Hlatky Endre meghatározó szerepet töltött be az 1944-es, kudarcba fulladt kiugrási kísérlet során.


Németh László Imre tanulmánya, amely Hlatky Endre és az 1944. október 15-i eseményeket elemzi, az ArchívNet internetes folyóirat 24. évfolyamának 4. számában látta meg a napvilágot. A teljes írást az alábbi linken érheted el.

Nyolcvan évvel ezelőtt, 1944. október 15-én, a magyar rádió hullámhosszain elhangzott Horthy Miklós kormányzó kiáltványa, amely a Magyarország háborúból való kilépését hirdette. Ez a lépés azonban nem bizonyult sikeresnek, és sok résztvevő később írásban rögzítette emlékeit az eseményekről. E visszaemlékezések segítségével a történészek alaposan feltérképezték a történéseket, felfedték a háttérbeli tényezőket és elemezték a kudarc okait.

Lehet-e még új perspektívákat felfedezni ebben a témában? Egy tavalyi kutatás azt mutatja, hogy van lehetőség friss megközelítésekre. Ezzel a cikkel is ezt a célt tűzzük ki, bemutatva egy jelentős szereplő eddig ismeretlen visszaemlékezéseit.

A nyilatkozat beolvasásában meghatározó szerepet játszott Hlatky Endre (1895-1957), aki a korábbi nagyváradi főispánként vált ismertté. 1944 szeptemberétől a Lakatos kormány államtitkári posztját töltötte be. Sorsa tragikus fordulatot vett 1944. október 16-án, amikor letartóztatták, és csak 1945. március 27-én szabadult ki Capri szigetén. Haláláig, 1945-től kezdve, Rómában élt, ahol 1950-től a Magyar Nemzeti Bizottmány római irodájának vezetőjeként tevékenykedett.

Ennek az irodának a levéltárában két érdekes dokumentum található, amelyek az 1944. október 15-i eseményekkel foglalkoznak. Az egyik egy háromoldalas, sűrűn gépelt privát levél, amely 1953. október 20-án készült. A levél címzettje Tarnóczy Tibold, egy hivatásos tűzértiszt, aki 1946-ban emigrált és jelenleg Münchenben él.

A másik dokumentum egy három oldalas német nyelvű nyilatkozat, amely 1954. november 5-én készült, és amelyet a szerző aláírásával hitelesített. Ebben a nyilatkozatban alaposan kifejti az eseményeket, valamint a saját szerepét azokon. Természetesen barátjának is beszámolt ennek a fontos eseménynek a részleteiről. Felmerül a kérdés: mi motiválta őt arra, hogy ilyen formában rögzítse gondolatait és élményeit?

Horthy Miklós, Magyarország egykori kormányzója, 1953-ban publikálta Emlékiratait, először német nyelven, majd magyar fordításban is. Művében külön fejezetet szentelt az 1944. október 15-i eseményeknek, amelyek különösen jelentőséggel bírtak számára. Ezt követően Hlatky Endrét kérte fel az olasz nyelvű kiadás megszervezésére. Hlatky, a milánói Garzanti kiadó munkatársa, 1954. október 15-én stílusosan írt levelében csatolta az olasz fordítást. Az olasz verzió végül csak 1956. január 1-jén látott napvilágot a római Corso kiadó jóvoltából.

A kormányzó emlékiratát holland, angol, spanyol és francia nyelven is kiadták, sokszor tekintélyes kiadók. Hlatky 1954-ben vette fel a kapcsolatot Heyde Skjold Koppenhágában élő dán kereskedővel. Feltételezhető, hogy ez a kapcsolatfelvétel is az emlékiratok kiadása érdekében történt, mert a neki küldött leveléhez csatolta 1944. október 15-ről írt nyilatkozatát, amelyet másolatban Magyary Gyulának is elküldött, mivel a nyilatkozatban az ő titkos küldetéséről is említést tett.

Ez arra utal, hogy Hlatkyt két fő motiváció vezérelte a nyilatkozat megfogalmazásakor. Egyrészt szeretné tisztázni a saját pozícióját, másrészt pedig Magyary Gyula titkos megbízása is szerepet játszott ebben, hiszen Horthy Emlékirataiban sem őt, sem Magyary Gyulát nem említette.

Related posts