Kitört a rakétapánik: az új kancellár háborús feszültséget gerjeszt a németek körében?

Thurzó Katalin, 2025. április 18-án, pénteken, 17:37-kor készült felvétel: Getty Images / Maja Hitij - Friedrich Merz.
Nem kímélte a szavakat az orosz nemzetbiztonsági tanács helyettes vezetője, Dmitrij Medvegyev, amikor Friedrich Merz, Németország lehetséges kancellárja felé intézte üzenetét húsvét előtt. Medvegyev világossá tette, hogy a kereszténydemokrata politikusnak figyelembe kell vennie az orosz álláspontot, és határozottan kifejezte aggályait a két ország közötti feszültségekkel kapcsolatban.
Az orosz vezető szavai a közelmúltban egy újabb német politikai vitára reflektáltak, amely a Taurus nagy hatótávolságú cirkálórakéták szállításáról szólt. A német szövetségi kormány leendő vezetője hangsúlyozta, hogy ez a pusztító fegyver rendkívül fontos lenne Ukrajna számára, lehetővé téve, hogy hatékonyabban védekezzen az immáron három éve tartó orosz agresszióval szemben.
Bár az elképzelés nem friss keletű: a konzervatív politikus már a Scholz-kormány időszakában és a választási kampány során is határozottan támogatta a fegyverszállításokat, most azonban a helyzet Moszkvában fokozottabb feszültséggel terhelt.
A Taurus (Bika) KEPD-350 rakéták lenyűgöző teljesítménnyel rendelkeznek, hiszen óránként 1170 kilométeres sebességgel száguldanak, és akár 500 kilométer távolságra lévő célpontokat is precízen elérhetnek. Ez a képesség lehetőséget teremt arra, hogy...
Ukrajna célja, hogy Oroszország belső területén található kulcsfontosságú létesítményeket és katonai indítóbázisokat semmisítsen meg.
Az esetleges szállítmányokkal kapcsolatban Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője a napokban határozottan fogalmazott. Kijelentette, hogy amennyiben Taurus rakétákat használnak oroszországi infrastrukturális létesítmények ellen, az súlyos következményekkel járhat.
A Német Szövetségi Köztársaság közvetlen részvételét a kijevi kormány katonai tevékenységeiben egyre inkább elismerik és hangsúlyozzák.
Oroszország az Ukrajnába irányuló, sokat vitatott Taurus rakéták szállítását hadüzenetként értelmezné.
Ezért az e témában zajló legújabb párbeszédet kiemelt figyelemmel követik a Kreml falai között.
Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője, például Friedrich Merzetet a "keményebb álláspont hívének" nevezi. Az újságíróknak elmondta: "Sajnos az európai fővárosok nem mutatnak hajlandóságot arra, hogy a béketárgyalásokhoz vezető utat keressenek, helyette inkább a háború folytatását provokálják" - áll a berlini lap beszámolójában.
A Nezavisimaya Gazeta című orosz lap is azt latolgatja, hogy Merz konfrontációba viszi-e Németországot Oroszországgal, amiről a Kommerszant megállapítja, hogy az új kancellár sokkal inkább katonai beállítottságú, mint elődje, a szociáldemokrata Olaf Scholz, ráadásul vezető szerepet kíván vállalni az Ukrajna védelmét támogató, európai erőfeszítésekben.
Bár a Bika támadása Moszkva ellen, vagy a Krími híd lerombolása vörös vonal, a rakétáról szóló vita kevésbé katonai, mint politikai jelentőségű Oroszország számára a berlini orosz nagykövet szerint.
A szállítás egy "rendkívül rövidlátó döntés" lenne.
Szergej Nyecsajev kijelentette, hogy a Taurus rakéták bevetése nem hozna jelentős változást a csatatéren, ugyanakkor "teljesen új szintet képviselhet" a Németországgal fennálló kapcsolatokban.
Figyelembe véve, hogy szakértők véleménye szerint az ukrán katonák nem rendelkeznek a szükséges tapasztalattal a nagy hatótávolságú fegyverek üzemeltetéséhez, valószínű, hogy német támogatásra lenne szükség a megfelelő működtetéshez.
A téma amiatt lángolt fel, mert a CDU/CSU Unió kancellárjelöltje a szorosabb nemzetközi együttműködés jegyében egy hete felvetette, hogy nyitott a rakéták szállítására, ha az az európai partnerekkel egyeztetve történik - a kezdeményezést üdvözölte például Caspar Veldkamp holland külügyminiszter és Radoslaw Sikorski lengyel miniszterelnök.
Nem arról van szó, hogy mi magunk lépnénk be ebbe a konfliktusba,
„Az ukrán hadsereg megerősítéséről és a szükséges fegyverek beszerzéséről beszélünk” – nyilatkozta Friedrich Merz az ARD csatornán.
Szavait árnyalja, hogy a német Taurus külföldi bevetéséhez a Bundestag döntése szükséges, ami lényegében azt jelentené, hogy
Németország közvetlenül belekerülne a háború eseményeibe.
A húsvétot követően a kereszténydemokratákkal koalícióra lépő szociáldemokrata párt, az SPD, továbbra is elutasítja a rakéták átadását, mivel aggályaik vannak az eszkalációval kapcsolatban - értesül a Deutsche Welle.
Nem akarunk harcoló féllé válni
- jelentette ki Matthias Miersch, az SPD főtitkára, hangsúlyozva, hogy a stratégiai információk mérlegelése után a koalíciós pártoknak egységesen kell döntenie.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök már régóta sürgeti Németországot, hogy adja át a gyilkos eszközöket, és többször bírálta az SPD-s Scholzot, amiért vonakodnak a témában.
Kiemelkedően fontos, hogy eddig Franciaország és az Egyesült Királyság voltak azok, akik cirkálórakétákat biztosítottak Ukrajnának a szövetségesek közül. Noha a Storm Shadow és a Scalp rakéták hasonló fegyverrendszerek, mégis kevesebb precizitással rendelkeznek a Taurushoz képest, és a hatótávolságuk is jelentősen korlátozottabb.
Ezen kívül, novemberben, néhány hónappal Joe Biden akkori amerikai elnöki mandátumának vége előtt, az Egyesült Államok felhatalmazta Ukrajnát, hogy az országba érkező ATACMS rakétákkal reagálhasson Oroszország támadásaira. Érdemes megjegyezni, hogy a Taurus rakéták még ennél is nagyobb hatótávolsággal rendelkeznek, lehetőséget adva Ukrajnának arra, hogy távolabbi célpontokat is elérjen.