Épülhet a ratosnyai vízerőmű, mivel az állam kisajátítja a Bánffy család területét.


Az állam kisajátítja a Bánffy család közel 55 hektáros erdőterületét, lehetővé téve ezzel a környezetvédelmi hatóság számára az erdőirtás engedélyezését. Ez a lépés a Maros megyei Ratosnyára tervezett vízerőmű építésének előkészületeit szolgálja.

A létesítmény építése a Ceaușescu rezsim idején indult, és a rendszer bukása előtt már a munkálatok 90%-a elkészült. Az eddig végrehajtott beruházások összértéke meghaladja a 200 millió eurót. 1989 után a Bánffy család örökösei visszaigényelték 55 hektáros erdőterületüket, amely elengedhetetlen a vízerőmű munkálatainak befejezéséhez.

A Profit.ro által végzett elemzés alapján a legfrissebb engedélyek és jogi megállapodások új impulzusokat adtak a beruházás előrehaladásának. A vízerőmű kezdeti kapacitása 35,2 MW, amely évente 46,3 GWh energiát képes előállítani. A második fejlesztési szakaszban ez a termelés 117,5 GWh-ra emelkedhet. Eddig a projekt összköltsége már meghaladta a 200 millió eurót.

A vízerőmű területét is érintő 55 hektáros erdőt a Bánffy család örökösei 2022-ben kapták vissza. A Hidroelectrica állami vállalat ugyan peres úton vitatja az örökösök tulajdonjogát, de a jogi procedúra lezárása előtt már elindult a kártalanítás. Az Energiaügyi Minisztérium megkezdte a terület kisajátítását, melynek kártalanítási összegét körülbelül 5,68 millió lejben (kb. 1,14 millió euró) határozták meg. A pénzt a minisztérium saját költségvetéséből utalja át a ratosnyai vízerőmű tervét megvalósító Hidroelectrica állami vállalatnak, amely Románia legnagyobb villamosenergia-termelője - írja a Profit.ro.

A projekt helyszíne egy védett természetvédelmi terület, amely 2007 óta élvezi az oltalmat. E terület megóvása érdekében a WWF és más környezetvédelmi szervezetek aggodalmukat fejezték ki, mivel a tervezett beruházás jelentős károkat okozhat a helyi ökoszisztémában. A figyelmeztetések különösen a környező folyókra és a 170 hektáros erdőre vonatkoznak. A projekt részeként egy 171 hektáros mesterséges tározót terveznek létrehozni, amely elkerülhetetlenül 39 hektár erdő kivágását vonja maga után.

Bár a kormány folyamatosan hangsúlyozza a projekt energetikai szerepét, a természetvédelmi aktivisták aggodalmukat fejezik ki, miszerint a vízerőmű nem felel meg az EU környezetvédelmi normáinak. A projekt ellenzői arra figyelmeztetnek, hogy elengedhetetlen a megfelelő egyensúly megteremtése az energiaigény és a fenntarthatóság között.

A román kormány 2024 végén sürgősségi rendeletet fogadott el, amely jelentős könnyítéseket vezetett be a természetvédelmi szabályozásokban bizonyos, nemzeti szempontból kiemelt beruházásokra. Ennek a döntésnek köszönhetően folytatódhat a ratosnyai vízerőmű építése.

Két környezetvédelmi civil szervezet, a Bankwatch és az Agent Green, idén arra kérte az Alkotmánybíróságot és az Európai Unió Bíróságát, hogy vizsgálják meg egy kormányrendelet jogszerűségét. Sajnos, 2024 szeptemberében a bíróság elutasította a keresetet. A felperesek szerint a rendelet ellentétes az alkotmánnyal.

A múlt hónap végén a kormány sürgősségi rendeletet fogadott el, amely lehetőséget teremt arra, hogy védett területeken is épülhessenek villamos energia termelésére szolgáló erőművek, amennyiben az állam ezeket "nemzeti fontosságú energetikai célú" beruházásként minősíti. E projektek kedvezményeként a helyi adók alól is mentesülhetnek, különösen a telekkiadási és építési engedélyek kapcsán. Az első ilyen beruházás, amely a frissen elfogadott kormányhatározat előnyeit kihasználja, a Mintia térségében fog megvalósulni, ahol egy több mint 1700 MW teljesítményű új gázalapú erőmű épül a korábban működő szénalapú hőerőmű helyén.

Related posts