Egy friss és izgalmas dallal jelentkezett, hogy újra felhívja magára a figyelmet, miközben a fiatalok számára gyűjt adományokat a provokatív zenekar. | ma7.sk

Karácsony alkalmából új klippel jelentkezett a Kovbojok együttes, a magyar zenei élet dadaisztikus vadhajtása. A raklapnyi trágársághoz ezúttal jótékony cél társul.
Mindenki pisilt már medencébe a strandon, de kevesen vallják be. A Kovbojok zenekar hallgatásával is így vagyunk, egy adott kor és kulturális státusz felett kevesen ismerik be nyíltan, hogy akár csak hallottak az együttesről, de hát a Télapó című, erősen szövegcentrikus dalukat csak megnézte 7,2 millió ember a YouTube-on. A dalszövegíró fejlődése során az anális korszakban keletkezett fixációját dokumentáló Kakadal is 2,2 millió megtekintésnél jár.
A dalok eredetileg egy szál gitárra lettek hangszerelve, melyet egy lábbal nyitható, műanyag szemetesvödör fedelén való kopogás kísér. Ne mondjuk, hogy dobolás, ne sértsük meg a dobosokat... A csapatnak azóta lett koncertfelállása is, élő dobbal, gitárral, basszusgitárral, bár a zeneeszközök számának terén való fejlődéssel az eszköztudás fejlődése nem feltétlenül járt kéz a kézben.
A banda története és zenei pályafutása során számos emlékezetes dalt és albumot adott ki, amelyek közül kiemelkedik a Kaksi atomerőmű című lemezük.
Ez az album tökéletes példája annak, hogy a Kovbojok hogyan képesek humorral reflektálni akár komolyabb témákra is. A 2016-os, Mindörökké? Á, nem című albumuk sem tematikus, sem zenei téren nem hozott megújulást, az együttes korábbi témáit variálta tovább, bár bizonyos, motívumtörténeti átkötések megfigyelhetők a Kaksi atomerőművel.
Az erősen rétegzenét játszó zenekarnak komoly rajongótábora alakult ki, rendre teltház előtt koncerteztek, persze, itt nem sportcsarnokokra kell gondolni, hanem inkább kisebb rockklubokra. 2016-ban még koncerteztek, aztán, hivatalos búcsúkoncert nélkül lassan eltűntek. E sorok írójának tudomása van róla, hogy 2017 júniusában egy felvidéki rendezvényszervező próbálta meghívni őket egy rendezvényre, de a zenekar menedzserétől azt az információt kapta, hogy már nem koncerteznek.
A zenekar időnként, különösen a karácsonyi időszakban, különleges tartalmakkal örvendeztette meg a közönségét a közösségi média platformjain. Ezek a bejegyzések rendszerint verseket tartalmaztak, amelyek a szívhez szóltak. Legújabb daluk, a "Puki Manó", 2023 karácsonyán debütált, ezzel is színesítve az ünnepi hangulatot.
A rajongók a kommentekben lelkesen sürgetik az országos turné bejelentését, de erre még egy kis időt várni kell. Viszont a magyar YouTube világát már most felforgatta a zenekar legújabb, régóta várt szerzeménye, a Télapó Visszatér, amely egyáltalán nem igényelt különösebb promóciót a megjelenése előtt. A dal 22 óra leforgása alatt már 148 ezer megtekintést gyűjtött össze. A videót nem osztjuk meg, mivel az 18-as karikát vonna maga után, de aki kíváncsi, az könnyedén rátalálhat a platformon.
A "Télapó visszatér" cím első pillantásra egy mesebeli, nosztalgikus hangulatot sugall, ám a szöveg kezdeti sorai máris megkérdőjelezik ezt a várakozást. A jól informált olvasók számára egyértelművé válik, hogy a "visszatérés" nem a kedves, ajándékosztó figura feléledésére utal, hanem egy radikálisan eltorzult, groteszk újraértelmezésre. Ebből fakadóan a cím iróniával telített, amely az egész mű narratívájának alapját képezi, ezzel folyamatosan provokálva a megszokott elképzeléseinket.
A szöveg nyelvezete a vulgaritást teszi meg elsődleges eszközének. Ez azonban nem pusztán a sokkoló hatás kedvéért történik, hanem a nyelv szimbolikus szerepének felforgatása miatt. A Télapó, ahelyett, hogy a gyermekek nyelvén szólna, itt a legnyersebb, legdurvább kifejezéseket használja. Ez a kontraszt a nyelv szimbolikus és materiális funkciói közötti konfliktust emeli ki. A vulgaritás egyszerre teszi a figurát nevetségessé és félelmetessé.
Az ajándékozás aktusa hagyományosan a szeretet és nagylelkűség kifejeződése. A szöveg ezt az aktust teljes mértékben pervertálja: a gyermekeknek adott "ajándékok" már nem az adás örömét közvetítik, hanem az ajándékozás rituáléjának abszurd paródiájává válnak.
A refrén az új feldolgozásban is a régi maradt. A "Télapó nem a régi már" sor feltételez egy eredeti, autentikus állapotot, amely soha nem kerül pontos meghatározásra. Az ismétlés mechanikája révén a szöveg azt sugallja, hogy az eredeti állapot, a "régi Télapó" puszta illúzió volt. A "büdös puttony" metaforája az ajándékozás szakrális jellegét redukálja a testi lebomlás és az undor szintjére.
A Télapó karaktere nemcsak a mesék világát, hanem a társadalmi normák és értékek abszurditását is kifordítja. A szöveg egyszerre paródia, provokáció és reflexió az ajándékozás kultúrájára és az emberi kapcsolatok eltorzult valóságára.
A zenekar az új dalával szeretné felhívni a figyelmet a Mikulásgyárra és a hátrányos helyzetűek támogatására létrejött Van helyed! szervezet karácsonyi adománygyűjtésére. Ezzel a kezdeményezéssel arra ösztönöznek mindenkit, hogy együtt tegyünk egy lépést a változásért és segítsük a rászorulókat az ünnepi időszakban.