Melyik uniós tagállamban tapasztalható a legmagasabb hamisított áru lefoglalási arány?

Az uniós vámtisztviselők komoly mennyiségű hamisított termékről adtak hírt, amelyek súlyos egészségügyi és biztonsági aggályokat okozhatnak.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb jelentése szerint a hamisítványok globális értéke már túllépte a 416 milliárd eurót, ami a világkereskedelem körülbelül 2,3%-át teszi ki.
Az Európai Unió kiemelt terület, ahol a hamisítványok jelentős részesedéssel bírnak: az importált áruk körülbelül 99 milliárd eurót tesznek ki, ami a teljes import 4,7%-át jelenti.
Figyelemre méltó, hogy a hamisított termékek világviszonylatban első 25 célországa közül 20 az EU tagállamai közé tartozik.
A lefoglalt áruk tekintetében Németország mennyiségben a második helyet foglalja el az Egyesült Államok mögött, azonban értékben a világ élvonalába tartozik. Berlin különösen figyelemre méltó, hiszen a hamisított termékek összértékének több mint negyedét itt tartják nyilván.
Franciaország és Belgium is fontos célpontok, hiszen a lefoglalt áruk globális értékének 9, illetve 7%-át teszik ki.
Az Európai Unióba szánt lefoglalt hamisított termékek több mint fele Kínából származik, ezt követi Törökország (22%) és Hongkong (12%).
"A hamisított termékek kereskedelme táplálja a korrupciót és a szervezett bűnözést, létrehozva egy ördögi kört, amelyben elfojtódik az innováció, csökken a fogyasztók bizalma, és a jogszerű vállalkozások forrásait vonják el a jogellenes tevékenységek javára" - olvasható a jelentésben.
A legelterjedtebb szállítási forma a postai kézbesítés, amely az esetek 58%-át teszi ki. Emellett a hamisítványok illegális mozgatására gyakran igénybe veszik az expressz futárszolgálatok szolgáltatásait (17%), valamint a légi közlekedést (13%) és a közúti szállítást (10%) is.
Az uniós vámtisztviselők figyelmeztettek arra, hogy a hamisított áruk jelentős mennyiségben veszélyeztetik az egészséget és a közbiztonságot.
A kozmetikai termékek és a játékok jelentik a legnagyobb kihívást. A 2020-21-es időszak során a lefoglalt mennyiségek alapján ezek a kategóriák a 6. és 7. helyen szerepeltek. Emellett a hamisított gépjárműalkatrészek (10.) és a gyógyszeripari termékek (12.) megjelenése is komoly aggodalomra ad okot.
A leggyakrabban lefoglalt hamisított termékek közül a ruházati cikkek és lábbelik dominálnak. Érdekes módon, ha az értékeket nézzük, a hamis órák állnak az élen, mivel ezek a lefoglalt tételek közel 30%-át képviselik.
Az OECD szerint a közelmúltbeli globális válságok - köztük a COVID-19 világjárvány és az ukrajnai háború - még nagyobb kihívást jelentenek a szellemi tulajdon védelmében.
A megszakadt ellátási láncok és a kereskedelmi szabályozások végrehajtásának változó fontossági sorrendje új és összetett kihívásokat hozott a kockázatkezelés terén.