RSZFK járvány: újabb kitörés nem történt, és fokozatosan kezdik feloldani a sertéstelepek zárlatát - Magyar Mezőgazdaság


Nincs újabb megbetegedés, de a védekezési intézkedések folytatódnak - hangoztatta Nagy István csütörtökön az Állategészségügyi Operatív Törzs ülését követően.

A fertőzött négy telepen folyamatos a munka: Darnózselin és Dunakilitin folyik az állomány felszámolása és mentesítése.

A védekezés szempontjából a munka összhangban zajlik, és várhatóan szombatra sikerül befejezni a telepek mentesítését. A fertőzött tehenészetek 10 km-es körzetében továbbra is specifikus intézkedések vannak érvényben, hogy megakadályozzuk a vírus további terjedését minden lehetséges módon.

Nagy István véleménye szerint nem lehet kizárni annak lehetőségét, hogy a vírus laboratóriumi környezetben keletkezett. Ezzel a témával összefüggésben Kemenesi Gábor virológus, aki a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumát vezeti, a Qubitnak adott interjújában kifejtette:

Kemenesi a tudományos portálnak azt is elmondta, hogy bár a kémcsőben kreált vírus képe nagyon kedvelt téma az összeesküvés-elméleteket kreálók körében, valóban fordult már elő olyan a ragadós száj- és körömfájás vírus esetén, hogy egy korábban laboratóriumban használt törzs okozott kisebb járványt. Ez még 2007-ben történt az Egyesült Királyságban, és egy laboratórium rossz szennyvízkezeléséhez volt köthető.

A fertőzött állatok leölésével kapcsolatban az agrárminiszter hangsúlyozta: nem jókedvünkből tesszük, hanem azért, hogy ezt a rendkívül ragályos betegséget megállítsuk. A tetemek ártalmatlanítására a lehető legalkalmasabb helyszín a bábolnai dögkút. Ezzel kapcsolatban elmondta: megértik, hogy senki sem örül neki, ha az ő települése közelében földelik el a fertőzött állatokat. Azonban a körültekintő kezelés és fertőtlenítés miatt senki sincs veszélyben.

Nagy István az állattartókat továbbra is arra kéri, hogy tartsák be az állategészségügyi szabályokat és járványvédelmi előírásokat - melyeket itt olvashatnak. Nagyon fontos, hogy még az érintett telepek felszámolása és mentesítése előtt megakadályozzák a vírus továbbjutását.

- jelentette ki Nagy István. "Célunk hogy újra helyreálljon a termelés a szarvasmarhatartó telepeken. A kártalanításról hamarosan egy kormányrendelet is megjelenik."

Az agrárminiszter kiemelte, hogy az állami kártalanítási rendszer jelentős támogatást nyújt a gazdaságokat sújtó károk enyhítésében. A leölt állatok értékének megtérítése a tulajdonosok számára biztosított, továbbá az agrárkár enyhítési alap is elérhető. Az állam a fertőzés felszámolásával kapcsolatos költségeket is átvállalja, ezzel csökkentve a gazdák terheit. A munkavállalók bérének kifizetését is az állami bérgarancia keretein belül biztosítják. Ráadásul a gazdák számára hitelmoratóriumot is bevezetnek, amely egy évre felfüggeszti a tőke- és kamattörlesztést.

A kormány fő prioritása, hogy a járványt minél sürgősebben megfékezze. Ezen kívül

Az újratelepítést teljes mértékben támogatják és prioritásként kezelik - az ehhez szükséges anyagi források biztosításában az állam is aktívan részt vesz, mondta el az agrárminiszter a járványügyi fejlesztések költségeinek fedezésével kapcsolatban.

Jelentős fejleményként emelhető ki, hogy a sertésállományok védelme érdekében a ragadós száj- és körömfájás nem terjedt el. Ez lehetővé teszi a zárlatok fokozatos feloldását, valamint a sertések feldolgozásának megkezdését – fogalmazott Nagy István a tájékoztatójában.

Related posts