Minden jel arra utal, hogy ez lehetett a kiváltó oka a legutóbbi országos áramkimaradásnak Spanyolországban és Portugáliában - Pénzcentrum.

Spanyolország energiaügyi minisztere úgy véli, hogy a granadai alállomáson bekövetkezett váratlan áramtermelés-kiesés, amelyet néhány másodperccel később a badajozi és sevillai berendezések meghibásodása követett, volt a kiváltó oka az április 28-án Spanyolországban és Portugáliában tapasztalt rendkívüli áramszünetnek.
Sara Aagesen energiaügyi miniszter a törvényhozók előtt kifejtette, hogy három kezdeti incidens, melynek okát még nem sikerült pontosan megállapítani, összesen 2,2 gigawattnyi áramtermelés-kiesést okozott. Ez a helyzet láncreakciót indított el, amely a hálózat lekapcsolásához vezetett - tájékoztatott a Reuters.
Jelenleg több kutatás folyik az áramkimaradásokkal összefüggésben, de ez az első eset, amikor a spanyol hatóságok konkrét irányt jelöltek meg. Aagesen véleménye szerint az áramszünet okának feltárása nem csak időigényes, de valószínűleg nem is lesz könnyű feladat ennek a bonyolult problémának a megértése.
"Milliók számát vizsgáljuk meg alaposan. Folyamatosan dolgozunk azon, hogy pontosan beazonosítsuk, hol következtek be ezek a termeléskiesések. Jelenleg már tisztában vagyunk azzal, hogy Granadában, Badajozban és Sevillában indultak el" - nyilatkozta Aagesen.
A miniszter bejelentette, hogy a kormány alaposan megvizsgálja az üzemeltetők által a blackout előtti napokban tapasztalt ingadozásokat, és külön figyelmet fordítanak arra a kérdésre is, hogy a túlzott feszültség hozzájárulhatott-e a termeléskieséshez, mint lehetséges okra.
A kutatások során sikerült megcáfolni a REE hálózatüzemeltető ellen indított kibertámadás lehetőségét, továbbá feltárták a kereslet és kínálat közötti egyensúlyhiányt, valamint a hálózati kapacitás hiányosságait is.
Aagesen határozottan visszautasította az ellenzéki képviselők vádjait, amelyek szerint a kormány elhanyagolta volna a szakértők figyelmeztetéseit egy esetleges jelentős áramszünet kapcsán. Hangsúlyozta, hogy a felelősség keresése korai lenne, amíg a pontos körülmények nem tisztázódnak az adott napon.
A blackout óta Spanyolország megújuló energiaforrásokra való fokozott támaszkodása és a 2035-re tervezett atomenergia-kivezetési stratégiája középpontba került. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az áramkimaradás egyik lehetséges kiváltó oka a "hálózati tehetetlenség" hiányában keresendő, amely a nukleáris és fosszilis energiahordozók viszonylag alacsony arányából eredhet az ország energiamixében.
Aagesen határozottan kiállt a kormány energiapolitikája mellett, kiemelve, hogy a megújuló energiaforrások jelentős mértékben mérsékelték a háztartások és cégek költségeit. Ezenfelül lehetőséget teremtenek Spanyolország számára, hogy vonzóbbá váljon a befektetők számára, mindeközben pedig fokozzák az energetikai önállóságot a geopolitikai feszültségek időszakában.
A miniszter nyitottságot mutatott az atomerőművek élettartamának meghosszabbítására, de csak akkor, ha az üzemeltetők garantálni tudják azok biztonságát és elfogadható árakat a fogyasztók számára, valamint ha bizonyítható, hogy ez hozzájárul az ellátás biztonságához.