Ő lehetett az első koronavírusos beteg Magyarországon - Házipatika


A koronavírus-járvány öt évvel ezelőtti kitörésére emlékezve szakemberek megosztották: vélhetően ki lehetett az első koronavírusos beteg itthon.

Az M1 aktuális csatorna pandémiáról szóló szombati műsorában Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa elmondta, kezdetben azt gondolták: a vírus megjelenése nem okoz majd világjárványt. A szakember hozzátette: korábban már volt járvány Ázsiában, ezért a koronavírusról is azt gondolták, hogy lokális lesz, de a vírus felbukkanásának idejére

A koronavírus sok életet követelt, de egyben rávilágított az emberek összefogásának erejére is. A lezárások időszakában egyértelművé vált, hogy az egyéni érdekek háttérbe szoríthatók a közös jó érdekében.

Közölte azt is, hogy Magyarország azon államok között volt, ahol először és nagy számban alkalmazták az oltást a fertőzés ellen, és ez a gyorsaság, valamint a lélegeztetőgépek, a maszk, továbbá a fertőtlenítőszerek alkalmazása segítettek megfékezni a járványt. Szlávik János a természet csodájának nevezte, hogy a covid "megszelídült"; jelenleg nincs arra utaló jel, hogy a vírus mutációi veszélyesek lennének.

A műsor keretein belül Madurka Ildikó, az Országos Onkológiai Intézet osztályvezetője osztotta meg tapasztalatait, miszerint először 2019 novemberében találkozott a fertőzésekkel kapcsolatos hírekkel. Megjegyezte, hogy az első európai eseteknél még nem voltak képesek meghatározni a betegség okát, mivel a szükséges diagnosztikai eszközök akkoriban még nem álltak rendelkezésre.

A főorvos kiemelte, hogy a járvány visszaszorulásával is folyamatosan jelen van a hosszú covid-szindróma, amely a korábban fertőzött emberek körülbelül tíz százalékát sújtja. Ennek a rendkívül komplex állapotnak számos kellemetlen tünete lehet, mint például a fáradékonyság, légzési nehézségek, tartós köhögés, szorító érzés a mellkasban, szívvel kapcsolatos problémák, bőrtünetek, hajhullás, valamint immunológiai zavarok.

Related posts