Értékes dák műkincsek tűntek el egy hollandiai múzeumból | Vajdaság MA Egy hollandiai múzeumból jelentős dák műkincsek eltulajdonítása vált ismertté, ami aggasztó kérdéseket vet fel a kulturális örökség védelméről. Az eset rávilágít arra, hogy a műkincse

Ismeretlen elkövetők egy robbantásos betörés keretében eltulajdonították a Drents Múzeumból az értékes dák műkincseket.
Ismeretlen elkövetők értékes dák műkincseket tulajdonítottak el a hollandiai Drents Múzeumból egy szombat hajnalban végrehajtott robbantásos betörés során. A belügyminisztérium tájékoztatása szerint a holland hatóságok értesítették a román művelődési minisztériumot és a bukaresti Román Nemzeti Múzeumot az esetről. A betörés során számos, a román múzeummal közösen kiállított, dák időkből származó értékes műtárgy került eltulajdonításra.
A hollandiai Drents Múzeumból eltulajdonított dák műkincsek ügyében bűntetőeljárás indult – közölte vasárnap Catalin Predoiu, a román belügyminiszter.
A bukaresti belügyi tárca vezetője hangsúlyozta, hogy a román és holland rendőrség az első percektől kezdve együttműködik a robbantásos rablás elkövetőinek elfogása és az értékes műkincsek visszaszerzése érdekében.
Ahogy az Agerpres híradása is beszámolt róla, a legfőbb ügyészség büntetőeljárást indított egy súlyos bűncselekmény miatt, amely a nemzeti örökséget érinti.
Az ismeretlen elkövetők szombat hajnalban behatoltak az asseni múzeumba, miután a holland hatóságok tájékoztatása szerint robbantással áttörték az épület külső falát.
A rablás a Dacia! Arany és ezüst királysága című, a Román Nemzeti Történeti Múzeummal együttműködésben szervezett időszakos kiállítást célozta. A rablók ennek legértékesebb darabjaival, a i.e. V-IV. századból fennmaradt cotofenesti-i aranysisakkal és a i.e. I. századból származó három dák aranykarpereccel távoztak.
A Drents Múzeum tárlata a tervek szerint vasárnap zárult volna, a kiállítási anyagát - 673 darab dák arany- és ezüsttárgyat - 18 romániai múzeumból szállították Hollandiába.
A Román Nemzeti Történeti Múzeum illetékesei vasárnap tartott sajtótájékoztatón jelentették be, hogy a rablás során a bűnözők nem nyúltak a többi vitrint tartalmazó kiállítási darabokhoz. Ezt követően egy román szakértőkből álló csapat indult útnak a holland városba, hogy megvizsgálja a kifosztott kiállítási tárgyak állapotát, valamint hogy biztosítsa azok hazaszállítását.
Ernest Oberlander-Tarnoveanu, a múzeumigazgató, kifejtette, hogy a Drents Múzeum választása mögött az a meggyőződés áll, miszerint ez a holland régészet legrégebbi és leginnovatívabb közgyűjteménye. A múzeum kiemelkedő szerepet játszik a nemzetközi színtéren, hiszen számos figyelemre méltó kiállítást rendezett, amelyek a kevésbé ismert kultúrák gazdag örökségét tárják a látogatók elé.
Mint mondta, a kiállítást a nemzetközi előírások szerint szervezték meg, és 35 millió euróra biztosították egy holland biztosítócégnél.
Diana-Stefana Baciuna államtitkár az eseményen elmondta: a kulturális minisztérium a román történelem és kulturális örökség elleni csapásnak tekinti és elítéli a történteket.
Marcel Ciolacu, a román miniszterelnök, a közösségi médiában osztotta meg legújabb fejleményét: válságstáb létrehozását jelentette be, amely a belügy, a külügy és a kultúra területén tevékenykedő szakemberekből, valamint a román rendőrség képviselőiből áll. Az újonnan alakult stáb feladata az elrabolt műtárgyak visszaszerzésének irányítása és koordinálása. Ciolacu hangsúlyozta, hogy ezen értékek mielőbbi visszanyerése elengedhetetlen.
A román politikai táj széles spektrumon reagált a dák műkincsek eltulajdonításának hírére. Az Európa-párti pártok hangot adtak sajnálatuknak, és sürgették a műkincsek mielőbbi visszaszerzését. Ezzel szemben az ellenzéki csoportok a kormány felelősségét emelték ki, bírálva annak intézkedéseit a helyzet kezelésében.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a dák hagyaték "eltulajdonítására" hívta fel a figyelmet, míg a Fiatal Emberek Pártja (POT) hangsúlyozta, hogy a román kulturális örökséget elsősorban a romániai múzeumokban kellene bemutatni, ezzel is ösztönözve a belföldi turizmus fellendülését. (MTI)