Súlyos pestis járvány ütötte fel a fejét Magyarországon: komoly aggodalomra ad okot - Agrárszektor


Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák figyelem! Most egy különleges lehetőség vár rátok: 50% kedvezménnyel regisztrálhattok a rendezvényünkre! Ne hagyjátok ki ezt az alkalmat, hogy részt vegyetek és támogassátok közösségeteket!

A kiskérődzők pestise (peste des petits ruminants, PPR) a juhok és kecskék körében előforduló vírusos betegség, amely heves, lázzal járó általános tünetekkel, valamint a száj és az emésztőcsatorna nyálkahártyájának gyulladásával manifesztálódik. Ez a betegség bejelentési kötelezettséggel bír, és jelentős gazdasági károkat okozhat a fertőzött állományokban. Érdekesség, hogy Magyarországon eddig még nem tapasztalták ezt a kórt - olvasható a Nébih hivatalos tájékoztatójában.

A Zala vármegyei Szentgyörgyvölgy településén található állattartó telepen a Nébih laboratóriuma által végzett vizsgálatok során mutatták ki a vírust a mintákban. Az érintett állatokat 2025. január 15-én szállították Magyarországra egy romániai gyűjtőállomásról. Érdekesség, hogy a keleti szomszédunknál az adott évben még nem tapasztalták a betegség megjelenését, ám 2024-ben több kitörést is nyilvántartásba vettek.

Az érintett állomány felszámolása folyamatban van, valamint a gazdaság körül az állategészségügyi hatóság kijelölte a 3 km sugarú védőkörzetet és a 10 km sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet, mely átnyúlik Szlovénia területére is. Az érintett körzetekben megkezdődtek a juhok és a kecskék szűrővizsgálatai.

A kialakult helyzet miatt Romániából egyelőre nem fogadhatunk kiskérődzőket, mint például juhokat és kecskéket, Magyarország területére.

A Nébih arra kérte a juh- és kecsketartókat, mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy megakadályozzák a vírus állományukba való bekerülését. Kiemelt jelentőséggel bír a járványvédelmi előírások szigorú és következetes betartása és az előírt vizsgálatok elvégeztetése. A kiskérődzők pestisével kapcsolatban további információk ezen a linken találhatóak.

Related posts