Jézus az Élő Ige, akiben minden Írás teljes mértékben megvalósul - Ferenc pápa szónoklata.


Január 26-án, Isten igéjének VI. vasárnapján délelőtt Ferenc pápa elnökölt a vatikáni bazilikában bemutatott szentmisén, amely egyben lezárta a kommunikáció világának jubileumát - számolt be róla a Vatican News közösségi oldalán.

A Szentatya 2019-ben indítványozta az Isten igéjének szentelt vasárnap ünneplését, hogy hangsúlyozza a Szentírás fontosságát és emlékeztesse a híveket annak központi szerepére a keresztény életben.

A szertartáson Ferenc pápa negyven, különböző nemzetiségű világ hívőt lektorrá avatott, átadva nekik a Nova Vulgata Biblia egy-egy példányát, hangsúlyozva: Isten igéje arra szólít minket, hogy tegyünk róla tanúságot és evangelizáljunk minden időben és minden helyen. Ismételten arra buzdított, hogy mindig legyen nálunk egy kisméretű Újszövetség, amelyet napközben előveszünk és olvasunk, így állandó kapcsolatban maradunk az Úrral.

Ferenc pápa homíliájában a mai evangéliumi szakasz mély üzenetére világított rá, amely a Szentlélek csodálatos próféciájának beteljesedését hirdeti. Kiemelte, hogy Jézus, az Üdvözítő, aki "a Lélek erejével" érkezik (Lk 4,14), az, aki ezt a próféciát valóra váltja. Isten Igéje nem csupán egy múltbeli esemény, hanem velünk együtt halad a történelem során, folyamatosan hatva az életünkre a Szentlélek erejének közvetítésével. Az Úr irántunk érzett szeretete révén mindig hű marad ígéretéhez - hangsúlyozta a Szentatya, majd felidézte Jézus szavait, amelyeket a názáreti zsinagógában mondott: "Ma beteljesedett az Írás, amelyet az imént hallottatok" (Lk 4,21). Ezzel emlékeztetett minket arra, hogy Isten üzenete ma is él és hat ránk.

A Szentatya a "boldog véletlen" kifejezéssel illette, hogy az Isten igéjének vasárnapján, a jubileumi szentév kezdetén, éppen Lukács evangéliumának azt a részét hallgatjuk, amelyben Jézus a "felkent Messiás" szerepében jelenik meg. Az Úr azért küldte Őt, hogy "hirdesse az Úr kegyelmének esztendejét"! Jézus az Élő Ige, aki által az összes Írás teljesedik. A mai Szent Liturgiában mi is Jézus kortársai vagyunk: ámulattal telve nyitjuk meg szívünket és elménket, hogy meghallgassuk Őt, hiszen "Ő maga beszél, amikor az egyházban a Szentírást olvassák" - emelte ki a pápa a II. Vatikáni Zsinat Sacrosanctum Concilium konstitúciójára hivatkozva (7). Az ámulat fontosságát hangsúlyozva kifejtette, hogy amikor az evangélium szavait hallgatjuk, nem elegendő csupán megérteni azokat; el kell jutniuk a szívünk mélyére, és fel kell ébreszteniük bennünket. Isten Igéje mindig csodálatba ejt, megújít minket, behatol a szívünkbe, és folyamatosan új erőt ad.

Ebben a boldogító hitben arra kapunk ösztönzést, hogy befogadjuk ezt az ősrégi próféciát, ahogy Krisztus Szívéből árad. Érdemes elidőzni azon az öt cselekedeten, amelyek a Messiás páratlan és univerzális küldetését tükrözik - emelte ki Ferenc pápa, hangsúlyozva, hogy páratlan, mivel csak Jézus képes azt teljes mértékben megvalósítani; és univerzális, mert mindenkit szeretettel hív be e nagyszerű küldetésbe.

Mindenekelőtt az a küldetés, hogy "örömhírt hozzon a szegényeknek". Ez az örömhír, amelyet Jézus hirdet, nem más, mint az evangélium: Isten országa közel van! Amikor Isten uralkodik, az ember megtapasztalja az üdvözülés ajándékát. Az Úr eljön, hogy meglátogassa népét, különös figyelmet fordítva az alázatosakra és a nélkülözőkre. Ez az evangélium az együttérzés üzenete, amely arra hív bennünket, hogy szeretetteljesen közelítsünk embertársainkhoz, engedjük el adósságaikat, és vállaljunk nagylelkű társadalmi felelősséget. Isten jelleme a közelség, irgalom és könyörületesség jegyében telik. Ő ilyen: irgalmas, közeli és együttérző – hangsúlyozta a Szentatya.

Krisztus második cselekedete abban rejlik, hogy "szabadulást hirdessen a foglyoknak". A gonosz hatalma végső soron véget ér, mert a jövő Istené, aki mindent megújít. Jézus a Lélek erejével megvált bennünket minden bűnünktől, és felszabadítja szívünket a belső bilincsek alól, elhozza számunkra az Atya bocsánatát. Ez az evangélium az irgalom üzenete, amely arra ösztönöz minket, hogy a béke, a közösség és a kiengesztelődés elkötelezett képviselői legyünk.

