**Kampány az alkoholfogyasztás csökkentéséért: Élj tudatosan!** Az alkoholfogyasztás társadalmunkban széleskörűen elterjedt, mégis sokan nem ismerik fel, milyen hatással van életünkre. Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet az alkohol mértéktelen használatán
Május és június folyamán az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) együttműködve az egészségügyi igazgatóságokkal országos kampányt indít az alkoholfogyasztás megelőzése érdekében. Ennek a kezdeményezésnek a célja, hogy a fiatalok, szülők és a szélesebb közönség számára növelje az alkoholfogyasztás egészségügyi kockázataival és életminőségre gyakorolt negatív hatásaival kapcsolatos tudatosságot és tájékozottságot.
Az alkoholfogyasztás jelentősen megnöveli a szájüregi, garat-, nyelőcső-, máj-, vastagbél- és emlőrák kialakulásának kockázatát. Emellett kedvezőtlen hatással van a szív- és érrendszerre, valamint az emésztőrendszer működésére is – figyelmeztet az INSP hivatalos weboldalán megjelent cikk.
Az alkohol jelentős függőséget alakíthat ki, különösen a serdülők és fiatal felnőttek körében, akik a hosszú távú káros következmények szempontjából a legnagyobb kockázatnak vannak kitéve. A kutatások szerint azok a fiatalok, akik alkoholt fogyasztanak, négyszer nagyobb valószínűséggel válnak alkoholfüggővé felnőttkorukra. Annak ellenére, hogy az alkohol számos negatív hatással bír, még mindig az egyik legelterjedtebb pszichoaktív anyag, és a társadalmi elvárások is jelentősen hozzájárulnak a fogyasztásához. A kampány keretében arra buzdítanak mindenkit, különösen a szülőket, hogy júniusban tartózkodjanak az alkoholtól, ezzel is példát mutatva gyermekeiknek.
A szakértők véleménye alapján a szülők elengedhetetlen szerepet töltenek be a pozitív családi környezet kialakításában, a fontos értékek népszerűsítésében, valamint az alkoholmentes és egészséges életmód szokásainak megerősítésében.
"Minél későbbre halasztják a serdülők az alkoholfogyasztás megkezdését, annál kevésbé vannak kitéve a kockázatoknak. Ezért alapvető fontosságú, hogy a szülők támogassák gyermekeiket abban, hogy mellőzzék az alkoholfogyasztást. A korai szülői beavatkozás megelőzheti az alkohollal kapcsolatos problémákat a serdülőknél. Tájékoztatni kell őket a kockázatokról, és támogatni kell őket abban, hogy egészséges döntéseket hozzanak" - figyelmeztetett a közegészségügyi intézet.
Mivel az alkoholfogyasztásnak nem létezik teljesen biztonságos szintje, életkortól függetlenül érdemes elkerülni az alkoholt.
A statisztikai adatok alapján a világon évente körülbelül 3 millió ember életét követeli az alkoholfogyasztás, amely 230 különböző betegség kialakulásához vezethet. Ezen túlmenően az alkoholfogyasztás nemcsak az egyénekre, hanem a családokra és közösségekre is komoly hatással van, hozzájárulva a globális betegségteher 5,1%-ához. Különösen aggasztó, hogy a 15-49 éves korosztályban az alkohol a korai halálozás és a fogyatékosság egyik legfőbb kockázati tényezője, sőt, az ebbe a csoportba tartozó halálesetek 10%-áért is felelős.
2018 során a világ átlagos alkoholfogyasztása 6,2 liter tiszta alkoholra rúgott fejenként, figyelembe véve a 15 éves és annál idősebb korcsoportot. Érdekesség, hogy a statisztikák szerint a nem hivatalosan nyilvántartott alkoholfogyasztás, amely az általános ellenőrzési rendszereken kívül esik, az összes fogyasztás 26%-át alkotta.
A WHO európai térségében az alkohol évente közel egymillió halálesetet eredményez, és jelentős szerepet játszik a szándékos és nem szándékos sérülések előfordulásában. A terhesség alatti alkoholfogyasztás magzati alkoholspektrum-zavarokhoz vezethet, amelyek számos születési rendellenességet okoznak. Ezek közé tartoznak a testi és szellemi fogyatékosságok, valamint a későbbiekben viselkedési és tanulási problémák, amelyek tartós hatással lehetnek az egyén életére. Fontos kiemelni, hogy ezek a problémák, ellentétben sok más fogyatékossággal, teljes mértékben megelőzhetők.
Továbbá, az alkohol szerepe kiemelkedő, hiszen a 20-24 éves korosztályban minden negyedik haláleset ennek következményeként következik be. A WHO európai régiójában ez a faktor jelentős hatással van a munkahelyeken eltöltött évek számának csökkenésére, ami kedvezőtlenül befolyásolja a gazdasági növekedést és a termelékenységet. Ezen kívül, az alkoholfogyasztás felelős a rákos megbetegedések körülbelül 17%-áért is.
A statisztikák alapján megállapítható, hogy az enyhe vagy mérsékelt alkoholfogyasztás (naponta kevesebb mint 20 g tiszta alkohol) a rákos megbetegedések 13,3%-áért felelős. Ez 2017-ben Európában körülbelül 23 ezer új rákos esetet jelentett.
Romániában az éves alkoholfogyasztás figyelemre méltóan magas, 2023-ban fejenként átlagosan 10,3 liter tiszta alkoholt fogyasztanak.