Korrupcióval kapcsolatos gyanúk miatt nyomozás indult az újvidéki tragédia körülményeinek kivizsgálására.


Az újvidéki vasúti pályaudvar felújítása során elkövetett esetleges korrupciós ügyek gyanúja miatt nyomozást indított az újvidéki főügyészség.

A rendelkezésre álló információk alapján a nyilvánosság fokozott érdeklődése, különösen a médiában megjelent nyilatkozatok fényében, amelyek kétségbe vonják a nyilvánosságra hozott dokumentumok érvényességét és pénzügyi visszaélések gyanúját vetnek fel, az újvidéki főügyészség korrupcióellenes osztálya együttműködésben a bűnügyi rendőrség hasonló egységével nyomozást indít. A célja, hogy kiderítse, létezik-e valós gyanú korrupciós bűncselekmény elkövetésére.

Az eljárás jelenleg az elővizsgálati fázisban zajlik, így egyelőre nem állnak rendelkezésre további információk.

Az újvidéki vasúti pályaudvar előtetőjének tragikus leomlása november elsején tizenöt ember életét oltotta ki. Az illetékes hatóságok ugyan 13 személy ellen indítottak eljárást mulasztás és veszélyeztetés vádjával, de eddig senkit sem vontak felelősségre az ügyben. Ennek következményeként civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők egyaránt megmozdultak, hogy kifejezzék elégedetlenségüket és követeljék az igazságot.

Az újvidéki tragédia óta a feszültség továbbra is erőteljesen jelen van, és a szenvedélyek nem csillapodnak.

A követelések között szerepel a baleset okozóinak azonosítása és felelősségre vonása, valamint a vasútállomás felújításával kapcsolatos dokumentumok nyilvánosságra hozatala. Emellett fontosnak tartom, hogy azok is feleljenek tetteikért, akik az elmúlt hónapokban támadták a tüntetőket. Különösen sürgetem a diákok és tanárok szabadon bocsátását, akikkel szemben a tiltakozások miatt indítottak eljárást. Végül, elengedhetetlen lenne a felsőoktatási költségvetés 20 százalékos emelése is.

A kormány álláspontja szerint a követeléseket már teljesítették, mivel az illetékes hatóságok folyamatosan közzéteszik a felújítási munkálatokkal kapcsolatos dokumentációkat. Ezenkívül eljárás indult azok ellen, akik támadták a tiltakozókat. Aleksandar Vucic köztársasági elnök közbenjárásának köszönhetően a korábban letartóztatott diákokat és tanárokat szabadon engedték. A költségvetési források átcsoportosítása révén pedig 20 százalékkal növelték a felsőoktatásra szánt büdzsét, ezért a kormány úgy véli, hogy nincs szükség további demonstrációkra.

A diákok véleménye szerint azonban még nem minden kívánságuk valósult meg. Az építésügyi szakmában dolgozó, velük szimpatizáló szakértők úgy gondolják, hogy továbbra is hiányoznak olyan alapvető dokumentumok, amelyek alapján fény derülhetne arra, ki vonható felelősségre az újvidéki tragédia ügyében.

A munkálatok során a különféle alvállalkozók szerepe nem teljesen tisztázott, eddig körülbelül 80 ilyen cég működéséről van információnk.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott impozáns épületét 2021 és 2022 folyamán több szakaszban újították meg, és a felújítási munkálatok idén is zajlottak. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban örömmel jelentette be, hogy a felújítás befejeződött, és az épület mostantól ismét teljes mértékben használatba vehető.

A miniszter azóta lemondott, de közölte, nem tartja magát felelősnek a tragédiáért. Felelősséget vállalt viszont Újvidék polgármestere és a miniszterelnök. Milan Djuric és Milos Vucevic lemondása a tragédia után azonnal felmerült, ám ezt csak a múlt kedden tették meg a politikusok.

Ha ezt kérik tőle, lemondana a szerb elnök az újvidéki katasztrófa miatt

Vezetőkép: Mentőautók várakoznak az újvidéki vasútállomásnál, ahol 2024. november 1-jén sürgősségi mentési műveletek zajlanak. Az esemény hátterében az áll, hogy a 1965 óta nem renovált épületrész tetőszerkezete leszakadt, veszélyeztetve ezzel a környék biztonságát. Fotó: MTI/EPA/Marko Karovic

Related posts