Magyar kutatók forradalmi felfedezése az idegsejtek közötti kommunikáció terén új dimenziókat nyit meg a neurológiai kutatásokban. Az innovatív megközelítések révén sikerült feltárniuk a neuronok közötti információátvitel eddig ismeretlen mechanizmusait,


A kutatók új és izgalmas felfedezést tettek az idegsejtek közötti kommunikációs mechanizmusok terén – adta hírül a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat az MTI-nek. A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) tudósai rávilágítottak arra, hogy az idegsejtek axonjain keresztül továbbított elektromos impulzusok, más néven akciós potenciálok, egységes, digitális jelként funkcionálnak. Ez a mechanizmus kulcsszerepet játszik a sejtek közötti hatékony információcserében, lehetővé téve a bonyolult idegi folyamatok zavartalan működését.

Az akciós potenciál egy pillanatra felvillanó elektromos jel, amely az idegsejtek axonján keresztül száguld, hogy információt továbbítson más idegsejtekhez, izmokhoz vagy mirigyekhez. Ezt a folyamatot zavaró tényezők, mint például különböző kóros állapotok, komoly idegrendszeri problémákat idézhetnek elő, mint például epilepszia vagy izomgyengeség.

Az axon szerkezete nem egyenletes: különböző átmérőjű szakaszai vannak, amelyek elméletileg befolyásolhatnák az akciós potenciál terjedését. A kutatást Szabadics János vezetésével végezték, különösen a hippokampusz moharost axonjait tanulmányozva. Ezek az axonok egyedi végződésekkel rendelkeznek, a kis méretű terminálisoktól a nagy óriás terminálisokig.

Elektrofiziológiai mérések, optikai technikák és számításos elemzések révén a kutatók felfedezték, hogy az akciós potenciál formája nem változik az axon átmérőjének függvényében. Ez a stabilitás a káliumcsatornák Kv1 családjának változatos eloszlásából ered. A keskenyebb axonszakaszokon ezek a csatornák gyorsítják az elektromos impulzusok terjedését, ezáltal garantálva az akciós potenciál konzisztenciáját.

A kutatók más típusú axonokat is vizsgáltak, amelyek szintén eltérő átmérőjűek voltak, és hasonló eredményeket kaptak. Az ioncsatornák sűrűségének szabályozása alapvető szerepet játszik abban, hogy az axon különböző szakaszain egységes jelek haladhassanak végig.

Related posts