Még sosem voltunk képesek ennyire mélyen átlátni Petőfi költészetének világát.


Az Országos Idegennyelvű Könyvtár falai között ünnepelték a Petőfi Sándor verseit magában foglaló kritikai kiadás hatodik és egyben utolsó kötetének bemutatóját. Az esemény során a könyv szakértői osztották meg velünk a kiadvány létrejöttének izgalmas hátterét és részleteit. Videónkban nemcsak Kecskeméti Gábor irodalomtörténész, hanem Rózsa Dávid, az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója, Hermann Róbert történész, valamint Filus Erika, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatója is megszólalt, hogy betekintést nyújtsanak a kötet különlegességébe és jelentőségébe.

Petőfi Sándor összes verses művének kritikai kiadása elérkezett a költő életének utolsó két évéhez, az 1848-ban és 1849-ben született alkotásaihoz. A nagyszabású vállalkozást még 1973-ban Kerényi Ferenc, a kiemelkedő Petőfi-kutató indította útjára, a munka jelentős részét ő készítette el. Kerényi halálát követően Szilágyi Márton irodalomtörténész vette át a stafétabotot, aki alapos filológiai elemzésekkel, a versek keletkezési körülményeire és egykori fogadtatására vonatkozó részletes információkat gyűjtött össze, amelyek gazdagítják az olvasást, miközben magyarázó jegyzetekkel segítik a művek mélyebb megértését.

- Egy kritikai kiadást megünnepelni jó dolog, de az még jobb, ha az ember tudja, hogy mit jelent a kritikai szövegkiadás - hangsúlyozta Kecskeméti Gábor irodalomtörténész. A kritikai kiadás az egyetlen olyan tudományos szövegkiadási műfaj, amely valamennyi mű valamennyi szövegforrásával tételesen elszámol. Az összes keletkezett kézirattal, gépirattal, olyan nyomtatott kiadással, amely a szerző életében jelent meg és a mű keletkezési stádiumait mutatja.

Hermann Róbert történész véleménye szerint ez a kötet különleges jelentőséggel bír, mivel nem csupán a jól ismert Petőfi-műveket tartalmazza, hanem a kevésbé ismert írásokat is felvonultatja. Ezek az írások elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy Petőfi életművét és szellemi örökségét teljesebb fényben láthassuk. A könyv abban is hasznos a közönség és a szakma számára, hogy lehetőséget ad az egyes művek fontosságának megfelelő értékelésére - tette hozzá.

Filus Erika, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum vezetője különös figyelmet fordított a költő műveinek mennyiségére: - Petőfi Sándor életében mindössze huszonhat év adatott meg, és ezek közül az utolsó hét év volt a legintenzívebb alkotói időszaka. A világirodalom kontextusában is figyelemre méltó, hogy e rövid idő alatt 858 verset írt. Nem csupán a versek száma lenyűgöző, hanem a művek minősége is példaértékű.

Petőfi Sándor népszerűsége nem véletlen; a költő varázsa mind az irodalmárok, mind az olvasók szívébe belopta magát. Rózsa Dávid, az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója szerint Petőfi titka abban rejlik, hogy nyelve egyszerű, mégis költői, és a mai olvasók számára is könnyen érthető. A költő témáinak végtelen gazdagsága pedig azt mutatja, hogy Petőfi szinte az élet minden aspektusát megörökítette, és ezzel valódi időtlen klasszikussá vált.

Related posts