A változékony időjárás nem éppen kedvező a mezőgazdasági növényeink számára.

Az aszályos hetek után váratlanul érkező lehűlés tovább csökkentette a strandok és fagyizók idei nyári bevételét, amely már így is vékony volt. Pár melegebb nap után a Csallóközben ma ismét hosszúnadrágos idő uralkodik. Milyen hatással van ez a változékony időjárás a kertünkre? Erről beszélgettünk Kukor Tamás kertészmérnökkel.
A most érő, vagy beérőben levő haszonnövényeink nem ehhez az időjáráshoz "voltak hozzászokva". Ahogy bennünket, úgy őket is megviseli a szeszélyes időjárás.
Kukor Tamás megosztotta velünk a gondolatait,
A kertészmérnök szerint a nyár eleji, meleg, aszályos idő sokakat meglepett, pedig ezt már lassan megszokhatnánk. "Ha visszatekintünk az elmúlt évek hasonló periódusának időjárására, nagyjából hasonló meleggel találkozhattunk. Sajnos, ez egyre inkább gyakori jelenség. Akiknek volt öntözőrendszerük, arról számoltak be, hogy az öntözés ellenére kiégett a növényzet, vagy a földön nagy méretű repedések keletkeztek. A reggeli és/vagy esti öntözésekkel a konyhakertekben az emberek talán megmentették a növényeik egy részét. Ugyanakkor a hosszú tavaszi hideg miatt minden csúszásban van. Van, ahol csak most kezd érni a szabadföldi paradicsom" - mondta.
Ebben a szituációban a fűnyírás gyakran inkább kárt okoz, mintsem hasznot hajt.
- javasolta, miközben a gondolatai szárnyaltak, és várta, hogy a többiek is csatlakozzanak az ötletéhez.
A kiégett, sárgás pázsit látványa szembetűnő, de az erős UV-sugárzás minden növényt megvisel. „Az egyik kertemben a japán juhar levelei teljesen elégették az UV-sugarak. Sajnos fel kell készülnünk arra, hogy a jövőben lesznek olyan növények, amelyek nem bírják el az ilyen erős UV-t. Meg kell fontolnunk, hogyan tudunk árnyékot biztosítani a növényeinknek a saját kertünkben. Ha természetes árnyék nem áll rendelkezésre, a kertészeti boltban kapható raschel háló telepítése javasolt. Ezt akár egy régi fóliasátor váza fölé, vagy bármilyen támasztékra is fel lehet helyezni. Mindenkinek a saját lehetőségeihez mérten kell átgondolnia, miként tudná beépíteni a kertjébe, vagy legalább annak egy részébe az árnyékolást” – figyelmeztetett Kukor Tamás. Kiemelte továbbá, hogy ha nyaralásra készülünk, mindenképp gondoskodjunk arról, hogy valaki időben locsolja a kertünket, különben az egész szezon során végzett munkánk könnyen kárba veszhet.
"A hirtelen, intenzív esőzés következtében a talaj felső rétegei felázottak. Különösen a sekély gyökérzettel rendelkező díszfák, mint például a fenyők, könnyen megdőlhetnek. Amennyiben ezek a fák az ingatlanunk közelében helyezkednek el, érdemes elgondolkodni a kivágásukon, hogy elkerüljük a komolyabb anyagi károkat vagy akár személyi sérüléseket. Kertészként nem támogatom a fák kivágását, és arra bíztatok mindenkit, hogy minél több fát ültessenek a telkükre. Ugyanakkor fontos, hogy ezeket a fákat a házunktól és a kocsibeállónktól megfelelő távolságra helyezzük el a biztonság érdekében" - osztotta meg véleményét.
A vízgazdálkodás kérdései egyre nagyobb figyelmet kapnak az állami szinten, hiszen a múltban hozott döntések – amelyek a víz gyors elvezetésére irányultak – nem mindig bizonyultak helyesnek. Most, hogy egyre inkább tudatosítjuk a vízmegtartás fontosságát, remélhetjük, hogy nem késő a hibák kijavítására. Kukor Tamás hangsúlyozta, hogy ezt a szemléletet akár a saját otthonunkban, a családi házunk mellett vagy a hobbikertünkben is megvalósíthatjuk. Egy apró kerti tó, például, nem csupán esztétikai élményt nyújt, hanem jelentősen hozzájárulhat a kertünk biodiverzitásának növeléséhez is. Hamarosan megjelennek benne a vízi élőlények, rovarok és békák, sőt, a környék madarai is felfedezik, hogy egy frissítő italt találhatnak ott. Ráadásul kerti tavunkat esővíz gyűjtésével is táplálhatjuk, így még fenntarthatóbbá válik a megoldás.
- emelte ki Kukor Tamás. Az esővíz hasznosítása nem csupán a költségeink csökkentésében játszik szerepet; egy kisebb nyílt vízfelület, akár a telkünkön, jelentős hatással lehet a mikroklímánkra is.