Elhunyt Gerhart Baum, a német liberális politika kiemelkedő alakja és egykori belügyminiszter. Élete során számos fontos reformot kezdeményezett, és elkötelezetten dolgozott a demokratikus értékek védelméért.


Gerhart Baum, a háború utáni német politikai táj képviselője és a liberális párt (FDP) prominens személyisége, 92 éves korában távozott az élők sorából. Élete során számos fontos esemény részesévé vált, és tevékenysége jelentős hatással volt a német politikai élet alakulására.

"Gerhart Baum elvesztése a hazánk és a szabad demokraták számára a szabadság, az emberi jogok és a demokrácia egyik legfontosabb védelmezőjét jelenti" - nyilatkozta Christian Lindner, a párt vezetője. "Ő egy független és kritikus gondolkodású egyéniség volt, aki jelentősen hozzájárult liberális közösségünk megerősítéséhez" - tette hozzá. Olaf Scholz kancellár szintén "nagy formátumú liberálisként és elkötelezett demokrataként" emlékezett meg a politikusról.

Baum 1932-ben látta meg a napvilágot Drezdában. Tanulmányait Kölnben végezte, ahol jogi ismeretekre tett szert. 1954 óta az FDP tagjaként tevékenykedett, és 1972-től 1994-ig a Bundestag képviselőjeként képviselte a pártot, a szociálliberális irányvonal elkötelezett híveként.

1972-ben belügyi államtitkári pozícióba került, majd 1978-ban Helmut Schmidt szociáldemokrata kancellár kabinetjében szövetségi belügyminiszteri szerepet vállalt, egészen a szociálliberális koalíció 1982-es megszűnéséig. Ekkoriban Nyugat-Németországban a szélsőbaloldali Vörös Hadsereg Frakció (RAF) által végrehajtott terrorcselekmények uralták a közéletet.

Baum ezt követően különböző jogvédő szerepkörökben tevékenykedett. Az ENSZ Emberi Jogi Bizottságában 1992 és 1998 között ő volt a német küldöttség vezetője, 2000 és 2003 között pedig az ENSZ szudáni emberi jogi különmegbízottja volt.

A neves liberális politikus szinte egész életében aktívan részt vett a társadalmi diskurzusokban. Tavaly a Spiegelnek adott interjújában Baum kifejezte aggodalmát a társadalmi változásokkal kapcsolatban: "Demokráciánk stabil, ám a szabadság most veszélyeztetettebb, mint valaha - és ez nem csupán az AfD miatt van így. A demokratikus rendszerünkkel szembeni megvetés a lakosság körében egyre inkább terjed."

Related posts