Milákvilág: A demokratikus értékek színtere A Milákvilág egy különleges univerzumban bontakozik ki, ahol a demokratikus eszmék és értékek dominálnak. Ez a tér nem csupán politikai diskurzusok színhelye, hanem egy olyan platform is, ahol a közösségi szell


A cikk megosztásához egyszerűen kattintson ide, vagy másolja ki az alábbi linket, és küldje el emailben: https://demokrata.hu/velemeny/milakvilag-949134/

Két kifejezés, amivel könnyen el lehet távolítani az embert a valóságból: az egyik a "valami készül", a másik pedig a mindennapokban gyakran hallott "megtörte a csendet." Nemrégiben a MOL média csoportjától érkezett egy beharangozó email, amelyben az állt, hogy Milák Kristóf úgy döntött, végre felrázza a hallgatóságot, és interjút ad, hogy tisztázza a vele kapcsolatos leggyakrabban felmerülő és legégetőbb kérdéseket. Az ember izgatottan várta a Pályán Kívül podcast megjelenését, hiszen

A párizsi olimpián tett látogatásunk során saját szemünkkel tapasztalhattuk, hogy a világ vezető tévétársaságai és újságírói izgatottan várták a magyar úszót, aki azonban sosem érkezett meg. Ráadásul a kötelező olimpiai sajtótájékoztatókon sem tette tiszteletét. Valószínűtlen, hogy ez a hozzáállás a jövőben megváltozik, hiszen elég csak megnézni, hogy milyen platformot választott a megszólalásra. Fetter Balázs, a MOL szponzorációs vezetője, lehetőséget kapott arra, hogy beszélgessen a cég által támogatott Milák Kristóffal. Mindkét fél számára fontos, hogy a bajnokot kedvező fényben tüntessék fel, és ezen a téren joggal nem róhatunk szemrehányást.

A 37 percesre vágott podcast többszöri meghallgatása után úgy érzem, hogy Milák "csöndtörésével" kapcsolatban hasonló érzések kavarognak bennem, mint amikor a népmesében a király és a molnár lányának találkozását mesélik: egyszerre halad előre, de néha megáll; üdvözli, de mintha nem is; hoz ajándékot, de nem biztos, hogy azt várnánk tőle. Még a boldog "békeidők" varázsában lehetőségem nyílt arra, hogy 15 percig beszélgessek ezzel a világklasszissal, és már akkor is világossá vált, hogy ami most is szembetűnő, az a személyiségének mélysége és a sport iránti elkötelezettsége.

Ezért hibáztatni nem lehet, sőt, elfogadható a mai túlságosan is kitárulkozó világban, ugyanakkor a saját reflektorfénye nem a teljes képre, hanem egy szeletre világít rá.

A kicsivel több mint félórás beszélgetés során érdemes egy-egy téma mélyére ásni. Az interjú kezdetén Fetter Balázs nem habozik, és azonnal a lényegre tér: a 2023-as fukuokai világbajnokság kihagyásáról kérdezi Milák Kristófot. Milák, akinek az arckifejezése egy pillanatra árulkodóan tükrözi a helyzet súlyát, humorral jegyzi meg: "Ez vallatás?" Valóban, a sötét háttér és a két szereplő fényei között egyfajta feszültség érződik, és talán nem is véletlen, hogy a sportoló a konkrét kérdésektől eltávolodva reagál. Emlékezhetünk, hogy két éve egy hivatalos közleményben jelezte: mentális és fizikai állapota nem felel meg a csúcs teljesítményhez szükséges elvárásoknak, ezért úgy döntött, hogy kihagyja a fukuokai világbajnokságot. Akkor ezt a döntést mindenki megértette és támogatta. Most, ennyi idő elteltével, visszatekintve saját állapotára, így fogalmaz:

"Akkor, és ott én is abban a hitben voltam, hogy ez kiégés, így utólag, nem gondolnám, hogy az. Utólag úgy hívnám, a sportág jellegzetességének negatív lecsapódása."

