Felfedezték, miként lehet azonosítani a Pride rendezvények résztvevőit.


Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke korábban egy ellenzéki politikus kérdésére írt részletesen arról, hogy a rendőrség milyen technikai eszközöket vehet igénybe felvételkészítéshez, valamint hogyan zajlik az azonosítás folyamata.

Tordai Bence, aki korábban a Párbeszéd színeiben tevékenykedett országgyűlési képviselőként, már a Pride rendezvényét megelőzően érdeklődött a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál az arcfelismerő technológiák alkalmazásáról és az azonosítási folyamat részleteiről.

Péterfalvi Attila válaszából kiderült, a rendezvénybiztosítás folyamatában a rendőrség - a Pride esetében a BRFK - a következő típusú technikai eszközöket veheti igénybe felvételkészítéshez:

Ezen eszközökkel készült képek használhatók fel arcképelemzéshez, illetve a rendőrség hivatalos eljárás keretén belül beszerzett, nem rendőrségi tulajdonban lévő képrögzítő eszközből származó felvételeket is használhat. A hivatalos eljárásban - akár szabálysértési, akár büntetőeljárásról van szó - az elkövető beazonosítása érdekében az ismeretlen személyről készült fényképet a rendőrség az Integrált Portál Alapú Lekérdező Rendszeren (IPL) keresztül kéri le, így veszi igénybe az arcképelemzési rendszert. Az egyedi azonosítóval történő belépést követően, az arcképelemzési nyilvántartásban történő lekérdezéskor az ügy előadója a lekérdezés céljának, ügyszámának, és a lekérés jogalapjának megjelölésével tölti fel a fényképfelvételt.

A hatóság elnöke válaszában világossá tette, hogy a lekérdezés során a rendszer minden olyan nyilvántartásban végzi el a keresést, ahol okmányfotók találhatók. Amennyiben több lehetséges személyazonosság merül fel, a képek részletes elemzésére kerül sor. Az adatlapokat az IPL rendszeren keresztül küldik el a Nemzeti Szakértő és Kutató Központ Arcképfelismerő Elemző Osztályának, ahol szakértők bevonásával pontosabb azonosítás valósulhat meg. Az NSZKK az IPL rendszeren keresztül juttatja el a feltöltött képmetszet azonosításáról szóló szakértői véleményt, amely a képen szereplő személy lehetséges azonosítását tartalmazza.

Péterfalvi Attila összegzésében hangsúlyozta, hogy a vizsgálat nem leplezett le olyan hatósági gyakorlatot, amelynél az arcképelemzési eljárás és a rendőrségi folyamatok során az érintettek személyes adatai jogellenesen lennének kezelve. Ezen kívül a NAIH előtt nem merült fel olyan elem a rendőrség arcfelismerési eljárásával kapcsolatban, amely ellentétes lenne az adatvédelmi jogelvekkel vagy a bűnügyi adatvédelmi irányelv rendelkezéseivel.

Június 28-án hosszú vita, jogi ellentmondások, szigorító intézkedések és rendőrségi tiltás mellett is megtartották a harmincadik Budapest Pride-ot. Orbán Viktor az esemény után úgy fogalmazott, hogy "mindenkit tájékoztattunk, a jogszabályokat mindenki ismeri. A többi a hatóságok feladata, a politikának itt már nincs dolga".

Related posts