Két év elteltével végre lehetőség nyílik arra, hogy az irakiak újra megnyissák az olajforrásaik csapját.


Az iraki kormány és a kurd regionális vezetés között folynak az egyeztetések a Törökországba irányuló olajexport újraindításáról. A közel két éve leállított vezeték üzembe helyezése jelentős bevételt hozhat Iraknak, ráadásul az újraindítás enyhíthetné a globális olajpiacokra nehezedő nyomást - írta a Bloomberg.

Az iraki külügyminiszter, Fuad Husszein a müncheni biztonsági konferencián elmondta, hogy jelenleg a technikai részletek egyeztetése zajlik az olajvállalatok, a szövetségi kormány és a Kurdisztáni Regionális Kormányzat (KRG) között. A fő kérdés az exportálható és a belső fogyasztásra szánt olaj mennyiségének meghatározása.

A jogi keretrendszerről már elértük a megállapodást. Most már csak az olajvállalatok, az iraki szövetségi kormány és a KRG közötti technikai részletek rendezése szükséges ahhoz, hogy elindulhasson az exportfolyamat.

- nyilatkozta Husszein.

A vezeték újbóli üzembe helyezése segíthet csökkenteni a globális olajpiacokra nehezedő nyomást, amelyet az iraki szállítmányok leállása idézett elő.

- korábban napi 400-500 ezer hordó olajat exportáltak ezen a csővezetéken keresztül,

Az iraki olajminiszter nyilatkozata szerint az újraindítás következtében naponta legalább 300 ezer hordó nyersolaj szállítása várható.

Az iraki parlament nemrég jelentősen megemelte az olajtermelésért járó kifizetéseket, ami elősegítheti a megegyezést Bagdad és a KRG között. A hordónkénti díjat 6 dollárról 16 dollárra emelték, bár ez csak ideiglenes megállapodás, amíg független szakértők fel nem mérik a tényleges költségeket.

Husszein kifejezte, hogy Irak számára elengedhetetlen a vezeték újbóli működésbe állítása: "Nincs más csővezetékünk, amelyre támaszkodhatnánk. Ezért is rendkívül fontos, hogy legyen egy megbízható csővezetékünk. Ez a környezet, amelyben élünk, rendkívül nehéz, és a működőképes infrastruktúra biztosít számunkra egyfajta védelmet, lehetőséget adva arra, hogy exportálhassuk az olajunkat."

A külügyminiszter optimizmusának adott hangot, várakozásai szerint a felek a közeljövőben végre egyezségre juthatnak a részletekben, ami lehetővé tenné az export tevékenység újbóli beindítását. Mindazonáltal

Iraknak fontos, hogy figyelembe vegye az OPEC+ keretein belül vállalt kötelezettségeit, különösen a kitermelési korlátozásokkal kapcsolatban.

A 2023 márciusában bekövetkezett vezeték-leállítást egy nemzetközi döntőbíróság határozata váltotta ki, amely Törökországot 1,5 milliárd dollár kártérítés megfizetésére kötelezte Irak irányába. Ankara viszont elutasította a bírság kifizetését, és a KRG-t (Iraki Kurd Regionális Kormányzat) kérte fel a kártérítés előteremtésére. Ez a jogi összetűzés továbbra is megoldásra vár a két ország között.

Related posts