A harmadik cselekedet, amellyel Jézus beteljesíti a próféciát, az, hogy "megvilágosodást adjon a vakoknak". A Messiás megnyitja számunkra a szív szemét, amelyet gyakran elkápráztat a hatalom és a hiúság csábítása. Ezek a lélek betegségei, amelyek megakadályozzák, hogy felismerjük Isten jelenlétét, és láthatatlanná teszik a gyengéket és a szenvedőket. Ez az evangélium a világosság szava, amely igazságra, a hitünkről való tanúságtételére és következetes életre szólít bennünket - fejtette ki a Szentatya.

Jézus küldetésének negyedik cselekedete, hogy "felszabadítsa az elnyomottakat". Semmilyen rabszolgaság sem tud ellenállni a Messiás művének. A Messiás testvérekké tesz bennünket. Az üldöztetés és a halál börtöneinek kapuit szélesre tárja Isten szerető hatalma. Ez az evangélium a szabadság igéje, amely a szív megtérésére, becsületes gondolkodásra és a megpróbáltatásban való kitartásra szólít bennünket.

A pápa végül Jézus küldetésének ötödik cselekedetére világított rá: az Úr kegyelmének esztendejét hirdetni jött el. Ez az új korszak nem csupán elhozza az élet véges végét, hanem inkább megújítja azt. Az általunk elkezdett jubileumi év egy reménnyel teli felkészülés a Megváltóval való végső találkozásra. Ez az evangélium az öröm üzenete, amely arra ösztönöz bennünket, hogy nyitott szívvel fogadjuk el egymást, és közösségben éljünk, miközben zarándokként Isten országa felé haladunk.

Ezekkel az öt cselekedettel Jézus beteljesítette Izajás próféta jövendölését, amely már régóta várt megváltásunk ígéretét hordozta. Szabadulásunk által azt üzeni számunkra, hogy Isten közel lép hozzánk a szenvedéseinkben, megszabadít minket a rossztól, megnyitja a szemünket a valóságra, és lerombolja az elnyomás igáját. Ekkor egy olyan örömteli időszakba és történelmi pillanatba léphetünk, amelyben Isten valósággá válik számunkra – velünk tart, és elvezet minket az örök élet felé. Az üdvösség, amit Jézus kínál, még nem teljesen teljesült; azonban a háború, az igazságtalanság, a szenvedés és a halál nem zárja le a föld népeinek és a történelemnek a történetét. Az evangélium élő és megbízható üzenet, amely soha nem hagy cserben minket. Az evangélium valóban soha nem csal meg.

Az Atya Igéje emberré lett a világ üdvözítésére

Az Isten igéjének szentelt vasárnapon emeljük fel hálánkat az Atyához, aki hozzánk fordult az Ő szavával, és aki emberré lett a világ megváltásáért. Ez a különleges esemény a Szentírás minden lapján visszaköszön, amelynek igazi szerzői az emberek és a Szentlélek – ahogyan azt a pápa is megemlítette a II. Vatikáni Zsinat Dei Verbum című dogmatikus konstitúciójában (vö. 11). Az egész Biblia Krisztusra és az Ő munkájára emlékezik, a Lélek pedig folyamatosan jelenvalóvá teszi Őt és művét életünkben és a történelem során. Amikor a Szentírást olvassuk és tanulmányozzuk, vagy imádkozunk, nem csupán információt nyerünk Istenről, hanem befogadjuk a Lelket, aki emlékeztet minket mindarra, amit Jézus mondott és cselekedett (vö. Jn 14,26). Ezen a módon a hit lángjával átitatott szívünk reménnyel várja Isten országának eljövetelét. A pápa ez alkalommal is bátorította a híveket, hogy építsenek be a mindennapjaikba a Szentírás olvasásának szokását. Azt javasolta, hogy mindenkinek legyen a zsebében egy példány az Újszövetségből, amelyet táskájában hordhat, és napközben bármikor elővehet, hogy néhány sorát elolvassa. Így nap mint nap fenntarthatjuk a kapcsolatot az Úrral.

Éljen a Krisztus örömhíre! Lelkesedéssel válaszoljunk reá! Az Úr nem csupán néma hallgatókhoz intézte szavait, hanem tanúkként hívott meg minket, hogy bátran és kitartóan hirdessük az evangéliumot mindenhol és mindenkor. Ezen a különleges szertartáson, ahol negyven világi hívőt avatott lektorrá, a hívek imáit kérte értük, emlékeztetve minket arra, hogy közösségünk ereje a közös imádságban és a hitünk megosztásában rejlik.

Ferenc pápa homíliáját egy inspiráló üzenettel zárta, amely arra ösztönözte a híveket, hogy nyitott szívvel és elmével közelítsenek egymáshoz.

"Elkötelezzük magunkat amellett, hogy örömhírt hozzunk a rászorulók számára, hogy szabadulást hirdessünk a fogságban élőknek, és a vakságot szenvedőknek visszaadjuk a látás csodáját. Célunk, hogy felszabadítsuk az elnyomottakat, és hirdessük az Úr kegyelmének évét. Ezzel a szándékkal fogunk nekilátni a világ átalakításának, Isten akaratának megfelelően, aki a szeretet szellemében teremtette és váltotta meg a világot."

Related posts