektorban is jelentős változások várhatóak: öt állami televíziós csatorna, tíz újság és tizenkilenc magazin bezárására lehet számítani.

A védelmi, közbiztonsági, igazságügyi, ipari, kereskedelmi és külügyminisztérium, valamint a vietnámi nemzeti bank és a kormányzati ellenőrzési hivatal változatlan formában megmaradnának, ugyanakkor ezeknél a szervezeteknél is terveznek karcsúsításokat végrehajtani, így megőrizve önállóságukat.

Lam 2024 októberében kifejtette, hogy a központi költségvetés körülbelül 70%-át állami dolgozók bérezésére és egyéb rendszeres kiadásokra fordítják. Ez a helyzet jelentősen korlátozza a lehetőségeket a nagyszabású beruházási projektek megvalósítására.

"Ha csupán arra fordítjuk a pénzünket, hogy egymást támogassuk, akkor nem marad forrásunk a kritikus infrastruktúra fejlesztésére."

- emelte ki a főtitkár. Emellett a délkelet-ázsiai államban az utóbbi időszakban jelentős mértékben megnövekedett a költségvetési deficit, miután az adócsökkentések, valamint különféle adómentességek és könnyítések komoly részesedést vettek el az állami bevételekből. A kormányzati tervek szerint 2025-re a GDP 3,8 százalékára rúgó költségvetési hiányra számítanak (a 2023-as 4, illetve a 2024-es - előrejelzett - 3,6 százalék után), de a vezetés óriási összegeket kíván fordítani nagyszabású infrastruktúra-fejlesztési projektekre. Tavaly novemberben döntés született egy észak-déli nagysebességű vasútvonal megépítéséről, amelynek költsége összesen 67 milliárd dollárra (jelenlegi árfolyamon körülbelül 26,9 ezer milliárd forintra) rúg. Csak összehasonlításképpen: a Budapest-Belgrád vasútvonal tervezett költsége körülbelül 1000 milliárd forint körüli összegre tehető, és tudjuk, hogy a tervezők és kivitelezők esetében valószínűleg nem spóroltak a költségekkel.

Nagy kérdés, hogy vajon sikerül-e keresztülvinni egy ilyen monumentális költségcsökkentési programot az állami gépezeten. Lam számára talán kedvező fejlemény, hogy a vietnámi pártvezetés az utóbbi időszakban komoly lépéseket tett a korrupció ellen. A legutóbbi események, mint a magas rangú pártvezetők lemondása – feltehetően ezen ügyekkel összefüggésben – váratlanul nyitották meg az utat Lam számára az elnöki, majd a főtitkári pozíció felé. A hatóságok eddig több száz párt-tisztségviselőt és üzletembert vettek őrizetbe. Különösen figyelemreméltó esemény volt Truong My Lan, Vietnám leggazdagabb üzletasszonyának pere, amely 2024 áprilisában halálos ítélet kiszabásával zárult. Az ingatlanmágnást azzal vádolták, hogy több tízmillió dollár értékben jogosulatlanul vett fel hitelt saját tulajdonú bankjától, ami igencsak felkavarta a közvéleményt és rávilágított a rendszer gyengeségeire.

"Miután a korrupcióellenes hadjárat meggyengítette a helyi hatalmi központokat és kisöpörte a vonakodó tisztviselőket, a vezetésnek most megvan a politikai tőkéje és az eltökéltsége ahhoz, hogy keresztülnyomják a reformokat, amelyeket szükségesnek tartanak ahhoz, hogy elérjék azt a kitűzött célt, hogy a fejlett országok közé kerüljenek"

- véli Nguyen Khac Giang. (2024-ben fejlett, avagy magas jövedelmű országnak a Világbank szerint az számított, ahol az egy főre eső bruttó nemzeti jövedelem (GNI) meghaladta a 14,005 dollárt 2023-ban - ez igencsak ambiciózus terv, hiszen 2023-ban a vietnámi egy főre eső GNI 4110 dollár volt). Ehhez 2025-ben 8 százalékos növekedést szeretne realizálni az ország, ehhez pedig szükség lenne az infrastruktúra gyors fejlesztésére, viszont 2024-ben csak az ilyen célra betervezett összegek 77,5 százalékát költötte el ténylegesen az állam.