Kristóf szavai mélyebb rétegeket tárnak fel, amelyeken keresztül világossá válik, hogy az előző évtized intenzív és kemény kihívásai mennyire megviselték őt. Az élsport nem csupán fizikai megpróbáltatásokat jelent, hanem egy mentális harcot is, amely az évek során fokozatosan kimerítette. A tempó, amellyel élt, nemcsak a versenyek számát, hanem a belső feszültségeket is megsokszorozta. Kristóf egy olyan maximalista sportoló, aki nem csupán a dobogóra lépésért küzdött, hanem azért, hogy önmagából a legjobbat hozza ki. Számára a világbajnokságra való felkészülés nem csupán egy esemény, hanem egy mély önértékelési folyamat is, amelyben a legnagyobb félelme az volt, hogy nem tudja megugrani a saját mércét. A belső vívódása, az útkeresése, vagy inkább az abból való kiút keresése, szinte tapintható. Az élsportolók világában egyre inkább elterjedt, hogy a nyomás és a teljesítménykényszer hatásairól nyíltan beszéljenek, és Kristóf is ezzel a tendenciával együtt lépett ki a saját árnyékából. A 2023-as nyári időszakban érzett feszültségei, a kétségek és a kihívások átszövik gondolatait, és a közönség számára is betekintést enged a saját belső univerzuma világába. Kristóf nem csupán egy sportoló, hanem egy ember, aki küzd a saját korlátaival, és akinek a tapasztalatai révén a fiatalabb generációk is tanulhatnak a mentális egészségről és a sport által hozott kihívásokról.

Jelenleg nem érzem magam abban a lelkiállapotban, hogy teljes odaadással tudjak nekiállni a feladatnak, főleg úgy, hogy visszaemlékszem, milyen könnyedén végeztem el korábban, ezerszer. Csak azt érzem, hogy ennek újra és újra negatív következményei vannak, mintha csak erőltetném magam, és így felmerül a kérdés: miért is teszem ezt magammal?

Korábban már vallott arról - lapunknak adott interjújában is - hogy ismeri, milyen mélyre viheti az örvény, a tokiói olimpia előtt átélte, ezúttal - feltételezhetően - felismerte és időben kiszállt.

"Az abbahagyás gondolata néha felmerül bennem, de ilyenkor mindig eszembe jut, miért is pazarolnám el azt a lehetőséget, amelyre évek óta szánom az időmet. Ráadásul van egy természetes affinitásom és tehetségem ahhoz, amit csinálok, és olyan belső adottságokkal rendelkezem, amelyek lehetővé teszik számomra, hogy ebben a hivatásban sikeres legyek. Ez az érzés volt az, ami visszatartott attól, hogy feladjam."

A történet, nagyjából eddig a pontig tiszta, (meg)érthető, innentől viszont - ahogy az elmúlt másfél évben -

Az időkeretek eltűntek a történetekből, így néha csak sejtéseink lehetnek arról, pontosan milyen eseményekről van szó, hiszen a kérdező nem tisztázza a részleteket. Amikor Fetter Balázs érdeklődik arról, ki támogatta őt "ebben" az időszakban a pályán maradás és a feltöltődés érdekében, két név kerül előtérbe: az egyik Schmidt Ádám sportállamtitkár, akit Balázs barátjának tekint, a másik pedig Szabó Álmos. Szabó Álmos a két paralimpiai bajnok, Illés Fanni és Papp Bianka edzője, és most már Milák Kristóf edzőjeként is ismert. Az időpontok pontosabb meghatározása azért lenne kulcsfontosságú, mert Szabó Álmos megjelenése a történetben meglehetősen ködös. Nézzük meg azonban, mit nyilatkozott ő Csisztu Zsuzsának a Nemzeti Sport oldalán 2024. február 20-án:

Jelenleg a Duna Arénában a megszokott edzésmenetrend szerint zajlanak az események, amikor is vízbe léptek a fiatal sportolók. Mivel edzői, Virth Balázs és Kovácshegyi Ferenc a dohai úszóvilágbajnokságon tartózkodtak, a múlt héten tőlem kértek szakmai támogatást az edzés folyamatában. Szeretném hangsúlyozni, hogy nagyra értékelem mind Balázs, mind Ferenc munkáját, és tudomásom szerint továbbra is ők vezetik Milák Kristóf felkészülését. Így engem semmilyen személyes érdek nem motivál Milák Kristóf edzéseivel kapcsolatban, sőt, az ő fejlődését tartom szem előtt.

