Meglepetésként érkezett a hír: az idei évben drámaian megnövekedett a halálesetek száma.


A nyugdíjba vonulás időszaka jelentős átalakulásokat hoz életvitelünkben, ami kihatással van egészségünkre is. Szakértők figyelmeztetnek arra, hogy a nyugdíjas évek során megnövekedhet a halálozás kockázata, és ezt nem csupán az életkorral lehet magyarázni...

Kiderült, melyik évünk életünk legveszélyesebbike. A hosszú élettartamra specializálódott kutató szerint rengeteg múlik ezen az időszakunkon, erősen meghatározza, hogy meddig fogunk várhatóan élni.

A szakértők állítása szerint a legkritikusabb év a nyugdíjba vonulás időszaka. Ekkor drámaian megnő az elhalálozások száma, ami komoly hatással van arra, hogy hány évet élhetünk még. De miért is történik ez? Az ok gyakran a hirtelen ránk nehezedő szabadidő, amelyet sokan nehezen kezelnek. Ekkor sokak számára megszűnik a korábbi közösséghez való tartozás érzése, ami céltalanságot és aktivitáscsökkenést eredményezhet. Ezek a változások pedig akár súlyos következményekkel is járhatnak.

"A legnagyszerűbb módszer ennek az érzésnek a leküzdésére, ha nyugdíjba vonulásunk után keresünk valamilyen elfoglaltságot magunknak" - javasolja a szakértő. Legyen szó akár hobbiról, akár magának a munkának a folytatásáról, évekkel hosszabbíthatja meg életünket.

Ezek után nem meglepő, hogy az Amszterdami Közegészségügyi Kutatóintézet tanulmánya során azt állapították meg, nagyobb halálozási kockázattal jár az időben történő nyugdíjba vonulás, mint a nyugdíjon túli munkavégzés.

A legfrissebb kutatások szerint a 65 éves vagy annál idősebb munkavállalók fizikai állapota nyugdíjba vonuláskor gyorsabb ütemben romlik, mint azoké, akik továbbra is teljes munkaidőben dolgoznak. A szakértők úgy vélik, hogy ez a jelenség nem csupán a krónikus betegségek jelenlétének vagy hiányának tudható be.

Megjegyezték, hogy azoknál az embereknél, akik anyagi kényszerből kénytelenek tovább dolgozni, nem feltétlenül tapasztalható jobb egészségi állapot, mint a valóban nyugdíjba vonult társaiknál. Ez különösen a mentális egészséget érintően igaz, hiszen a folyamatos stressz és a kényszerű munkavégzés jelentős hatással lehet a lelki jólétre.

Mindenesetre biztos, hogy a kiegyensúlyozott és stabil mentális állapotra jótékonyan hat a rendszeres mozgás, az aktív életmód és az is, ha célkitűzések, sikerélmények és kihívások is kísérik mindennapjainkat. Ennek érdekében tehát kulcsfontosságú, hogy a nyugdíjba vonulást követően megtaláljuk azt az elfoglaltságot, mely mindezeket biztosítani képes számunkra.

Related posts