Mikor indokolt az MRI és mikor a CT vizsgálat? Orvosi szakértők osztják meg tudásukat.
Tudja, hogy mi is pontosan a különbség az MR- és a CT között?
A modern MR- és CT-vizsgálatok egyaránt hatékonyan és biztonságosan alkalmazhatók diagnosztikai eljárásként. A választás minden esetben az orvos feladata.
Az MR- és CT-vizsgálatok közötti alapvető eltérés a berendezések működési elvéből ered. Az MR készülék a mágneses tér alkalmazásával készít részletes képeket a vizsgált szervről, és ennek a módszernek nincs káros hatása a szervezetre. Ezzel szemben a CT, azaz a computertomográf röntgensugárzást használ, ami ionizáló sugárzás révén bizonyos dózisok után potenciálisan ártalmas lehet az emberi testre. Az MR-vizsgálatok időtartama változó, 15-től akár 60 percig is eltarthat, attól függően, hogy melyik szervet és milyen betegség gyanúja miatt vizsgálják, míg a páciensnek egy szűk csőalagútban kell feküdnie. Ezzel szemben a CT-vizsgálat általában rövidebb időt vesz igénybe, és a páciens egy tágabb, kényelmesebb gyűrűben fekszik. Fontos megjegyezni, hogy CT-vizsgálatot nem ajánlott várandós kismamák és kisgyermekek számára, kivéve, ha életmentő diagnosztikai okok indokolják, például egy baleset következtében. Az MR-vizsgálat ezzel szemben csecsemőknél és kisgyermekeknél is elvégezhető altatásban, ami lehetővé teszi a biztonságos és hatékony diagnosztikát.
A mágneses mezők sajátos természetük miatt nem vizsgálhatóak MR-készülékkel azok a páciensek, akik szervezetében fém implantátumok, például vas alapú fémprotézisek vagy pacemaker készülékek találhatóak. Míg a régi típusú eszközök gyakran tartalmaznak mágnesezhető fémet, addig a modern implantátumok jellemzően nem mágnesezhető anyagokból készülnek. Ezen kívül az új generációs pacemakerek lehetővé teszik, hogy MR-vizsgálati üzemmódra állítsák őket. Dr. Szatmári Ferenc, az Affidea Magyarország győri központjának orvosigazgatója hangsúlyozta:
Az MR-vizsgálat előtt kiemelten fontos a páciens alapos kikérdezése és tájékoztatása, különös figyelmet fordítva arra, hogy voltak-e a múltban fém tartalmú idegen testek a szervezetében. Az MR-berendezésekben előforduló apró vasszilánkok elmozdulhatnak, ami súlyos sérüléseket okozhat. A hallókészülékeket kötelező eltávolítani a vizsgálat idejére, mivel az MR készülék mágneses tere vonzza őket, és ezzel működésképtelenné is teheti azokat. Műtétek után ajánlott legalább 6 hét és maximum 3 hónap várakozási időt betartani az MR-vizsgálat elvégzése előtt. A fogászati fémtartalmú tömések nem jelenthetnek komoly problémát, de érdemes figyelembe venni, hogy ezek is befolyásolhatják a környező területek vizsgálati eredményeit.
Természetesen, bizonyos egészségügyi problémák és helyzetek esetén jellemzően alkalmazzák a különböző képalkotó diagnosztikai vizsgálatokat. Dr. Szatmári Ferenc ezt egy konkrét példán keresztül szemléltette:
- Ilyen például a vékonybelek vizsgálata egy kezdődő Chron betegségnél. Fiatal beteg esetében, ha nincs ellenjavallata, MR-vizsgálattal történik a betegség kiterjedésének kimutatása és a terápia hatékonyságának ellenőrzése, hogy ne kapjon többszörös sugárterhelést az évek során. Viszont, ha egy felnőtt egyszeri vizsgálatára van szükség, például vérzést vagy daganatot kell kimutatni a bélrendszerben, akkor gyorsabb és egyszerűbb CT-vizsgálatot alkalmazni. Egy nyaki vizsgálatnál például mindkét eljárásnál hasonlóan látszódik a gerinc, valamint a nyaki lágyrészek, ugyanakkor a porckorong és a gerincvelő betegségeinek vizsgálatára az MR-t használják, míg a nyak meszesedésének megállapítására elegendő a CT vagy az egyszerű röntgen."
A képalkotó eljárások technológiája folyamatosan előrehalad, lehetővé téve, hogy akár már néhány milliméteres elváltozások is könnyen azonosíthatók legyenek a vizsgált szerv esetében. Ezek az apró eltérések kulcsszerepet játszhatnak a kezelés irányvonalának meghatározásában. Amennyiben valaki valamilyen egészségügyi problémát tapasztal, az első lépés mindig egy orvosi konzultáció, ahol a szakember a tünetek alapos felmérése után, az érvényes egészségügyi irányelvek alapján dönt a szükséges képalkotó vizsgálat típusáról. Fontos hangsúlyozni, hogy a CT vagy MR vizsgálat kiválasztása nem a páciens feladata, hanem a kezelőorvosé, így minimalizálhatjuk a felesleges vizsgálatok számát, valamint a kontrasztanyag- és sugárterhelést, amely a szervezetre hatással lehet.