Főleg azért fontos kérdés ez, mert mint tudott, az úszó senkit nem jelölt meg edzőjének az olimpiai felkészülésnél, így a hivatalos trénere, Virth Balázs nem jogosult utána edzői életjáradékra. Az a Virth Balázs, aki 2021-ben vette át Milák felkészítését. Elevenítsük fel az pillangóklasszis akkori - 2021. 09. 16. - nyilatkozatát:

"Balázst azért választottam, mert másfajta kapcsolatot tudok vele kialakítani, lazább, közvetlenebb keretek között tudunk dolgozni. Balázzsal próbálunk az eddig járt úton haladni, de megnyugtató az a tudat, hogyha bármiféle elakadás lenne a felkészülésemben, szakmai segítségért fordulhatunk Selmeci Attilához. Jövő héten kezdjük el közösen a munkát az új edzőmmel, onnantól kezdve száz százalékban ő felel a felkészítésemért"

„Nézzük, mit osztott meg most Milák Kristóf az új edzőjéről, Szabó Álmosról, 2025. február 11-én:…”

A kémia kétségtelenül kulcsszerepet játszik, azonban a pozitív együttműködés is elengedhetetlen. Jelenleg Álmossal tapasztalom ezt, és érzem, hogy megvan az a különleges összhang közöttünk. Ez a kötelék az elmúlt félév során igazán megerősödött, és már kezdjük élvezni az együttműködésünk gyümölcseit is.

Érdemes egy pillanatra megállni, hiszen ha az úszó a közelgő olimpia előtti fél évre gondol, akkor a "lett ennek némi gyümölcse" kifejezés akár egy utalás is lehet a párizsi eredményekre, amelyeket Szabó Álmos sejtelmes szavai is tükrözhetnek. Mivel a kérdező ezúttal kihagyta a lehetőséget a pontosabb válaszra, így a részletek homályban maradnak. A következő interjúban azonban Fetter Balázs közvetlenül Milákhoz fordul, és megkérdezi, hogy a következő három-négy év felkészülését Szabó Álmossal tudja-e végigvinni, hiszen a korábbi edzőpartnereihez képest jelentős eltérések figyelhetők meg.

"Még távolabbra kalandozom, Álmos egyedi mindenkihez képest, és ezt főként a szakmai aspektusokra értem. Szakmai szempontból nem voltam tisztában azzal, hogy manapság létezik ilyen magyar edző."

Biztos lehet még több mélyütést bevinni korábbi mesterének, Virth Balázsnak, akinek a nevét egyszer sem ejtette ki a beszélgetés alatt az úszó. Nagyjából arra kaphattunk választ a podcastban, hogy a felkészülés egy részét egyedül végezte, bár az időpontok megint elfelejtődtek.

A beszélgetés ezen szakaszában a média és a hírek témája kerül terítékre, és az olimpiai bajnok megosztja a véleményét, miszerint a hírek 89 százaléka valótlan. De most engedj meg egy érdekes kérdés-válasz játékot:

- Lemondtál egy világbajnokságot, és még egy éved maradt az olimpiai felkészülésre. Viszont a helyzetedről csak annyit tudunk, amennyit a hírekből olvasunk, ahol sokan kritizálnak és bántanak. Kérlek, oszd meg velünk, ha a következő négy évben hasonló nehéz időszakokkal találkozol, miért bízhatnánk abban, hogy nyugodtak maradhatunk ebben a kihívásokkal teli témában?

Azt gondolom, hogy ideális lenne, ha mindenki tisztában lenne azzal, amit tudnia kell, és hogy a sportolókkal kapcsolatos, nem éppen dicsőséges témák a háttérben maradnának, ahol dolgozni lehet rajtuk. Az elmúlt időszakban azonban nem ez a helyzet állt fenn. Ha most visszatekintek, és azt nézem, hogy minden rendben lett volna, akkor valószínűleg ugyanennyi információval rendelkeznétek rólam, mint most, hiszen a felhajtás miatt vált ez a téma ennyire figyelemfelkeltővé. Az emberek a mindennapjaikban nem foglalkoznak ezzel, de most, hogy a dolog felnagyítódott, elkezdtek gondolkodni rajta. Valójában nem történt más, csupán egy esemény kapott nagyobb nyilvánosságot. Értem, hogy bizonyos mértékig meg kell osztanom magamból valamit, de az eredményeim és a különböző rendezvényeken való megjelenésem – legyenek azok formális vagy informálisak – mindennél fontosabbak számomra. Ezen kívül nem kívánom kitenni magam a túlzott figyelemnek. Nagyra értékelem a magánéletemet, és ehhez ragaszkodom. A jövőben remélem, hogy hallani fogtok a sportteljesítményeimről és arról, hogyan képviselem az országomat. De ennél többet nem ígérek, és nem is szeretnék megosztani.

