Az új pápa kiléte kapcsán a fogadóirodák szerint három fő jelölt tűnik ki: olasz, ázsiai és afrikai származású pápa is szóba jöhet. Kérdés, hogy ki lesz az, aki ezen sokszínű háttérből kiemelkedik, és egy új irányt képvisel a Katolikus Egyházban.

Május 7-én kezdődik a Vatikánban a konklávé, ahol 135 bíboros gyűlik össze, hogy meghatározza Ferenc pápa utódját. Ez a pápaválasztási folyamat különleges és titokzatos esemény, mely során a résztvevők teljesen elszakadnak a külvilágtól. A bíborosok a Szent Márta-házban tartózkodnak, és a Sixtus-kápolnában szavaznak, mindezt telefon, internet és hírek nélkül, titkos körülmények között. Az első napon egy szavazást tartanak, majd a következő napokon akár két voksolásra is sor kerülhet, mindaddig, amíg egyikük el nem éri a szükséges kétharmados többséget, hogy ezzel új fejezetet nyithasson a katolikus egyház történetében.
Az egyház ma olyan időszakban választ új vezetőt, amikor világszerte változik a hívők összetétele, és sok a vita arról, milyen irányba haladjon tovább az egyház.
Pietro Parolin jelenleg a Vatikán államtitkári pozícióját tölti be, amely gyakorlatilag az egyház „miniszterelnökének” felel meg. 2014 óta Ferenc pápa közvetlen munkatársaként tevékenykedik, és diplomáciai tapasztalata figyelemre méltó. Kiemelkedő szerepe volt a Vatikán és Kína közötti kapcsolatok alakításában, valamint az ukrajnai események kezelésében is. Sokan úgy vélik, hogy alaposan ismeri az egyház központi működését, és valószínű, hogy a pápai címre is pályázik a jövőben.
Luis Antonio Tagle, a Fülöp-szigetek szülötte, korábban Manila érseke volt, most pedig a Vatikánban az evangelizációs ügyek élén áll. A 67 éves egyházi vezető különösen közel áll Ferenc pápa befogadó szelleméhez, és rendszeresen felszólal a társadalom peremére szorult közösségekért. Az ázsiai és fejlődő országok hívői körében nagy tiszteletnek örvend, sokan "ázsiai Ferencnek" nevezik, ami a társadalmi érzékenységére és egyedi kommunikációs stílusára utal. Tagle bíboros munkássága során mindig is kiemelten fontosnak tartotta a szegények és elnyomottak hangjának képviseletét.
Peter Turkson Ghána szülötte, és a katolikus egyház egyik legismertebb afrikai arca. A Vatikánban számos jelentős pozíciót töltött be, köztük az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításáért felelős dikasztérium vezetőjeként. Folyamatosan aktívan részt vesz a társadalmi igazságosság, a klímaváltozás, valamint a béke ügyének védelmében, rendszeresen megnyilvánulva ezen fontos kérdésekben.
A választás akár néhány nap alatt is lezárulhat, ahogy Ferenc pápa esetében is történt, de a történelemben volt már példa arra is, hogy éveken át tartott a konklávé. A világ most figyel, hogy ki lesz az, aki tovább viszi az egyház vezetését a 21. században.