A pártvezetés abban bízik, hogy a reformok nem csupán az állami kiadások csökkentésével járnak majd, hanem széleskörű jótékony hatásokat is gyakorolnak. Az elmúlt években Vietnámban jelentős külföldi tőkeáramlás figyelhető meg, és az ország a Trump-kormány alatt kirobbant kínai-amerikai kereskedelmi konfliktus egyik legnagyobb nyertese lett. A vietnámi vezetés azonban úgy véli, hogy az ügyintézés egyszerűsítése és a bürokratikus akadályok csökkentése újabb befektetőket csábíthat az országba, miközben a helyi vállalkozások számára is kedvezőbb környezetet teremt.

Ez a helyzet különösen érdekes, mivel az elemzők véleménye alapján nem teljesen világos, hogy Vietnám kedvezően fog-e reagálni arra, ha Trump második ciklusában – ahogy azt ígérte – jelentős új vámokat vezetne be, és tovább feszítené a viszonyt Kínával. Vietnámban a reformok bevezetésétől azt várják, hogy a közelgő protekcionista korszakban a délkelet-ázsiai ország lehetőséget kínálhat a befektetők és vállalatok számára, mint egyfajta biztonságos menedékhely.

"A pénz olyan, mint a víz: ha megakadályozzuk az áramlását, akkor más irányba fog terelődni."

Andrew Goledzinowski, Ausztrália vietnámi nagykövete úgy véli, hogy Vietnám egy kulcsfontosságú időszak küszöbén áll, és most új irányokat keres.

Nem mindenki osztja ezt az optimista nézőpontot. A reformcsomag rövid távon ugyanis nem csupán megtakarításokat, hanem jelentős költségeket is magával hozhat. Egy minisztériumi elemzés alapján például a végkielégítésekre és az átképzési programokra körülbelül 130 billió dongot, ami nagyjából 2 ezer milliárd forintnak felel meg, kellene fordítani az átalakítás következtében.

Az átalakítás első szakasza valószínűleg nem az átláthatóságot és a zökkenőmentes ügyintézést hozza magával, hanem inkább egy jókora zűrzavart, amely az ügyek elhúzódásához vezet. A különböző ügyek hovatartozása és a felelősök személye kérdésessé válik, miközben sok tisztviselő olyan új feladatokat és ügyeket kaphat, amelyekhez sem a szükséges szakképzettsége, sem a tapasztalata, sem pedig a megfelelő időkerete nem áll rendelkezésére.

"Ez nem egy könnyű vagy egyszerű feladat, és valószínűnek látszik, hogy számos állami tisztviselő kap majd olyan feladatokat, amelyek olyan szakértelmet kívánnak, amellyel nem rendelkeznek. Az áramvonalasítás először túlterhelést okozhat"

- hívja fel a figyelmet Nguyen Tri Hieu vietnámi közgazdász.

"Legyünk felkészülve arra, hogy egy időre a tehetetlenség válik a megszokottá."

- állítja egy Hanoi-ba akkreditált nyugati diplomata is.

Ugyanakkor akadnak optimistább vélemények is. Az egyik Vietnámban dolgozó, névtelenséget kérő külföldi befektető a Reutersnek nyilatkozva kiemelte, hogy a reform régóta esedékes, és jelentős előrelépést hozhat az üzleti folyamatok és az ügyintézés egyszerűsítésében. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy az átmeneti időszakban, várhatóan néhány hónapig, egyes projektek engedélyezési eljárásai lelassulhatnak.

Related posts