Szakértők úgy vélik, hogy egy szinkronizált támadás révén az egész európai elektromos hálózat leállíthatóvá válik.

Egy laza tudományos kutatás során bukkantak rá egy olyan sebezhetőségre, amely komoly fejtörést okozott a biztonsági szakemberek számára.
A orosz-ukrán háború következétben az európai országok arra kényszerültek az elmúlt évekeben, hogy újragondoljok, milyen módon termelik meg az energiát. A megújuló forrásból származó energia még nincs annyira kiépülve, hogy teljesen leválthatná a fosszilis tüzelőanyagot használó erőmáveket. Most úgy tűnik, hogy az áramhálózatok biztonsági szakértőinek egy egészen új problémával is szembe kell nézniük, amit ráadásul merő véletlenségből fedeztek fel.
Az egész történet egy izgalmas ötlettel indult, amikor két német mérnök, Fabian Bräunlein és Luca Melette, belefogtak egy kreatív performansz kidolgozásába, amely a Project Blinkenlights népszerű eseménysorozatához csatlakozott volna – erről számolt be az Ars Technica. Az első ilyen innovatív projekt 2001-ben valósult meg, amikor Berlinben egy irodaház fényeit ügyesen koordinálták, hogy monokróm képernyőként funkcionáljanak, lehetővé téve, hogy képeket és animációkat varázsoljanak a homlokzatra.
Egy hasonló kezdeményezés a Schönherz Mátrix, amelyet a névadó kollégiumban évente megszerveznek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának diákjai.
Bräunlein és Melette éppen Berlin utcai lámpáinak rádióvevőit tanulmányozták, amikor felmerült bennük a gondolat, hogy vajon egy központi adóállomás segítségével sikerülne-e megvalósítani egy Blinkenlights projektet, amely a német főváros teljes területére kiterjedne. Az elképzelés igazi látványosság lett volna, ám a projekt szépségét csak a levegőből lehetett volna igazán értékelni.
A két szakértő nekilátott a lámpák által felfogott rádiójelek alapos tanulmányozásának, és felfedezték, hogy az azonos parancsok küldésével képesek manipulálni a világítótestek működését.
A kutatás teljesen új irányt vett, amikor az egyéves vizsgálati időszak során felfedezték, hogy nem csupán az utcai világítótestek, hanem más regionális infrastruktúrák is hasonló, titkosítatlan rádiójeleket alkalmaznak. Ezek között szerepelnek például azok az energiakapcsolók, amelyek felelősek a megújuló energiaforrások által termelt áram visszatáplálásának szabályozásáért az elektromos hálózatba.
Kutatásukban megállapították, hogy a sebezhetőséget kihasználva komoly károkat lehetne okozni. Ha valaki egyszerre hamis üzeneteket küldene stratégiai pontokon fekvő kapcsolókhoz a nap megfelelő időszakában, akkor akár 60 gigawatt energiát szabályozhatna, ami olyan instabil állapotot hozhatna létre, mely az egész európai áramhálózatot megbéníthatná.
Az Ars Technica által megkérdezett biztonsági szakértők óvatosabb megközelítést alkalmaznak, és kételkednek abban, hogy ilyen módszerekkel valóban leállítható lenne a hálózat. Ugyanakkor elismerik, hogy nem zárható ki: egy ilyen támadás bizonyos területeken rövid ideig tartó áramkimaradásokat okozhat. Jan Hoff, az egyik kutató, úgy fogalmazott, hogy ezek a rendszerek olyanok, mint a keljfeljancsik: "Bár lökdöshetjük őket, de sosem dőlnek le."