"Szélsőséges csoportok magukénak vallották a követeléseinket és a szlogenjainkat."

35 évvel azután, hogy a temesvári Operaház erkélyéről felolvasták a Temesvári Kiáltvány 13 pontját, a Temesvár Társaság és a városi Művelődési Ház közös megemlékezéseket szervez. Kedden délelőtt útjára indult a Dan Perjovschi képzőművész által kidekorált villamos és az Operaház homlokzatán elhelyezett ötnyelvű emléktáblát is leleplezték, amely a Temesvári Kiáltvány 35. évvel ezelőtti felolvasásának állít emléket. A jubileum alkalmából a Temesvári Kiáltvány eredeti szövegét és korabeli fotókat tartalmazó, hatnyelvű füzetet is kiadott a Temesvár Társaság.
Az évfordulós megemlékezésekről Florin Mihalcea, a Temesvár Társaság elnöke és Brândușa Armanca újságíró, a Társaság vezetőségi tagja tartottak sajtótájékoztatót a temesvári forradalom és a kiáltvány eszméit felidéző villamosban. A Temesvári Társaság képviselői úgy vélik, hogy a dokumentumot - nemcsak a szövegét, hanem a megírtak szellemét is - újra előtérbe kell helyezni.
Bár 35 év elteltével jelentős átalakulások zajlanak hazánkban, a demokratikus működés és az európai értékek körüli kérdések továbbra is a középpontban állnak – hangsúlyozta Florin Mihalcea. Hozzátette: éppen ezért elengedhetetlen, hogy újra felfrissítsük a Temesvári Kiáltványban megfogalmazott eszméket és azok szellemiségét. A Temesvári Kiáltvány már nem csupán a miénk vagy a Temesvár Társaságé, hanem a város és annak lakóinak közös öröksége. 1990. március 9-én a helyi tanács hivatalosan is elfogadta a Kiáltványt, ezzel is kifejezve, hogy az teljes mértékben Temesvár identitásához tartozik. Két nappal később, március 11-én pedig a város lakosságának több ezer tagja csatlakozott a kezdeményezéshez. Ezt követően aláírásgyűjtésbe kezdtünk, amelynek során több mint 189 500 romániai állampolgár támogatta a Kiáltványt aláírásával!
"Arra gondoltunk, hogy egy eseménysorozatot szervezünk a Temesvári Kiáltvány felolvasásának 35. évfordulója alkalmából, amelynek során újraértelmezzük a kiáltvány szövegét. Tesszük ezt azért is, mert nagyon furcsa időket élünk, amikor az akkori álmainkat, terveinket, még a szlogeneket is átvették olyan radikális csoportok, amelyeknek egészen más céljaik vannak, mint nekünk voltak 1990-ben.
Az idő múlásával sok minden megváltozott, és fontosnak éreztük, hogy emlékeztessünk arra, hogy 1990-ben több tízezer ember állt ki egy kiáltvány mellett, amely mindössze néhány lényeges pontot tartalmazott. Ezek a pontok egy közös jövő vízióját fogalmazták meg, amely azt hangsúlyozta, hogy Romániának az európai demokrácia és civilizáció értékei felé kell haladnia, nem pedig a múltba visszafelé - fogalmazott Brândușa Armanca.
Az Operaház homlokzatán elhelyezett emléktábla leleplezésére került sor, amely a Temesvári Kiáltvány 1990. március 11-i felolvasásának állít emléket. Az emléktáblán öt nyelven – román, magyar, német, szerb és angol – olvasható a következő szöveg: "Innen, az Opera erkélyéről hirdették 1990. március 11-én a romániai forradalom egyik kulcsdokumentumát, a Temesvári Kiáltványt." (Temesvár Társaság, 2025. március 11.)
Az Operaház előcsarnokában megnyílt Liviu Tulbure fotókiállítása, amely a Temesvári Kiáltvány körüli történelmi események lenyomatát örökíti meg. A Szabadság téren és az Alba Iulia utcában olyan bannerek találhatóak, amelyek a Temesvári Kiáltványt és a korabeli aláírásgyűjtést mutatják be. Március 15-én, szombaton reggel 10.30-tól a Studio moziban Thierry Wolton francia történész tart előadást a kelet-európai kommunista rezsimekről. Ezt követően kerekasztal-beszélgetés indul Horia-Roman Patapievici, Sabina Fati, Florin Negruțiu, Vasile Bănescu, Florian Mihalcea és online Vladimir Tismăneanu részvételével, melynek középpontjában az áll, hogyan értelmezzük ma a Temesvári Kiáltványt. Ugyanezen a napon, március 15-én 18 órakor Pro-Európa nagygyűlésre várják az érdeklődőket az Opera téren, ahol a temesváriak kifejezhetik elkötelezettségüket az ország európai jövője mellett.