Csupán egy megjegyzést tennénk halkan: a hírek Milák Kristóf körül azért kaptak szárnyra, mert az olimpia előtti 9-10 hónapban nem jelent meg az edzéseken. Ezt a hiányzást pedig elmulasztotta közölni azokkal, akikkel korábban rendszeresen együtt dolgozott, napi szinten tartotta a kapcsolatot, és akik nélkülözhetetlenek voltak a közös, világraszóló sikerek elérésében, valamint a felkészülésének irányításában.

Továbbmegyek, nagyon sok embert azért is érdekel(het) az egyedi felkészülése, mert úgy jutott el újra a csúcsra és lett olimpiai bajnok, egymás utáni két olimpián a magyar csapat legjobb férfi versenyzője, hogy teljesen más módszert választott, mint a megszokott. Nemcsak az eredménye a csoda, hanem az is, ahogy elérte.

A 2028-as, Los Angeles-i olimpiára vonatkozóan annyit közölt, mindent elkövet, hogy ott legyen, de megígérni nem fogja: szeretnék odakerülni csak addig nekem van négy évem, egyelőre ezt a Singapurt tudom megígérni (az idén nyári vizes világbajnokság - a szerk.), az már biztosabb és belátható.

Milák Kristóf a közelmúlt eseményei kapcsán nosztalgiázva idézte fel a párizsi nyári olimpiai játékok élményeit. Mélyen beszélt a francia pékségek varázslatos reggelijeiről, amelyek nem csupán ízletesek, de energikus kezdést is nyújtanak a naphoz. Emellett elárulta, hogy ha a 200 méteres pillangóúszás során más taktikát alkalmazott volna, talán a döntő kimenetele is eltérő lett volna. Az ezüstérme utáni napok kihívásairól is mesélt, és megosztotta velünk a 100 méteres pillangófutam győzelmének pillanatát, amely nemcsak számára, hanem a magyar nemzet számára is fontos üzenetet hordozott. Kristóf hangsúlyozta, hogy számára nem az ellenfelek legyőzése a fő cél, hanem az önmagával való küzdelem, az önfejlesztés. Öntörvényű zseniként három éve már elfogadta ezt a jelzőt, és úgy tűnik, most sem bánja, hogy így tekintenek rá.

Néha a kivágott részek többet hozzáadhatnak az egész képhez, a mozifilmeknél a rendezői változat jelenthet a nézőnek másfajta szemléletmódot és olyan plusz tartalmat, ami segíti a megértést a történettel, adott karakterrel kapcsolatban. A Pályán Kívül podcastról mindenki eldöntheti, mennyivel adott többlettartalmat a főhősről, de ezúttal szívesen megtekintenénk a kivágott jeleneteket is, legyen bármely hosszú a "rendezői változat".

A "Csapó: vége!" felkiáltás után egy különleges pillanat tárult elénk. Egy snitt, amely, ha az események elején vagy éppen a beszélgetés közepén bontakozik ki, teljesen új értelmet nyerhet. Az utolsó szó jogán Milák Kristóf hangja csendült fel:

"Még egy gondolat így a végén: köszönöm szépen, aki meghallgatott. Nem mehetek el amellett sem, hogy nem kérek elnézést azért, hogy az elmúlt időszakban megbántottam olyan embereket, akiket nem szerettem volna. Felismertem ezeket a dolgokat, igyekszem változtatni, többek között a kommunikációmon is, mert ha ezt egy picit jobban alkalmazom, akkor akár még jobban elsülhetett volna ez az egész dolog. Hibáztam, sajnálom."

A végén egy Szabó Magda gondolat ugrott be: "Úgy kell élnünk, hogy miközben a világ forgatagában mozgunk, ne hagyjunk nyomot mások lelkén."

Related posts