Joulupukki – a valódi télapó varázslatos alakja. A finn hagyományok szerint ő az, aki a tél csodáit és az ünnepi örömöket hozza el minden házhoz. Törékeny, de szívből jövő mosollyal érkezik, hogy a gyerekek álmát valóra váltsa. Kosarában nem csupán ajándé

Finnország csodálatos Lappföldjén található Mikulásfalva, ahol az igazi Mikulás, Joulupukki, várja a látogatókat. A mesebeli figura az év minden napján fogadja a gyerekeket, ám az ajándékok kiosztására nem december 6-án kerül sor, hanem a karácsonyi ünnepek alkalmával. Maticsák Sándor professzor, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karának Finnugor Nyelvtudományi Tanszékének vezetője is ellátogatott a Mikuláshoz, és élményeit megosztotta a hirek.unideb.hu portál olvasóival.
Hosszú idő telt el a legenda születésétől, mire Finnországba költözött az igazi Mikulás.
- A 4. században Törökország Myra nevű városában élt Miklós püspök, aki felkarolta az elesetteket, segítette a szegényeket és ajándékokat adott a gyerekeknek. Szent Miklós több vallásban a szegények és a hajósok védőszentje, nem véletlen talán, hogy csontjait hajósok vitték Olaszországba, ahol Bari városában a mai napig ereklyeként őrzik a San Nicola bazilikában - idézte fel a történelmi hitelességű kezdeteket Maticsák Sándor.
A Szent Miklós kultuszának elterjedését elsősorban a holland népnek köszönhetjük a középkor folyamán. Ők Sinterklaas néven emlegették a szentet, amely a "szent" és a "Nicolas" szavak összevonásából származik. Ebből a hagyományból nőtte ki magát az a széleskörű európai szokás, miszerint a jól viselkedő gyermekek december 6-án ajándékokat kapnak a Mikulástól. Továbbá a hollandok szerepe nem korlátozódott Európára: a 17. században, amikor átkeltek az óceánon és megalapították Új-Amszterdamot – amely később New York néven vált ismertté –, magukkal hozták ezt a színes hagyományt is, amely így a tengerentúlon is gyökeret vert.
A 19. századi Amerikában bontogatta szárnyait Santa Claus legendája, amelynek ma már jól ismert képe egy üdítőital-reklámnak, a Coca-Colának köszönhető. A cég 1931-ben debütált ezzel a kampányával, amelyben megjelent a piros ruhás, nagyszakállú, pocakos és barátságos Mikulás, akit azóta is mindenki ismer. Érdekesség, hogy a figura megalkotója egy finn származású grafikus volt, aki Chicagóban élt - ezt osztotta meg velünk a professzor.
A december 6-i ajándékozás szokása természetesen minden országban más és más, hiszen kialakulását befolyásolták a helyi hagyományok.
Miért is hívják a finn Mikulást Joulupukkinak? A válasz gyökerei a finn nyelvben rejlenek: a „joulu” szó a karácsonyt jelenti, míg a „pukki” a kecskebakot idézi fel. Ez a különös név egy érdekes kulturális örökséget tükröz, amely a karácsonyi hagyományok és a termékenység szimbólumainak ötvözéséből származik.
- A magyarázat az, hogy a skandinávoknál is élt egy, a magyar busójáráshoz hasonló hagyomány, amikor állati alakot öltve, kecskeszarvat a fejükre rakva, kecskebőr bundát viselve járták a házakat. Igaz, vittek ajándékot is, de sört is kértek... Erre a szokásra rétegződött rá a Mikulás ünnepe, s e hagyományból maradt fenn a kecskebak neve - idézte fel Maticsák Sándor.
Finnországban azonban karácsonykor és nem december 6-án ajándékozza meg a gyerekeket Joulupukki. Ennek magyarázata, hogy ez a nap Finnország legnagyobb nemzeti ünnepe, a Függetlenség napja.
- A történethez az is hozzátartozik, hogy 1927-ben - egy régebbi néphagyományra építve - egy finn rádiós, Markus Rautio találta ki, hogy Joulupukki Lappföldön, egy Korvatunturi nevű helyen lakik. A korva fület jelent, a tunturi pedig a lapp kopár hegy megnevezése, így logikusnak tűnhetett, hogy a fül alakú hegy azért alkalmas a Mikulás lakhelyéül, mert így meg tud hallani minden kívánságot. Ezzel igazolást is nyert a gyerekek számára, hogy az igazi Mikulás nem lehet sem holland, sem amerikai, csakis finn - tudtuk meg a professzortól.
Az idő múlásával és a turizmus fejlődésével Joulupukki, a híres finn Mikulás, átköltözött a sarkkörön elhelyezkedő Rovaniemibe, egészen pontosan a közeli Mikulásfalvára. Itt, ahol a varázslat sosem alszik, egész évben, minden egyes nap várja a látogatókat, hogy megélhessék a karácsony csodáit.
A Mikulás nemcsak a levelezés rejtelmeire figyel, hanem személyesen is fogadja a látogatókat. Ajándéktárgyakat beszerezhetünk tőle, de ha az internet világában szeretnénk tájékozódni, saját honlapján is bőven találunk információt. Ráadásul postacíme is van, amire bátran küldhetjük leveleinket, és a válasz sem marad el. A telefonvonal is nyitva áll, így ha szerencsénk van, akár a Mikulás egyik kedves munkatársával, vagy akár magával az ünnepi figura igazi képviselőjével is beszélgethetünk. Azonban érdemes türelmesnek lenni, hiszen a látogatók száma óriási; különjáratok hozzák a turistákat, és a találkozó nem mentes a költségektől sem - mesélte vissza lappföldi élményeit Maticsák Sándor.
És bár a finn gyerekek várhatnak karácsonyig az ajándékokra, a magyar gyerekek bizonyára megkapják december 6-án, hiszen Joulupukki rénszarvas-vontatta szánján egyetlen éjszaka alatt körbesiklik a Földön, bekopogtat minden házba és megkérdezi: - Vannak-e itt rendes, kedves gyerekek?