A Kaukázus rejtett mélyén egy titokzatos, ismeretlen írásjelek sorozatával díszített ősi kőtábla került elő, amely körül egyre több kérdés merül fel. A régészek kétségbeesetten próbálják megfejteni, ki lehetett az alkotója, és milyen üzeneteket rejt a múl


Teljesen ismeretlen jelekkel van tele a tábla, magas fokú kézművességre utal a kidolgozás.

A grúziai Dmanisi térségében, a festői Bashplemi-tó partján, régészek egy lenyűgöző új felfedezésre bukkantak: egy bazaltból készült táblára, amely egy eddig ismeretlen nyelv titokzatos jeleit viseli. A tábla kora jelenleg még nem állapítható meg pontosan, azonban a környező régészeti leletek - mint például kőmozsarak és kerámiatöredékek - alapján valószínű, hogy a késő bronzkorra vagy a korai vaskorra (i. e. 1. évezred) nyúlik vissza. Ez a felfedezés új fényt deríthet a régió történelmére és a nyelvfejlődés korai szakaszaira.

A helyi vulkanikus bazaltból készült tábla mérete viszonylag szerény, mindössze 24,1 x 20,1 cm, de a rajta található 60 különböző szimbólum igazán lenyűgöző. Ebből 39 olyan egyedi jel, amely nem található meg az ismert ókori írásrendszerekben, így különleges jelentőséggel bír. A jelek kidolgozottsága és precizitása a mesterségbeli tudás magas fokát tükrözi; a készítői kúpos fúróval és lekerekített szerszámokkal alakították ki őket a kő felületén.

Related posts