Pásztor Bálint kifejezte, hogy Szerbiának egy olyan évre van szüksége, amikor elkerülhetők a választások, hogy a figyelem a fejlődésre és a stabilitásra összpontosulhasson. Az ilyen időszak lehetőséget adna arra, hogy a politikai szereplők a hosszú távú c

Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, optimista várakozásokkal tekint a 2025-ös év elé. Az MTI-nek adott évértékelő interjújában kifejezte reményét, hogy Szerbiában csökkenni fog az indulatok szintje, és egy nyugodtabb időszak elé néz az ország. Bálint úgy véli, hogy ez a stabilitás lehetőséget teremt a tavalyi választási kampány során megfogalmazott célok megvalósítására.
A pártelnök szavai mögött az a felismerés rejlik, hogy Szerbiában a politikai ciklusok átlagosan kétévente váltakoznak, ami drasztikusan korlátozza a kormány lehetőségeit a tervek és elképzelések végrehajtására. E helyzet miatt a kormányzatnak alig van alkalma, hogy komolyabb reformokat valósítson meg, hiszen a folyamatos választási verseny és a politikai instabilitás megnehezíti a hosszú távú stratégiai célok elérését.
2023. december 17-én Szerbiában előrehozott választásokat tartottak. A Vajdasági Magyar Szövetség az igen kedvezőtlen körülmények ellenére kiemelkedően teljesített, több mint 64 ezer szavazatot kapott. Országos viszonylatban sikerült növelniük a parlamenti képviselőik számát, míg vajdasági szinten is megőrizték stabil pozíciójukat.
A 2022-es előrehozott választásokhoz viszonyítva 2023 végén körülbelül 4500 szavazattal többet szerzett a legnagyobb délvidéki magyar párt. Pásztor Bálint véleménye szerint ennek egyik kulcsfontosságú tényezője az, hogy nem sokkal a választások előtt hunyt el édesapja, Pásztor István, a VMSZ akkori elnöke. A kampány során hangsúlyozták, hogy olyan eredményt kívánnak elérni, amelyre a néhai elnök is büszke lenne. Továbbá, Pásztor úgy látja, hogy az utóbbi években a vajdasági magyar közösség tagjainak többsége felismerte: a kisebbségi érdekek hatékony képviselete csak egy kisebbségi párt által valósulhat meg.
Pásztor Bálint megdöbbentőnek nevezte azokat a népszámlálási adatokat, amelyek szerint az elmúlt évtizedben körülbelül 70 ezerrel csökkent a magyar lakosság száma Szerbiában. Kifejtette, hogy ennek egyik fő oka az, hogy "a kilencvenes évek kényszersorozásainak hatása mostanra érezhetővé vált", ami arra utal, hogy a háború elől sokan kénytelenek voltak elhagyni hazájukat. Ezen kívül kiemelte, hogy jelenleg Kárpátalján is hasonló jelenségek figyelhetők meg.
"Fontos számunkra, hogy mindazokért harcoljunk, akik itt maradtak, (...) ugyanakkor mindent elkövessünk annak érdekében, hogy azok, akik elhagyták az országot, visszatérhessenek, és legyen miért hazatérniük" - emelte ki.
Kiemelte, hogy három évtizeddel ezelőtt, a VMSZ megalakulásának időszakában, a szervezet kizárólag az identitás megőrzését szolgáló kérdésekre és szimbolikus politikai tevékenységekre összpontosított. Ma azonban már legalább ennyire lényeges a közlekedési és gazdasági infrastruktúra fejlesztése, valamint az életminőség javítása is.
Ezért mindent megtesznek annak érdekében, hogy a határ minél inkább átjárható legyen, lehetővé téve ezzel az ingázók – a több ezer vajdasági magyar, akik Vajdaság területén élnek, de Magyarországon, a határ mentén dolgoznak – könnyebb közlekedését. A politikus hozzátette: "Ha ők nem kényszerülnek arra, hogy a munkahelyük miatt áttelepüljenek, akkor gyermekeik itthon folytathatják tanulmányaikat, így nem veszítjük el őket, és a közösség sem szenved veszteséget."
Pásztor Bálint kiemelte, hogy "Magyarország kormányának köszönhetően az idén is folytatódhatott a VMSZ gazdaságfejlesztési tervének a megvalósulása a Prosperitati Alapítvány lebonyolításában, és csak idén ez 20,5 millió eurónyi vissza nem térítendő támogatást jelentett három pályázati kiírás esetében". Ennek a programnak köszönhetően néhányan haza is költöztek, ebből vásároltak házat vagy indítottak vállalkozást - magyarázta a pártelnök.
Pásztor Bálint véleménye szerint a nehézségek, mint az elvándorlás, a kedvezőtlen demográfiai mutatók, az ukrajnai konfliktus és az európai uniós csatlakozás során felmerülő kihívások ellenére is van lehetőség a boldogulásra. A siker kulcsa a közösség összetartásában rejlik: ha egységesen lépnek fel, képesek fejlődni, megőrizni kötődésüket szülőföldjükhöz, és versenyképesek maradni a jövő kihívásaival szemben.
"A világ nem fog könnyebbé válni az idő előrehaladtával, ez kétségtelen. Ugyanakkor lényeges, hogy mindazok, akik itthon szeretnének érvényesülni, a VMSZ hazai kormányzati szerepének és a magyar kormány támogatásának köszönhetően képesek legyenek erre." - hangsúlyozta.
Pásztor Bálint felhívta a figyelmet arra, hogy a történelmi megbékéléssel 2013-ban indult el Magyarország és Szerbia történetében az egyik legpozitívabb időszak. Rámutatott, hogy tizenöt évvel ezelőtt négy közúti határátkelő volt, most kilenc van, másfél évtizede Magyarország és Szerbia a 17. külkereskedelmi partnere volt egymásnak, most a negyedik, és mindennek a fejlődésnek a legnagyobb haszonélvezői a vajdasági magyarok és a magyarországi szerbek.
Rávilágított arra, hogy Szerbiának csupán Magyarországgal van stratégiai együttműködési tanácsa. "Most már konkrét együttműködés folyik azokban a leglényegesebb kérdésekben, amelyek az államok működését és a polgárok biztonságát érintik, mint például az energetikai és honvédelmi területeken" - tette hozzá.
Pásztor Bálint kiemelte, hogy a vajdasági magyar közösség politikai súlya és relevanciája addig marad figyelemre méltó, ameddig erős politikai reprezentációval bír. Emellett megjegyezte, hogy a VMSZ idén ünnepli a 30. évfordulóját, amely időszak alatt a vajdasági magyar közösség számos kihívással nézett szembe.
"Amikor arról beszélek, hogy a VMSZ talpon tudott maradni, arra gondolok, hogy rengeteg hatalmas párt tűnt el a politika süllyesztőjében az elmúlt évtizedekben, a VMSZ pedig most is önállóan vesz részt a választásokon, majd a voksolást követően egyenrangú partnerségeket épít ki, így tud a közösség is talpon maradni" - részletezte.
"Ha a VMSZ meggyengülne vagy megroppanna, közösségünk politikai értelemben védtelen helyzetbe kerülne. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a közösség támogatásának köszönhetően erősek maradjunk. Mindennapi tevékenységeink során ezt úgy tudjuk viszonozni, hogy képviseljük és sikerre visszük azokat a kérdéseket, amelyek a közösség tagjai számára lényegesek" - hangsúlyozta a pártelnök. (MTI)