Kibújjak, vagy maradjak inkább a megszokott kerékvágásban? Ez a kérdés sokunkat foglalkoztat, amikor a változás küszöbén állunk. A döntés, hogy kilépjünk a komfortzónánkból, mindig izgalmas, de egyben félelmetes is. Vajon a bátorság, hogy új utakat fedezz

Ne igyál előre a medve bőrére, tartja a mondás, s ha lazán értelmeznénk, akkor azt is mondhatnánk, hogy bár lehet, a mai napon tényleg kidugta a medve az orrát a barlangból, de az korántsem jelenti a tél, a hideg idő végét. (Tájainkon, kiváltképp a Csallóközben még igazán be sem köszöntött, ráadásul itt se barlang, se medve nincs, se végeláthatatlan vita arról, hogy túlszaporodásuk okán ritkítandó-e az állomány.) Mindenesetre a mai nap a medvéé.
A Szegedi Vadasparkban a medvék váratlanul előléptek, és láthatóan nem siettek vissza a medveházukba. A népi időjóslás szerint, ha a medve február 2-án, gyertyaszentelő napján megjelenik a barlangjából és észreveszi az árnyékát, akkor visszatér téli álmához, jelezve, hogy a hideg még hosszú ideig velünk marad. Ezzel szemben, ha a felhők eltakarnak mindent, és a medve kimerészkedik, az azt jelenti, hogy a tél végét kezdjük el érezni. De vajon miért is merészkedik ki a medve, amikor senki sem űzi? Mielőtt választ keresnénk erre a kérdésre, nézzük meg közelebbről, kivel is állunk szemben.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága honlapján olvashatjuk:
A téli hónapok beköszöntével sok állatfaj "téli álomba" merül, ami jól ismert jelenség. A Magyar Állatvédelem weboldalán olvashatjuk, hogy ezek az emlősök és halak olyan különleges élettani alkalmazkodási képességekkel bírnak, melyek lehetővé teszik számukra az inaktív, pihenő életmódot. Elgondolkodom azon, hogy némely nehezebb napokon talán nekünk, embereknek is jól jönne egy kis hibernálódás. De hát ezt már a természet régóta tudja, és nem véletlenül alakította így a dolgokat. A szakértők szerint...
Valószínűleg a medve a legimpozánsabb állatfaj, amely erre képes, és a szakértő is megerősíti ezt a megállapítást:
Kiderül, hogy amikor a medve kilép a barlangjából, nem azért teszi, hogy a népi időjóslók jóslatait teljesítse, hanem mert egyszerűen éhes. A vackában se hűtőszekrény, se kamra nem várja, hogy kedvére válogathasson a finomságok között.
Valószínűleg mostanra már nagyon megéheztek... Óvatosan, favágók és turisták! (Ezt csak úgy, mellékesen említem.) A szakértők szerint ilyenkor minden falatot felhalmoznak, különösen a környékbeli állatokra vetik rá magukat, de a barna medve...
S itt kanyarodjunk vissza cikkünk elejéhez, a mai naphoz... Nem nagyon érdekli a macit sem a felhő, sem a nap, sem a felhő árnyéka, sem a naptár, egyszerűen "megfogyatkozott energiatartalékai miatt terepszemlét végez". Mit mondjak, nem szeretnék éppen akkor ezen a "terepen" sétálgatni... A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága hasznos tanácsokat ismertet e vonatkozásban is.
A kérdés továbbra is megválaszolatlan marad a medve számára, ahogyan a híres gyermekvers is megfogalmazza: "Kibújjak, vagy ne bújjak..." Ez a dilemma a mai napig foglalkoztatja, és a választ keresve a múlt és a jelen határvonalán egyensúlyozik.