Németh Sándor: A keresztény választóknak bölcsen kell képviselniük a prófétai világképet A keresztény közösség tagjaként fontos feladatunk, hogy világos és felelősségteljes módon álljunk ki a prófétai értékek mellett. A választások során nem csupán szava

Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Nagy izgalommal töltötte el a váci Hit Gyülekezete tagjait, amikor értesültek arról, hogy a Nézz fel! podcastsorozat záróepizódját a Duna partján rögzítik, és a különleges vendég nem más, mint a gyülekezet vezető lelkésze, Németh Sándor. A rendezvény, amelyet mindössze néhány óra alatt sikerült megszervezni és amely egy istentisztelettel is összekapcsolódott, teljesen megtöltötte a gyülekezeti házat. Az est folyamán Németh Sándor válaszolt a feltett kérdésekre, és számos olyan fontos témát érintett, amelyek a keresztény közösséget és a nemzetet is foglalkoztatják.
Az adás kezdetén hangot adott annak a felismerésének, hogy szolgálata megkezdésekor Magyarország, beleértve Budapestet is, rendkívül kiszolgáltatott helyzetben volt. A közösség alakulásában részt vevő tagok számára nem csupán a kommunista elnyomás következtében kialakult gazdasági lemaradás, hanem a pünkösdi-karizmatikus kereszténységgel kapcsolatos hiányos ismeretek és a Szent Szellem tevékenységével szembeni előítéletek is komoly akadályokat jelentettek.
"Először nagyon nehezen jöttek el az emberek, mert féltek: tudták, hogy ennek súlyos következményei lesznek" - emlékezett vissza. Egyúttal felhívta a figyelmet arra is, hogy széles körben erősen éreztette hatását az ideológiai nevelés és a kereszténységgel szembeni ellenségesség is. Ugyanakkor a közösség tagjainak tevékenysége nyomán mindez oldódni kezdett, és az 1980-as években már több ezer ember csatlakozott a Hit Gyülekezetéhez.
A gyülekezet nem csupán a bibliai kereszténységhez való visszatérés eszméjét népszerűsítette, hanem úttörő szerepet játszott az önálló könyvterjesztés terén is a kommunista diktatúra időszakában. Végh Antal, aki az állami kiadóval való nézeteltérése után döntött a magánkiadás mellett, kiadta Miért beteg a magyar futball? című könyvét. Azonban a terjesztés nehézségekkel ütközött, így egy ismeretségen keresztül a gyülekezethez fordult segítségért. Mivel a gyülekezet már rendelkezett egy jól működő terjesztési hálózattal, ők vállalták a könyv országos eljutatatását, ezzel is hozzájárulva az irodalmi élet fellendítéséhez.
A kiadásból származó bevételek jelentős mértékben hozzájárultak a gyülekezet anyagi előrehaladásához. Idővel a különféle könyvek, valamint az akkori jogi keretek között illegálisnak számító kiadványok terjesztése révén alakult ki a gyülekezet mára már impozáns médiahálózata.
A Szellem hatalmával
"Katolikus körökben ismeretlen volt a Szent Szellemmel való betöltekezés. [...] Érdekelt, hogy miért maradt el a valóságos találkozás Istennel, és miért nincs olyan keresztény spirituális tapasztalat, mint régen"
- idézte fel istenkereső időszakáról.
Ez a különleges spirituális éhség indította el benne a pünkösdi-karizmatikus jelenségek iránti érdeklődést, és arra ösztönözte, hogy olyan közösségeket keressen fel, ahol a Szent Szellemmel való betöltekezés gyakori tapasztalat volt. Elmondása szerint addig sosem találkozott olyan mély és tiszta igemagyarázatokkal, amelyek igazán megérintették volna. A karizmatikusokkal folytatott teológiai eszmecserék során pedig azt figyelte meg, hogy bár a kifejezésmódjuk néha pontatlan, mégis van bennük valami különleges és vonzó, amit ő maga hiányolt. Ez a felfedezés volt az, ami igazán megfogta!
A vezető lelkész saját és felesége megtérésének történetével kapcsolatban hangsúlyozta: rendkívül lényeges, hogy a következő generációk számára a hívők bizonysága ne váljon üressé. Kiemelte, hogy a személyes bizonyságunkat, mint egyedi evangéliumot, végig kell kísérnie életünknek. Ezzel a keresztények képesek lesznek átadni utódaiknak a saját hitük értékeit és tapasztalatait.
A vezető lelkész szerint folyamatos cél még a Szent Szellemmel való alámerítkezés után is, hogy az ember szelleme egyesülni tudjon Isten Szellemével. Az ember szelleme ugyanis képes kapcsolatot teremteni a Szent Szellemmel, amiből folyamatos közösség tud kialakulni. Ehhez viszont elengedhetetlen a bűn uralmának felszámolása az ember szellemében: a keresztény világ jelentős részében éppen az a probléma, hogy a bűn jelenléte miatt csak fejben hisznek, de nem szívből.
