Munkácsy Mihály világsikerének titka: Fedezd fel a Szépművészeti Múzeum új kiállításának lenyűgöző festményeit! | szmo.hu


Nézd meg, hogy magasodik a látogatók fölé a Honfoglalás című kép, és a gyönyörű, Amerikából érkezett alkotásokat is megmutatjuk.

A legismertebb magyar festő, Munkácsy Mihály születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából nyílt kiállítás a Szépművészeti Múzeumban. A Munkácsy - Egy világsiker története című tárlat kétségkívül az egyik leglátványosabb hazai kiállítás idén.

A kiállításon lehetőséged nyílik arra, hogy testközelből csodáld meg a festőzseni legnagyobb alkotásait, többek között a monumentális Honfoglalás című képet és a Krisztus-trilógiát. Emellett különlegességként gyönyörű, külföldről érkezett Munkácsy-remekművek is várnak rád, köztük egy olyan darab, amely közel egy évszázadon át rejtve maradt. Mi már jártunk a tárlaton, és izgalmas élménnyel gazdagodhatsz – mutatjuk, hogy mire számíthatsz!

A kiállítás első részében Munkácsy pályafutásának kezdeti szakaszát, realista stílusát és első jelentős sikereit fedezhettük fel. E szekció különlegessége, hogy itt található a magyar festészet egyik leghíresebb alkotása, az Ásító inas tanulmány, mely Munkácsy önéletrajzi élményei alapján készült. Sokan talán nem is sejtik, hogy...

Siralomház című képével egyik pillanatról a másikra lett híres. Egy amerikai milliomos ahogy meglátta, azonnal megvásárolta a képet. Mielőtt azonban magával vitte volna, a Siralomház megjárta az 1870-es párizsi Szalont, ahol az "ismeretlen magyar festő" megnyerte vele az aranyérmet.

A szekció különlegessége, hogy a Műteremben című festmény mellett egy varázslatos műteremsarok eleveníti meg Munkácsy egykori alkotóhelyét. Itt nemcsak a művész hagyatékából származó eszközöket és emléktárgyakat csodálhatjuk meg, hanem a művész szellemiségét is átélhetjük, mintha csak visszautaznánk az időben a festő alkotói világába.

A következő részben Párizs varázslatos időszakát tárgyaljuk. Az 1870-es évektől kezdve, a művészet felemelkedésével, a sötét árnyalatú népi életképek helyét fokozatosan átvették a gazdag színekben pompázó, a nagypolgári életstílust bemutató alkotások. Ezt a váltást különösen jól illusztrálja a kiállításon látható Két család című kompozíció, amely két párhuzamos világot mutat be.

Ebben az egységben lehetőségünk nyílt megcsodálni a Pávák című festményt, amely az Egyesült Államokból érkezett. E műalkotást New York állam kormányzója bocsátotta rendelkezésünkre a kiállításra, és ez az első alkalom, hogy Magyarországon látható.

A kiállítás harmadik nagy szegmense kétségtelenül a legelragadóbb pillanatokat hozta el számunkra. Magával ragadó érzés volt, ahogy a Szépművészeti Múzeum termében a mester hatalmas alkotásai fölénk tornyosultak. A Krisztus-trilógia, a bécsi Szépművészeti Múzeum lenyűgöző mennyezetképe, valamint a több mint 13 méter széles Honfoglalás című festmény mind-mind egy olyan világba repített minket, ahol a reneszánsz fensége és művészete szinte tapinthatóvá vált.

Charles Sedelmeyer, Munkácsy műkereskedője, a Krisztus Pilátus előtt és a Golgota című monumentális alkotásokat nemcsak Európa különböző tájain, hanem az Egyesült Államokban is bemutatta, így biztosítva, hogy ezek a lenyűgöző művek széles közönséghez eljussanak.

Munkácsy így vált a művészet világának egyik legismertebb alakjává. Ezt követően hivatalos megbízást kapott a bécsi Kunsthistorisches Museum mennyezetképének elkészítésére, valamint az Országház épülő falai számára festette meg a Honfoglalás című monumentális művét.

Mindig is Munkácsy tájképei bűvöltek el a leginkább, így különösen nagy öröm volt számomra, hogy a kiállításon egy csodás válogatást láthattam ezekből az alkotásokból. Az "Alkotás Szabadsága" szekcióban helyet kaptak a Poros út első és második változatai, valamint a varázslatosan derengő Téli út is, amely az alkonyi fényben ragyogott.

Munkácsy imázsának felépítése már életének korai szakaszában elkezdődött, amelyben felesége, Cécile Papier, valamint Sedelmeyer ügyes menedzsmentje játszott kulcsszerepet. E marketingtevékenység révén sikerült megszilárdítaniuk a művész hírnevét és népszerűségét.

Ezt idézik a szekció falai is, amik különleges tapétahatású mintát kaptak: mintha mi is egy 19. századi szalonban néznénk a gazdag enteriőröket és nagyvilági dámákat ábrázoló festményeket.

Itt lehetőségünk nyílt arra, hogy felfedezzünk két különleges, Amerikából származó szalonéletképet. Az egyik alkotásban szereplő fiatal nő, aki a pamlagon foglal helyet, most debütál Magyarország területén, hiszen eddig csupán egyetlen alkalommal állt kiállításra.

A nyaraló reggelijének varázslatos enteriőrje a Munkácsy-szalon lenyűgöző világát idézi meg, egyedi atmoszférát teremtve, amelyben a művészet és a mindennapok összefonódnak.

A kiállítás utolsó termében bepillantást nyertünk abba is, hogyan alakult ki és övezte kultusz már életében Munkácsy életművét és személyét.

A harmincas éveiben járt, amikor a Magyar Nemzeti Múzeumban egy termet avattak a tiszteletére. A Krisztus Pilátus előtt című darabjának bemutatóját több ezer lelkes néző ünnepelte a főváros szívében. Halálának hírére az egész ország gyászba borult, és sokan tömegesen vonultak el utolsó búcsút venni tőle.

A Munkácsy - Egy világsiker története című kiállítást 2025. március 30-ig nézheted meg a Szépművészeti Múzeumban. Részletek a Szépmű honlapján.

Related posts