A szövegben kifejezett pesszimista légkör és a 12 millió bizonytalan szavazó jelenléte – ez a PestiSrácok elemzésének középpontjában áll. Az aktuális politikai klíma számos kérdést vet fel, és a választók ingadozása tovább bonyolítja a helyzetet. A jövőbe
Pesszimista hangulat és 12 millió ingadozó szavazó Georg Spöttle 2025-02-23
Az ARD DeutschlandTrend legfrissebb felmérései aggasztó képet festenek a német választók körében. A bevándorlás, a gazdasági helyzet és a háborúval kapcsolatos dilemmák különösen erős pesszimizmust váltanak ki, ami komoly aggodalomra ad okot. Érdekes módon, körülbelül 12 millió szavazó még az utolsó pillanatokban is hezitál, és csak a szavazófülkében dönti el, hogy végül kire adja voksát.
Három és fél hónap telt el azóta, hogy felbomlott a lámpás kormány, és azóta egy vörös-zöld (SPD-Zöldpárt) kisebbség van hatalmon. A külpolitikai helyzetet és a gazdasági problémákat tekintve ez hosszú idő. Az új választásra való felkészülésre azonban viszonylag kevés idő állt rendelkezésre, ami kihívássá teszi a voksolást. Sokaknak gyakran csak néhány napjuk volt arra, hogy levélben szavazzanak - egyesek a szabadságok vagy a hosszú távollét miatt meg sem kapták az iratokat. A külföldön élő németek ezreinek szintén nem sikerül időben postán visszaküldeniük szavazólapjukat. Mindazonáltal magasabb részvétel várható, mint a korábbi választásokon. Eddig minden jel arra mutat.
A választók egyre inkább érzik a problémák által generált nyomást, így felelősségteljes döntést kívánnak hozni szavazatukkal, ám sokan bizonytalanok az irányt illetően. A választások előtti héten végzett felmérés során a megkérdezettek 83 százaléka aggódott az ország helyzetéért, míg csupán 12 százaléknyian mutattak bizakodó hozzáállást. Ilyen pesszimista hangulatot utoljára több mint két évtizede tapasztaltak. A német gazdaság drámai leépülése, a 50.000 csődbe ment vállalkozás, valamint az autóiparban végbemenő elbocsátások nem éppen kedvező jelek. A magas bűnözési ráta, az illegális migráció és a terrorfenyegetettség sem mutatja, hogy az elmúlt négy évben a kormány sikeresen kezelte volna a helyzetet. Az Ukrajnának nyújtott gazdasági támogatások következtében a kormány hatalmas költségvetési hiánnyal küzd. Ennek ellenére Olaf Scholz pénteken azzal a szándékkal lépett a választók elé, hogy az amerikai-orosz tárgyalások ellenére további katonai és pénzügyi segítséget kíván nyújtani Kijevnek.
A német médiavilág reggel óta feszülten figyeli a választópolgárok véleményét, interjúk sorát készítve a szavazás előestéjén. Sokak még mindig bizonytalanok, és többen elmondták, hogy az este folyamán a televízióból tájékozódtak a különböző választási programokról, ami alapján végül meghozták döntésüket. Mások pedig azt nyilatkozták, hogy végső választásukat csak a szavazófülkében fogják meghozni. A közvéleménykutatások szerint körülbelül 12 millió ingadozó szavazó lehet jelen, ami jelentős számnak számít. Az elmúlt hetekben történt iszlamista támadások valószínűleg tovább növelik azok arányát, akik az Alternatíva Németországnak (AfD) pártra voksolnak. Ez azonban "elveszett szavazatnak" számít, mivel Friedrich Merz, a CDU elnöke, egy élő televíziós műsor keretein belül elutasította Alice Weidel, az AfD vezetőjének közeledését.
Egyedül egyik párt sem lesz kormányzóképes. Több jel mutat arra, hogy a CDU győzni fog és Friedrich Merz lehet a kancellár, ám koalíciós partnerekre lesz szüksége, feltehetően kettőre is. Ezek viszont az SPD és a Zöldpárt lehetnek. Így a konzervatív szavazok ellenére maradnak a liberális erők, akik megtorpedózhatják a sikeres határvédelmet és az atomerőművek újraindítását. A "radikális zöldpolitika" miatt kialakult energiaválság volt az ipar hanyatlásának az egyik fő oka, a másik pedig az Oroszország elleni szankciók. Merz is oroszellenes, ezt többször hangoztatta és azt is, hogy Taurus-cirkálórakétákat akar átadni Ukrajnának, hogy azok mélységi támadásokat hajthassanak végre orosz területek ellen. Bárki is győz a választásokon a háborúpárt politika továbbra is dominálni fog.
Facebook hozzászólás
A német politikai tájban a CDU és a CSU szerepe kiemelkedő, különösen a közelgő választások fényében. A két párt együttműködése és versengése nemcsak a német belpolitikát, hanem az európai politikai dinamikát is befolyásolja. A választók számára fontos kérdések, mint a gazdasági helyzet, a környezetvédelem és a migrációs politika, meghatározzák a pártok programját és kampányát. Az elkövetkező időszakban a vezetők szerepe kulcsfontosságú lesz a szavazók mobilizálásában és a politikai diskurzus alakításában.