Magyarkanizsán is egyre népszerűbbé válik a társasjátékozás, ahol a barátok és családtagok közösen élvezhetik a stratégiai kihívásokat és a szórakozást. A helyi közösség egyre inkább felfedezi a játékok sokszínű világát, ami remek lehetőséget teremt a szo


Családostul, párban, barátokkal karöltve lepték el a magyarkanizsai József Attila Könyvtár egyik kisebb termét a társasjátékestre érkező helybéliek, akik egy kis kikapcsolódásra és egyben izgalomra vágytak január harmadik hétvégéjén. A Vajdasági Társasjáték Klub második alkalommal megszervezett társasozása - az első alkalomhoz hasonlóan - ismét nagy sikert aratott. Szabó Attilával, a klub alapítójával és Györe István játékmesterrel beszélgettünk.

A Vajdasági Társasjáték Klub 2019 óta aktívan tevékenykedik, és jelenleg tíz településen szervez programokat. Temerin, Muzslya, Péterréve, Bácsfeketehegy, Topolya, Szabadka, Palics, Csantavér, Zenta és Magyarkanizsa mind részesülnek a közösségi játékélményekből. Van, ahol havi rendszerességgel, másutt heti gyakorisággal találkoznak a játékosok, míg egyes helyszíneken csupán alkalmanként rendeznek társasjátékesteket. Szabó Attila, a klub alapítója hangsúlyozta, hogy a Vajdasági Társasjáték Klub nemcsak a helyi közösség szórakoztatásában vesz részt, hanem különböző iskolai eseményeken, városi rendezvényeken és fesztiválokon is aktívan jelen van.

Kiemelte, hogy a klub a péterrévei Falunkért Ifjúsági Csoportból fejlődött ki, és ennek során a számos izgalmas programhoz hozzáadódott a társasjátékozás is. E rövid időn belül ez a tevékenység a szervezet egyik legkedveltebb időtöltésévé vált.

A társasjáték estek Vajdaság-szerte ingyenesen látogathatók, ahol a lelkes játékmesterek önkéntesen segítik a klub működését. Mivel mindannyian szenvedélyesen szeretik a társasjátékokat, örömmel vesznek részt ezeken a rendezvényeken. A játékok beszerzése pályázatok, önerő és különböző adományok révén történik, így folyamatosan bővítjük a kínálatot. Gyűjteményünkben megtalálhatók a klasszikus kedvencek és a legújabb, modern társasjátékok is, amelyek nemcsak a fiatalokat vonzzák, hanem a középkorúakat és az időseket is lenyűgözik. Ezek a játékok nemcsak szórakoztatnak, hanem szellemi kihívást is jelentenek, miközben remek lehetőséget biztosítanak a kikapcsolódásra. Célunk, hogy mind a gyerekek, mind a családok, párok és baráti társaságok megtalálják a számukra megfelelő játékot. Büszkék vagyunk arra, hogy közel 300 különböző játék áll rendelkezésre az események során. Miután a résztvevők kiválasztották a játékot, a játékmesterek bemutatják a szabályokat, segítenek a játék elkezdésében, majd lehetőséget adnak a résztvevőknek, hogy szabadon kibontakozzanak. Ez a közös játék nemcsak új barátságok születéséhez vezet, hanem hozzájárul a résztvevők gondolkodásmódjának formálódásához és a véleménycserékhez is – emelte ki az alapító.

A koronavírus-járvány megjelenése új dimenziókat nyitott a társasjátékok világában, és Attila véleménye szerint ezek most élik fénykorukat. A Covid-19 előtti időszakban a legtöbb társasjáték karácsonyi ajándékként került a fa alá, ám azóta a trend drámaian megváltozott: a játékok eladása hónapról hónapra folyamatosan növekszik világszerte.

- Noha sokan nem hajlandók elismerni, mégis egyre többen keresnek közösségi élményeket, és egyre több embernek elege van az okoseszközök világából, így egyre többen választják a kártya- vagy társasjátékokat - nyilatkozta Szabó Attila.

Györe István a klub egyik játékmestere. Közel két éve csatlakozott a csapathoz, imád játszani, bár ez nem volt mindig így.

Néhány évvel ezelőtt az egyik régi osztálytársam meglátogatott minket egy babalátogató alkalmával, és hozott magával egy érdekes társasjátékot ajándékba. A meglepetés hatására még azon az estén belemerültünk a játék világába, és azóta elmondhatom, hogy teljesen beleszerettem ezekbe a társasági élményekbe. Korábban a társasjáték számomra csupán a Gazdálkodj okosan!, az Activity és a Rizikó hármasát jelentette, de azóta rájöttem, hogy sokkal gazdagabb és sokszínűbb a játékok világa, mint csupán egy szórakozási lehetőség. Érdekes módon Péterrévén már akkor létezett egy társasjáték klub, így nem sokkal később én is csatlakoztam hozzá, és végül játékmesteri szerepet is vállaltam – osztotta meg élményeit Györe István.

A tapasztalatok alapján megfigyelhető, hogy minden településen rendkívül sokszínű a társaság, ami a játékélményt is gazdagítja.

- A városban élők talán egy kicsit több kikapcsolódási lehetőség közül válogathatnak, mint a falusiak. Így a falusiak körében nagyobb népszerűségnek örvendnek a társasjátékestek, de a nagyobb városok is kezdenek felzárkózni. Sokan egyébként azt gondolják, hogy ki lehet nőni ebből, de ez nem igaz. A mai modern játékokkal ellentétben, ahogyan azt Attila is említette, ez a fajta közösségi együttlét kortól, nemtől független - mondta a játékmester.

Arra a kérdésre, hogy miként tanulja meg egy játékmester mind a 300 társasjáték szabályzatát, István a következő választ adta:

István így fejtette ki a játékokkal kapcsolatos tapasztalatait: - Az új társasjátékok esetében mindig ott van a szabályzat, amelyet alaposan átnézünk, és számos videó is elérhető, amelyek bemutatják az adott játékot; ezeket igyekszünk mind megtekinteni egy-egy játékest vagy esemény előtt. A régi játékoknál viszont gyakran szükség van arra, hogy egymást kisegítsük a szabályokkal kapcsolatban, vagy hogy az interneten utánanézzünk a pontos részleteknek. Azokat a játékokat, amelyeket alig játszanak, vagy amelyekről úgy érezzük, hogy már elvesztették a varázsukat, eladjuk, és az így befolyt összegből újabbakat vásárolunk. Ráadásul minden évben megjelennek új játékok, amelyeket kötelezően be kell szereznünk, és csak az idő fogja megmutatni, hogy ezek valóban népszerűek lesznek-e vagy sem.

Ha valaki szeretné megtudni, hogy hol találkozhat legközelebb társasjátékozni Vajdaság területén, érdemes csatlakozni a Facebookon a Vajdasági Társasjáték Klub nyilvános csoportjához. Itt izgalmas játékokkal és közösségi eseményekkel várják az érdeklődőket!

Related posts