A francia költségvetés minden uniós szabályt figyelmen kívül hagy, mégis Brüsszel megőrzi nyugalmát - Mandiner.

Kisebb országokra lesújt, de Franciaországot nem meri leszidni az Európai Bizottság az eladósodás miatt - írja a POLITICO.
Az EU "finoman bánik" Franciaország új miniszterelnökével, François Bayrouval, miközben az igyekszik betömködni a francia költségvetés masszív lyukait - jelenti európai diplomatákra hivatkozva a brüsszeli POLITICO.
A POLITICO értesülései szerint, noha hivatalosan senki nem nyilatkozik, a háttérben az EU titokban támogatja Bayrou miniszterelnök költségvetési javaslatát. Ez a terv azonban ellentétes azzal a megállapodással, amelyet tavaly Michel Barnier kormánya kötött a Bizottsággal, és potenciálisan gyengíti Emmanuel Macron elnök nyugdíjreformjának hatásait.
Az új költségvetés mértéke lenyűgöző, hiszen 53 milliárd eurós megszorításokat irányoz elő, ami körülbelül 21,8 ezer milliárd forintot jelent – ez a magyar költségvetés éves kiadásainak közel felét teszi ki. Brüsszelben megjelenő értesülések szerint a javasolt intézkedések "nem keltik fel a vészharangokat egyetlen fővárosban sem", és az uniós diplomaták úgy vélik, hogy Bayrou kormánya "mindent megtesz a helyzet kezeléséért".
"Ez igen messze van a dörgedelmes hangnemtől, amit a kisebb országok kudarcait szokta kísérni az EU-s adósságcsökkentési igényeknek való megfelelés kapcsán" - kommentálja a helyzetet a POLITICO, akik szerint
A Bayrou-terv célja, hogy Franciaország költségvetési hiányát 6,2 százalékról 5,2 százalékra csökkentse, ami még így is 2,2 százalékkal túllépné az uniós normákat. A tervezet alapján a megszorítások révén 32 milliárd eurót a kiadások csökkentésére, míg 21 milliárdot a bevételek növelésére fordítanának. Franciaországnak emellett egy módosított költségvetést és egy hétéves pénzügyi tervet is be kellene nyújtania a Bizottságnak, ám jelenleg mindkettő késlekedik. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az EU pénzügyminiszterei január 21-én üléseznek, és valószínűtlen, hogy a határidőig bármelyik dokumentumot bemutatnák, pedig akkorra a Bizottságnak már el kellene végeznie a terv értékelését, és a pénzügyminisztereknek is jóvá kellene hagyniuk azt. Ugyanakkor úgy tűnik, Franciaország nem aggódik amiatt, hogy az EU-s normáknak nem megfelelő költségvetést terjeszt be, még ha az késlekedve is érkezik.