Sokan izgatottan várják, hogy egy új funkció debütáljon az állami alkalmazásban, ám nem mindenki örülhet ennek az újdonságnak.

Az elektronikus aláírás kényelmes alternatívájaként eddig alkalmazott AVDH (Azonosításra Visszavezetett Dokumentumhitelesítés) január elsejétől már csak bizonyos állami ügyekben érhető el. A jó hír viszont, hogy a Digitális Állampolgár alkalmazás legfrissebb verziójában megjelent az elektronikus aláírás funkció. Az új lehetőséghez azonban a felhasználók fokozatosan jutnak hozzá, így aki még nem találja az applikációban ezt a funkciót, az nem tudhatja, mikor válik számára elérhetővé.
Frissült a Digitális Állampolgár alkalmazás, mostantól elérhető az elektronikus aláírás funkció!
- derül ki a Digitális Állampolgárság Program hivatalos weboldaláról, amelyre olvasónk felhívta a figyelmet. Azonban amikor beléptünk az alkalmazásba, sem mi, sem olvasónk nem találkoztunk az említett új funkcióval. Kérdéseinkre az alkalmazást fejlesztő Idomsoft világos választ adott:
A digitális aláírás valóban élesedett a Digitális Állampolgár alkalmazás legutóbbi verziójával, a felhasználók azonban a más hasonló jelentőségű szolgáltatások gyakorlatának megfelelően, fokozatosan kapnak hozzáférést a funkcióhoz.
Ez azt jelenti, hogy egyelőre nem mindenki élvezheti az új funkció előnyeit. Az alkalmazás az előregisztrált felhasználók számára is csak lépésről lépésre vált elérhetővé a kezdeti időszakban, így ez a fokozatos bevezetés már nem tekinthető újdonságnak.
Ha valaki nem találja az alkalmazásban az e-aláírás funkciót, de szüksége lenne rá egy nem állami ügy digitális dokumentumának aláírásához, két lehetőség áll a rendelkezésére:
Ez a megállapítás nem igazán tükrözi a valóságot; a piaci alapú elektronikus aláírás jellemzően csak a nagyobb vállalatok számára elérhető hazánkban, míg a kisebb cégek körében még nem elterjedt.
December végén számoltunk be arról, hogy az AVDH-t ez év elejétől már csak bizonyos állami ügyekben használhatjuk, és hogy emiatt egyes digitalizált ügyintézési folyamatok visszakerülehetnek az online térből a fizikai térbe.
A történet gyökerei a Covid-járvány időszakába nyúlnak vissza, amikor a cégek és az államok tömegesen áttértek az online ügyintézésre. Mivel a lakosság nagy része nem rendelkezett olyan piaci alapú elektronikus aláírással, amely megfelelt volna az EU eIDAS rendelet követelményeinek, az emberek rákényszerültek, hogy az AVDH-t, vagyis az Azonosításra Visszavezetett Dokumentumhitelesítést, válasszák alternatívaként. Ez a megoldás lehetőséget teremtett arra, hogy az állampolgárok biztonságosan és egyszerűen intézhessék ügyeiket a digitális térben.
A legfrissebb piaci hírek szerint értesültünk arról, hogy...
Éves szinten több százezer lakossági és vállalati ügyletet bonyolítottak le a banki és közüzemi szolgáltatók ügyfelei az AVDH keretein belül.
Az érintett piaci szereplők aktívan és elkötelezetten tettek lépéseket annak érdekében, hogy
Az első javaslat sorsa már világossá vált, hiszen nem valósult meg, míg a második javaslat esetében a jogalkotó talán még átértékelheti a helyzetet a jövőben. Az Idomsoft azonban reagálva a decemberi írásunkra, határozottan kijelentette:
Az AVDH sajátos jellege és működése világosan jelzi, hogy kizárólag természetes személyek vehetik igénybe, hiszen a hitelesítő természetes személy az egyetlen, akinek a kiléte igazolható. A rendszer nem képes cég vagy más jogi személy képviseletét igazolni; eredetileg a közigazgatási interakciók megkönnyítésére lett kifejlesztve az állam és az állampolgárok között. Ezen a téren a Digitális Állampolgár eAláírás funkciója sem nyújt új lehetőségeket, mivel azt kizárólag magánszemélyek vehetik igénybe, amit a 2023-ban bevezetett jogszabályok is megerősítenek. A vállalkozások számára a digitális aláírási megoldások terén a piacon elérhető bizalmi szolgáltatók kínálatára támaszkodhatnak.
Ősszel nagy port kavart a hír, miszerint január 16-ától véget ér az Ügyfélkapu azonosításának lehetősége. De ne essünk pánikba! Ez nem jelenti azt, hogy az Ügyfélkapu által elérhető állami szolgáltatások, mint például az eSZJA vagy a Magyarorszag.hu, megszűnnek. A változás csupán annyit jelent, hogy új, biztonságosabb azonosítási módszereket vezetnek be a szolgáltatások használatához. Két új megoldás közül választhatunk: az Ügyfélkapu+, amely kétfaktoros azonosítással működik, valamint a Digitális Állampolgár alkalmazás, ami szintén integrált azonosítást kínál.
A könyvelők nem éppen örömmel fogadják a változásokat, hiszen sok esetben úgy nyújtják szolgáltatásaikat ügyfeleiknek, hogy az érintett vállalkozások képviselői az Ügyfélkapu azonosítóikat használva lépnek be, ezzel a vállalkozás nevében benyújtva a bevallásokat és teljesítve a NAV felé fennálló kötelezettségeket. Noha ez a gyakorlat alapvetően problémás, mivel az Ügyfélkapu belépési adatainak átadása komoly adatbiztonsági kockázatot hordoz magában, mégis elterjedt megoldásként működik. Ahelyett, hogy a könyvelők hivatalosan, az UJEGYKE nyomtatvány segítségével állították volna fel a megengedett meghatalmazotti státuszt ügyfeleik képviseletére, sokan inkább a kényelmesebb, de kockázatosabb utat választják.