Költségvetés 2025: Az egészségügyi szektorral kapcsolatos preambulum jelentős túlzásokat tartalmaz.
Egészségügyi célokra több, mint 3700 milliárd forint áll majd rendelkezésre. Ez az összeg 2500 milliárd forinttal meghaladja a baloldali kormány által 2010-ben benyújtott utolsó költségvetés kereteit.
- büszkélkedik a 2025-ös költségvetés preambulumában a beterjesztő.
A kijelentés rendkívül vonzó, ám éppen annyira megtévesztő is. Vizsgáljuk meg a valóságot, hogy feltárhassuk a félrevezető állítás mögött rejlő igazságot.
2010 óta az egészségügyi szektorban tapasztalható a legjelentősebb bérnövekedés. A költségvetés preambuluma kiemeli, hogy "az utolsó baloldali kormány által benyújtott költségvetéshez viszonyítva az egészségügyi bérekre szánt források összege majdnem négy és fél szorosára nő a 2025-ös tervekre alapozva."
Ha a számok tényszerűen ezt támasztják alá – és nincs okunk kétségbe vonni ezt az állítást –, akkor a kormány közvetve bizonyítékot szolgáltat az egészségügyi szektor elszegényedésére. Hiszen ha az egészségügyi kiadások háromszorosára emelkedtek, a bérek pedig négy és fél szeresére nőttek, miközben a GDP-hez viszonyított egészségügyi költségek 0,3 százalékponttal csökkentek, akkor nyilvánvaló, hogy más területeken, mint például az eszközállomány vagy a betegellátás finanszírozása, jelentős visszaesés következett be. Ezt a jelenséget pedig sokan érzékelik, tapasztalják, akik háziorvosi, szakorvosi vagy kórházi ellátásra szorulnak.
Az egészségügy finanszírozása Magyarországon jelentős mértékben függ a közpénzek mellett a lakosság saját pénzügyi hozzájárulásától. A legfrissebb, 2022-es OECD-adatok szerint a magánkiadások a magyar GDP 4,4%-áról 6,7%-ra emelkedtek, ami azt jelenti, hogy a magyar egészségügyi rendszer a lengyel és román helyzettel versenyez, de elmarad az OECD átlagától, amely 9,2%-ot mutat. (A részletes elemzés az OECD Health at Glance 2024 jelentésében található.) Ebből következik, hogy Magyarországon a GDP 2,3%-ának megfelelő állami kiadásokat magánkiadások egészítik ki, ami felveti a kérdést: valójában ingyenes-e az egészségügyi ellátás, vagy már fizetős rendszerrel van dolgunk?