Súlyos vihar zúdult Magyarországra: megmutatjuk, hol alakultak ki jégesővel kísért viharos időjárási jelenségek - Agrárszektor.

Bejelentjük, hogy elindítottuk az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat! Ne hagyd ki ezt a remek lehetőséget, hiszen december végéig még 25% kedvezménnyel regisztrálhatsz! Csatlakozz hozzánk, és légy részese a jövő agrárinnovációinak!
Az idei év legpompásabb és legizgalmasabb viharaiból készült válogatást az Időkép.hu tálalta elénk. Az első helyen a március 15-ei hosszú hétvége második napja szerepel, amelyen a légkör aktivitása olyan mértékű volt, hogy egy igazi felhőszörny vonult át a Balaton felett. Ezt a lélegzetelállító struktúrát még a májusi zivatarok is megirigyelhették volna. Az impozáns felhőzet szó szerint bekebelezte a magyar tengert, varázslatos látványt teremtve.
Április egyik hétvégéje igazán emlékezetesre sikerült, hiszen a hónap leglátványosabb fotója a főváros fölött készült. Ezen a napon Budapestet lenyűgöző, tornyos gomolyfelhők díszítették, amelyek között varázslatos szivárványok is megjelentek, sőt, egy különleges tuba is feltűnt az égen – olvashatjuk a beszámolókban. Az időjárás ezen a pünkösdi hosszú hétvégén sem kímélte a várost: zivatarok, szupercellák és jégesők váltották egymást. Voltak helyek, ahol özönvízszerű eső áztatta a talajt, míg másutt dió nagyságú jégdarabok hullottak az égből. Budapestre például szinte menetrendszerűen érkeztek a zivatarok pénteken, vasárnap és hétfőn is, így a hétvége valóban izgalmasan alakult.
Május legutolsó napján a késő délutáni, esti órákban délnyugat felől több heves vihar, köztük szupercellák is végigszántották a tájat. Felhőszakadással, viharos széllel és félelmetes, néhol földet karcoló peremfelhőkkel érkeztek meg. Egyből egy nappal később, június elsején történt az eset, nem is egy, hanem két szupercella is elérte a várost, egymás után. Diónyi jég, felhőszakadás, szélvihar, villámárvíz - röviden így lehetne összefoglalni a történteket, Ebesen durva downbursttel csapott le a vihar.
Június 9-én, a kora esti órákban, egy régóta várt szupercella érkezett az osztrák határon át Vas vármegye székhelyére. 18 óra 56 perckor a forgó zivatarfelhőből mezociklonáris tornádó csapott le Szombathely közelében, amely esemény sokak figyelmét felkeltette, s részletesen beszámoltak róla. Két héttel később, június 22-én, az estéhez közeledve mezoléptékű konvektív rendszerek (MKR) alakultak ki, amelyek az ország keleti területein heves villámtevékenységet és intenzív felhőszakadást okoztak. Ezzel párhuzamosan északkeleten jégesővel kísért viharok formálódtak, amelyek több települést is elértek, és tojás, sőt, helyenként mandarin nagyságú jéggel bombázták őket. A határ mentén továbbra is megőrizte erejét a szupercella, amely július 13-án nyugatról lépett be az ország területére, ám a Balaton nyugati medencéjéhez érve már jelentősen veszített a intenzitásából.
Augusztus 27-én, a késő délutáni és kora esti órákban, egy összeáramlási vonal mentén, körülbelül 200 kilométeres szakaszon megjelentek a zivatarok a középső országrészben, köztük néhány különösen heves cellával. E zivatart Balassagyarmat városára különösen intenzíven csapott le. A hirtelen érkező felhőszakadás következtében mindössze rövid idő alatt 44 milliméternyi csapadék zúdult le, ami több utcát is elöntött. Augusztus 28-án a légkör továbbra is feszülten vibrált, és néhány helyszínen, mint például Tapolcán, Ajkán, Hévízen, Várvölgyben és Alsópáhokon, jég is hullott. Az igazi problémát azonban nem a jég, hanem a hirtelen érkező, bőséges eső okozta, amelyet a csatornák nem tudtak megfelelően elvezetni.
Bár októberre nem jellemző, hogy szupercellák alakuljanak ki, a hazánk felett átvonuló hidegfront hatására most mégis megtörtént. A forgó zivatarfelhőt villámok kísérték, helyenként rövid idő alatt nagyjából 10 mm csapadék hullott.