Az orosz álhírgyár egy új, figyelemre méltó célpontra irányította a figyelmét.


A Stalker 2 kapcsán egyre inkább terjednek olyan pletykák az interneten, miszerint a játékosok adatai a lövöldözős játék során az ukrán hadsereghez kerülnek.

A modern kor konfliktusai során a hibrid hadviselés világában számos szokatlan taktika és váratlan célpont került előtérbe, ahogy az ellenfelek igyekeznek megingatni a másik helyzetét. Az orosz invázió 2022 februárjában nemcsak a hagyományos háborús formákat hozta felszínre, hanem a kibertérben is felerősítette a hekkerek tevékenységét, akik már korábban is intenzíven dolgoztak. A fegyverek eldördülése után ez a digitális támadások intenzitása még inkább fokozódott, mindkét fél részéről.

A harmadik évfordulójához közeledő háborúhoz nem csupán a megszokott túlterheléses és egyéb kibertámadások társulnak, hanem aktívan működnek a különféle álhírgyárak is. Ennek egy figyelemre méltó példája a közelmúltban, valószínűleg Oroszországból indított kampány, amely a legendás posztapokaliptikus akciójáték, a Stalker legújabb részét célozza meg, amely az ukrán fejlesztők munkáját dicséri.

A híresztelések szerint egy új játék mögött rejtőző titkos szándék áll: az ukrán hatóságok állítólag arra használják ezt a játékot, hogy a felhasználók személyes adatait és számítógépük helyzetét nyomon követhessék, ezzel azonosítva a "mozgósításra alkalmas állampolgárokat". A pletykák szerint a GSC Game World, a játék fejlesztője, "megállapodást kötött az állammal" a felhasználói információk átadásáról, amit egy rejtett kód tesz lehetővé a Stalker 2 játékban.

A sajtóbeszámolók szerint mindezt egy rövid filmben igyekeznek világgá kürtölni, ami a Wired magazin vízjelével van (hamisan) ellátva. A pontosan be nem azonosított elkövetők a dezinformációs kampányt a közösségi platformok használata mellett azzal próbálják erősíteni, hogy a videót számos orgánumnak direktben elküldték.

Szálka a szemükben

A Stalker 2, és különösen a mögötte álló GSC Game World stúdió, nem véletlenül került az orosz hibrid hadviselés fókuszába. Eredetileg 2022-re tervezték a játék megjelenését, azonban a háború következtében a projekt jelentős csúszásokkal küzdött. A csapat, amely határozottan elítéli az orosz inváziót, részben Prágába költözött, míg más tagok a harcmezőre siettek, hogy részt vegyenek a Bahmut körüli összecsapásokban, ahol sajnos az egyik fejlesztő életét vesztette.

A játék hivatalos forgalmazása Oroszországban teljes mértékben tiltottnak számít, sőt, a Stalker 2 hivatalos weboldala sem érhető el az ország szigorúan ellenőrzött internetén. Ha valaki mégis arra az elhatározásra jut, hogy VPN használatával megpróbálja elérni a játékot, akkor a politikai vezetők nyilatkozatai alapján ez akár a terrorizmus támogatásának is minősülhet, ami komoly börtönbüntetéssel járhat.

A játék egyébként kisebb-nagyobb technikai gyermekbetegségei ellenére kiváló értékeléseket kap a gamerektől, akik közül egy időpontban több mint 100 ezren merészkednek be a radioaktív katasztrófától sújtott, mutánsoktól hemzsegő Zónába.

Related posts