A pénzügyi helyzet egyre sürgetőbbé válik: csak idén májusban a magyarok annyi személyi kölcsönt igényeltek, mint amennyit az egész év során eddig felvettek.
Májusban több mint 300 milliárd forint értékben folyósítottak nem folyószámla alapú hiteleket a bankok, ezzel történelmi csúcsokat döntött meg a lakossági hitelpiac - írja a BiztosDöntés portál.
Egyedülálló eseménynek számít, hogy a kihelyezés mértéke megközelíti a 149 milliárd forintot, hiszen ilyen nagyságrendű adatra korábban nem volt példa. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője kiemeli, hogy az év első öt hónapjában a lakossági ügyfelek már több mint 666 milliárd forint értékben igényeltek lakáshitelt, ami lényegesen túlszárnyalja a 2023-as évre tervezett, 595 milliárd forintos teljes volumenet.
A szakértő szerint a személyi kölcsönök piacán is történelmi szintet közelíti a mérleg, ugyanis 150 millió forint híján a havi folyósítás elérte a 100 milliárdos értéket, azaz a bankok idén egyetlen hónap alatt több ilyen hitelt adtak, mint 2013-ban összesen. A bankok május végéig 435 milliárd forint személyi kölcsönt folyósítottak, ami 44 százalékkal haladja meg a tavalyi, szintén rekordnak számító év adatait. Esély van arra is, hogy a személyi kölcsönök száma is meghaladja idén az eddigi rekordot, ugyanis május végéig 134 500 személyi kölcsön szerződést kötöttek, ami időarányosan 3 százalékkal meghaladja a 2019-es csúcsévet, amikor összesen 311 500 szerződést kötöttek.
Csökkenést az átlagos személyi kölcsön összege mutat az előző hónapokkal összevetve. A hitelszerződések átlagos összege májusban 3,16 millió forint volt, szemben a korábbi 3,3 millió forinttal. Gergely Péter szerint tavaly december óta az átlagos hitelösszeg folyamatosan meghaladja a 3 millió forintot.
A szabad felhasználású jelzáloghitelek kihelyezése májusban újra meghaladta a 10 milliárd forintot, ami legutóbb két éve volt tapasztalható, amikor sokan jelzáloghitel segítségével vásároltak inflációkövető Prémium Magyar Állampapírt. Az aktuális növekedés azonban piaci szempontból nehezen indokolható. A jelzálog alapú hitelek népszerűségét a szakértők abban látják, hogy több bank is kínál 10 százalék alatti THM-et hosszabb, akár 20 éves futamidőre. Ugyanakkor van olyan pénzintézet is, ahol ehhez jelentős, több tízmilliós hitelösszeget szükséges igényelni.