Navracsics Tibor véleménye szerint a települések önazonosságának védelmét nem lehet alkotmányellenesnek tekinteni.


Navracsics Tibor a közösségi értékvédelmi konzultáció Somogy vármegyei állomásán azt mondta: Magyarországon, ahogy a mozgás és a letelepedés, úgy a szólás- és a gyülekezés is szabad, utóbbi gyakorlásának korlátait azonban sarkalatos törvényekben szabályozzák, írja az MTI.

Az alaptörvényben meg kívánják teremteni a helyi önazonosság védelmét, mint alkotmányos alapjogot, és ehhez képest sarkalatos törvényben szabályoznák azokat a lehetőségeket, amelyek a helyi önazonosság védelmét, a szabad mozgás, letelepedés jogának korlátozását jelentik jogszabályi eszközökkel - tette hozzá. Kitért rá, ilyen eszköz lehet az ingatlanszerzés kizárása, az elővásárlási jog, az ingatlanszerzés feltételhez kötése, a lakcímlétesítés feltételhez kötése és a helyi adózás.

Mentességet kaphatnának az ott születettek vagy azok, akiknek korábban a településen volt a lakóhelyük, hozzátartozói élnek ott vagy állami közfeladatot látnak el: rendőrök, orvosok, tanárok. Jelezte, bíznak abban, hogy a törvényjavaslatokat még a tavaszi ülésszakban beterjesztik az Országgyűlésnek, amely azokat még ebben az ülésszakban el is fogadja.

Navracsics Tibor felhívta a figyelmet arra, hogy a tervezett jogi intézkedések célja a települések helyi identitásának, hagyományainak és szokásainak megóvása, valamint a népesség egyensúlyának fenntartása. A miniszter hangsúlyozta, hogy a közelgő szabályozás csupán lehetőséget kínál, tehát nem kötelező mindenkire nézve, csupán azok számára ajánlott, akiknek szükségük van valamilyen „védműre, gátra vagy szűrőre”. Ennek megfelelően Budapest és a megyei jogú városok is érintettek lehetnek a rendelkezések hatálya alatt.

A tárcavezető a betelepülés kérdésével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy több polgármesterrel folytatott megbeszélést. Ezek a helyi vezetők arról számoltak be, hogy a frissen érkezett lakók gyakran nem ismerik a közösség hagyományait, és nem aktívan vesznek részt a helyi eseményekben. Választási időszakokban pedig előfordul, hogy "soha nem látott arcok" tűnnek fel polgármester- vagy képviselőjelöltként, akik arra törekednek, hogy átformálják a település irányítását és szerkezetét.

"A településeknek lehetnek speciális hagyományai, lakhatják döntően német vagy például horvát nemzetiségűek, a beköltözés hullámai pedig roncsolják a község eredeti szerkezetét. Mindez frusztrációt, feszültséget kelt, éppen ezért akarnak eszköztárat adni a polgármesterek, képviselők kezébe" - fűzte hozzá Navracsics Tibor.

Related posts