Készen állsz az új év kihívásaira? Az életmódváltás nem csak fizikai, hanem lelki felkészülést is igényel! Fedezd fel, hogyan érheted el a céljaidat, és hogyan támogathatod a belső harmóniádat a változások során! - Házipatika


Az év végéhez közeledve sokan elgondolkodnak az új kezdeteken, és januártól "új életet" ígérnek maguknak. A fogadalmak listáján szinte mindig a fogyás áll az élen. Ugyanakkor a pszichológusok azt javasolják, hogy a "fogyókúra" szót érdemes elfelejteni, mivel az gyakran negatív asszociációkat kelt.

Az új év elején mindig sokan érzik úgy, hogy eljött az ideális időpont a változtatásra. Ha például most belevágnak egy fogyókúrába, nyárra már elérhetik a vágyott alakot. Ennek azonban sok buktatója lehet.

Az ilyen elhatározások gyakran úgy kezdődnek, hogy az ünnepi időszakban bőségesen megajándékozzuk magunkat finom falatokkal, megnyugtatva magunkat azzal, hogy az új év beköszöntével majd könnyedén visszanyerjük az irányítást a súlyunk felett. Azonban a drasztikus diéták nemcsak a testünkre gyakorolnak káros hatást, hanem a lelkünket is megviselik, ráadásul sok esetben kudarcra vannak ítélve, hiszen hosszú távon fenntarthatatlanok. Ekkor lép életbe a jól ismert jojó-effektus, amely gyakran csak még inkább rontja a helyzetet.

Már maga a fogyókúra szó is arra utal, hogy ezt előbb-utóbb befejezem. Egy kicsit olyan, mint egy zárójel: kinyitom a zárójelet, leadom a harminc kilót, majd bezárom és minden a régi lehet. Ez nyilvánvalóan nem járható út, a fogyókúra helyett tehát érdemes életmódváltásban gondolkodni, amely egy aktív döntés, és pozitív új szokásokat épít bele a mindennapokba. Ahhoz pedig, hogy ez valódi változás legyen, fontos megérteni, miért pont most vágnánk bele, mi a motivációnk és pontosan mi a célunk a váltással"

- hangsúlyozta Sparta Romana Patrizia, az Életmód Orvosi Központ klinikai és pedagógiai szakpszichológusa.

Az életmódváltás és a fogyás mögött sokszor külső impulzusok állnak, mint például egy orvosi ajánlás vagy akár a párunk megjegyzése, amely rávilágít a szükséges változtatásokra. Ilyenkor különösen fontos, hogy a motivációnk ne csupán külső körülményekből táplálkozzon, hanem belső meggyőződésünkből is. Az elhatározásunknak valóban a sajátunknak kell lennie, és elengedhetetlen, hogy elkötelezettek legyünk a céljaink elérése iránt. A motivációnk megerősítése érdekében érdemes rendszeresen feltennünk magunknak azt a kérdést, hogy milyen pozitív változásokkal gazdagodunk a döntéseink következtében. Milyen új lehetőségek nyílhatnak meg előttünk, ha sikerül megvalósítanunk a kitűzött célokat?

Jellemzően azoknak a legnehezebb a váltás, akiknek korábban nem volt fontos az életmódjuk. Nehéz úgy belevágni például középkorúan egy fogyásba, életmódváltásba, ha korábban egyáltalán nem figyeltünk az egészségünkre, a súlyunkra, a mozgásra, a táplálkozásra. Ilyenkor kell nagyon erősen megtámogatni a folyamatot, optimális esetben életmódorvos, mozgásterapeuta, dietetikus és pszichológus bevonásával.

Az első és legfontosabb lépés mindig az orvosi kivizsgálás. Ennek célja, hogy feltárjuk, nem húzódik-e meg valamilyen szervi probléma, mint például a túlsúly mögött, vagy van-e olyan betegség, amelyre mindenképpen figyelemmel kell lennünk az életmódunk során. Emellett elengedhetetlen az alvás minőségének felmérése is, mivel egy esetleges alvászavar komoly akadályt jelenthet az egészséges testsúly helyreállításában. Az összegyűjtött eredmények alapján alakíthatunk ki egy új, de nem drasztikusan megváltozott életmódrendet, ami valóban a saját igényeinkhez igazodik.

Egy pszichológus értékes támogatást nyújthat a reális célok meghatározásában. Például, ha valaki eddig nem sportolt, akkor az, hogy januártól minden nap edzőterembe járjon, talán túlzott elvárás. Érdemes inkább fokozatosan, kisebb lépésekben gondolkodni, hogy valódi sikerélményeket tapasztalhassunk. Ha kezdetben heti egy-két óra edzésre összpontosítunk, az sokkal elérhetőbb cél, amelyhez könnyebb alkalmazkodni, így csökkenthetjük a kudarc lehetőségét is.

Amikor valaki nem éri el a kitűzött céljait, gyakran tapasztalhat bűntudatot, ami megkérdőjelezheti az önbizalmát is. Ilyen helyzetekben elengedhetetlen, hogy megbocsássunk magunknak a tévedéseinket, és más szemszögből nézzük a dolgokat. Fontos, hogy büszkék legyünk arra, hogy elindultunk egy úton, amely természetes módon magában foglalja a kihívásokat és nehézségeket. Számos módszer létezik, amely segíthet ebben a folyamatban; a pszichológus pedig az egyéni igények alapján ajánl olyan technikákat, amelyek a legjobban támogatják az új szokások kialakítását és megerősítését.

Sokszor egy változás beindítja a többit is. Ha például valaki leadja a súlyfelesleget, megnőhet az önbizalma, megváltozhatnak a társas kapcsolatai, a szociális élete. Az önismeret e téren is nagyon fontos, ennek segítségével ugyanis felismerhetjük, ha például az akadályoz a változtatásban, hogy félünk a változástól. Amikor erről gondolkodunk, érdemes lehet végigtekinteni az emberi kapcsolatainkon is, melyek azok, amelyek támogatnak, és melyek azok, amelyek lehúznak minket. Az okokat is érdemes megkeresni, és megérteni, hogy az elhízás mögött vannak-e más dinamikák, nehézségek, esetleg lelki tényezők, szorongás, trauma. "A túlsúly egy fajta védőpajzsként is szolgálhat" - mutatott rá Sparta Romana Patrizia.

Egészen más a helyzet, ha az orvos javasolja a változtatást. Ilyenkor azt a szemléletváltást érdemes támogatni, hogy ezt ne kényszernek, hanem lehetőségnek érezzük. A pszichológus ahhoz a felismeréshez is hozzásegíthet, hogy a testünkre ne tőlünk független dologként tekintsünk, ne fogalmazunk úgy, hogy "baj van a testemmel" vagy "az a fránya testem nem akar lefogyni"" - magyarázta a szakértő.

Related posts