Németh Sándor a Szent Szellemmel való együttműködés egyik kulcsfontosságú aspektusaként az önátadást hangsúlyozta.
Jézus, aki ugyan Isten Fiaként önmagában is rendelkezett élettel, a megtestesülése során átadta magát az Atya akaratának, hogy a Szent Szellemen keresztül Ő irányíthassa az egész életét. Igazából ez a tökéletes minta minden keresztény számára. "Amikor megtérek, lemondok az önakaratról, az önérvényesítésről, az önigazságról: nem ez a célom. [...] Ez alapfeltétele annak, hogy a Szentlélek az emberi természeten keresztül meg tudjon nyilvánulni a látható világban" - magyarázta.
A vezető lelkész hozzátette: Jézus ugyan az isteni dicsőségéből üresítette ki magát, a hívőknek viszont az érzéki ember vágyaival, indulataival és gondolataival kell megtenniük ugyanezt. Németh Sándor kifejezte abbéli reményét, hogy sokan meg fogják érteni: jobban át kell adni magukat a Szent Szellemnek, és ennek érdekében meg fognak tisztulni, szentelődni.
Az ember képes szorosabb kapcsolatot kialakítani Istennel, ha tisztában van saját szellemi lényével és a természetfeletti erők lehetőségeivel. Az apostolok számára ez természetes volt, hiszen teljesen eltérő világnézettel éltek, mint a mai emberek: ők látták a fizikai test szellemi aspektusait és funkcióit. Németh Sándor véleménye szerint a pünkösdi-karizmatikus mozgalom egyik gyenge pontja, hogy a protestantizmus materialista nézőpontja befolyásolja. "Jó lenne, ha több száz millió ember elhagyná a katolikus egyházat, mert ott a spiritualitás sokak számára még mindig nem ismeretlen."
Németh Sándor a Szent Szellem közösségi céljait illetően kiemelte, hogy az Egyház rendelkezik ugyan szervezeti struktúrával, de ennek nem szabad a lényegévé válnia, hiszen alapvetően egy élő, spirituális test, amely nem a földi keretek között működik a Mennyben. Véleménye szerint a hívők még a tökéletesség elérésének folyamatában vannak, amihez Pál apostol is hasonlóképpen viszonyult, hiszen ő sem állította, hogy már eljutott volna a végső célhoz. Ezért kívánatos lenne, hogy az egyes közösségekben megjelenő részleges állapotok "egységbe forrjanak doktrinális és szellemi szempontból, hogy Krisztusban megélt teljesség világosan kifejezésre juthasson Krisztus testében, globális szinten."
A Hit Gyülekezete helyi közösségei kapcsán hangsúlyozta, hogy minden egyes híve elengedhetetlen jelentőséggel bír.
Az Egyháznak ugyanis nemcsak a bizonyságtevés a feladata, hanem hogy nemzeti jellegű legyen: nemcsak formálisan, hanem spirituálisan is, mert Magyarország és a többi nemzet jövője is bizonytalan.
Németh Sándor véleménye szerint a kis nemzetek előtt álló "Lenni vagy nem lenni" dilemma különösen égető, ezért alaposan mérlegelniük kell a túlélés lehetőségeit. "A nemzeti vezetők csak akkor tudják hatékonyan kidolgozni a szükséges stratégiát, ha olyan szavazóbázissal rendelkeznek, akik hitelesen, bölcsen és spirituálisan képviselik a jövőbeli víziót" - emelte ki. "A Hit Gyülekezetének ezt a kihívást kell teljesítenie, mert szeretnénk, ha nemzetünk is részese lenne a Messiás ezeréves uralkodásának, és hogy Magyarország továbbra is létezne."
Hangsúlyozta a gyülekezet kulcsszerepét a Budapest és Jeruzsálem közötti spirituális kapcsolat megerősítésében, miközben figyelmeztette a hallgatóságot: a globalizáció komoly veszélyt jelent az ilyen kis népek számára.
"Egy nagy országgal ellentétben egy ilyen kis és törékeny országban beláthatatlan következményei lennének egy liberális, globalista kormányzatnak, ami kinyitná a kaput a bevándorlás és a wokeizmus előtt. Nemzeti szinten nem tudna fennmaradni Magyarország."
A nemzetközi helyzet kapcsán megfigyelte: jelenleg a hatalommal bírók irányítanak; olyan világot élünk, ahol a vagyon és a katonai erő dominál. Záró gondolatként hangsúlyozta, hogy a keresztény közösségnek szembesülnie kell ezzel a valósággal: "Isten támogatása mellett nekünk is tennünk kell, hogy megőrizzük országunkat!"