Magyarországon alapos vizsgálatokat végeztek, és meglepő felfedezésekre bukkantak. Az Agrárszektor által közzétett információk szerint a helyzet komolyan aggasztó, és számos kérdést vet fel a mezőgazdasági szektor működésével kapcsolatban. Az eredmények r

A Kerecsensólyom fajmegőrzési program keretében a szakemberek 2024 februárjától kezdődően figyelemmel kísérték a kerecsensólymok fészekfoglalási szokásait, valamint a későbbiekben a fiókák számának alakulását. Az országos felmérés során összesen 200 fészket foglalt párt sikerült azonosítani, közülük 177 pártól fiókák érkeztek. A program eredményességét tükrözi, hogy az előző évhez képest rekordmennyiségű, 530 fióka és fészekhagyó fiatal kerecsensólyom került nyilvántartásba Magyarországon, ami pontosan száz madárral több, mint 2023-ban. Bagyura János, az MME országos kerecsensólyom fajmegőrzési program koordinátora kifejtette, hogy a megfigyelt párok átlagosan három fiókát neveltek fészkenként. A kerecsensólyom, melyet eredetmondánk "turulmadaraként" ismer, a magyar természetvédelem egyik emblematikus faja, és az európai populációja körülbelül 450 párra tehető, ennek közel fele pedig hazánk területén költ - áll a MME legfrissebb tájékoztatójában.
A fiatal madarak vándorlásának és természetes elhullásának okai központi szerepet játszanak a kerecsensólyom védelmi törekvéseiben. Ennek érdekében 2024 májusában a Jászság és a Hevesi-sík területén 7 fészekaljból összesen 22 fiókát láttunk el műholdas nyomkövetővel. Az adatok szerint az év végéig 11 példány életét vesztette, míg egy madarat Líbiában illegálisan befogtak. Két egyed pedig Kelet-Ukrajna háborús zónájában tűnt el, ahol a GPS és mobiltelefon rendszerek működésképtelensége áll a háttérben. A nyomkövetett madarak adatai révén sikerült az összes elpusztult példány tetemét felderíteni, ami jelentős előrelépés a kutatásban. A szakemberek így alaposan megvizsgálhatták ezeket a maradványokat, lehetővé téve, hogy sokkal pontosabb képet kapjunk a madarak pusztulásának okairól.
2024-ben a szakemberek újabb négy madár tetemére bukkantak, miközben a jeladós példányok sorsát vizsgálták. Az elemzések alapján a 15 madár elhullásának okai a következőképpen alakultak: öt esetben áramütés, négy alkalommal a kirepüléskor szerzett sérülések, illetve emlősök (mint a róka és a menyét) áldozatául esett madarak miatt történt a pusztulás. Két madár betegség miatt hunyt el, míg három esetben az ok ismeretlen maradt. Egy sólyom halálának okát pedig még mindig nyomozzák. A biztos elhalálozások mellett sajnálatos módon két hazai gyűrűs kerecsensólyom illegális befogásáról is értesültünk Líbiából, köszönhetően a közösségi médiának. Az egyik jeladós madár jeladóját azonnal megsemmisítették, majd a madarat körülbelül 4300 euróért értékesítették a polgárháborúval sújtott országban.