Szijjártó Péter bejelentette, hogy a kormány új együttműködési megállapodást írt alá az Audi vállalattal, amely stratégiai jelentőséggel bír. Ez a lépés a két fél közötti kapcsolatok megerősítését célozza, és új lehetőségeket teremt a jövőbeni közös proje

A kormány új stratégiai együttműködési megállapodást kötött az Audival, amely vállalat a hazai autóipar egyik legstabilabb tartóoszlopaként nem csupán a magyar gazdaság jelenét, hanem a jövőjét is jelenti - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Győrben, ahol mostanra legördült az egymilliomodik Q3-as modell is a gyártósorról.
A minisztérium közleménye alapján a tárcavezető az Audi Hungária rendezvényén kifejtette, hogy az új stratégiai együttműködési megállapodás legfontosabb célja, hogy a német autógyártó folyamatosan Győrt válassza újabb beruházásainak helyszínéül. E lépés célja, hogy erősítse Magyarország gazdasági pozícióját, hozzájárulva ezzel a gazdaság gyors és sikeres átalakulásához.
"Ma közösen elköteleződtünk amellett, hogy egy időben érjük el sikereinket az elektromobilitás által fémjelzett új autóipari korszakban. Megállapodtunk abban, hogy Győrben, az ipari modernizációs folyamatok élvonalában önök játszák a vezető szerepet, legyen szó akár a robotizálás, automatizálás vagy a digitalizáció területéről. Együttműködésünk célja, hogy a korunk egyik legnagyobb kihívását, az energiaellátás hatékonyságának növelését, közösen, sikeresen megoldjuk. Továbbá úgy döntöttünk, hogy az Audi Győr nemcsak a termelés terén, hanem új szegmensekben, mint a szolgáltatások és a kutatás-fejlesztés, is bővíti jelenlétét. Végül, de nem utolsósorban, elhatároztuk, hogy szorosabbra fűzzük az együttműködést az Audi, az egyetem és a győri szakképző iskolák között."
Fontos mérföldkőnek nevezte, hogy Győrben elkészült az egymilliomodik Q3-as modell, ami jól mutatja, hogy az Audi készen áll arra, hogy a jövő autóiparában is olyan sikeres legyen, mint eddig.
A miniszter beszédében hangsúlyozta, hogy az utóbbi évek során bekövetkezett válságok ellenére a világgazdaság szerkezete megdőlt, de egy dolog változatlan maradt: az autóipar továbbra is a globális gazdaság alapját képezi, és jelenleg egy jelentős technológiai átalakuláson megy keresztül.
- mondta.
"Örömmel és mindenféle túlzás nélkül kijelenthetem, hogy ez a gazdasági stratégiánk célkitűzései valóban sikeresek lettek: Magyarország az autóipar technológiai forradalmának nemzetközi éllovasává vált." - fogalmazott.
Kiemelte, hogy az elmúlt másfél évtizedben a magyar autóipar termelési értéke megdöbbentő módon négyszeresére emelkedett, tavaly már a 13 ezer milliárd forintos szintet is elérte. Ezen a területen több mint 160 ezer ember találja meg a megélhetését.
"Hamarosan mi leszünk a világ három országából az egyik, ahol mindhárom német prémium autómárka működő gyárral fog rendelkezni. Ráadásul mindhárom vállalat az elektromobilitási stratégiájának a szívét idehozta Magyarországra. És nem utolsósorban ez az erős német jelenlét erős kínai gazdasági jelenlétet is létrehozott" - emelte ki.
Szijjártó Péter bejelentette, hogy a kormány az utolsó évtized során összesen 244 jelentős autóipari projektet támogatott, amelyek együttvéve 6100 milliárd forintos értéket képviselnek, és ennek eredményeként 61 ezer új munkahely jött létre.
- emelte ki.
"Egyszerre több mint egymillió autó és kétmillió motor gyártásába kezdünk, és ezzel a világ második legnagyobb kapacitásával rendelkezünk majd az elektromos akkumulátorok előállítása terén" - tette hozzá.
Leszögezte, hogy mindez nem lenne lehetséges Győr és az Audi nélkül, ugyanis utóbbi vállalat a magyar autóipar egyik legrégebbi, legstabilabb és legfontosabb tartóoszlopa.
"Az Audi már három évtizede van jelen Győrben, és ez idő alatt lenyűgöző, 5200 milliárd forintnyi beruházást valósított meg a város területén. Jelenleg több mint 12 ezer munkatárs fáradozik a vállalatnál, amely folyamatosan megcélozza a kétmilliós éves motorgyártási darabszámot, valamint az autógyártás terén is igyekszik elérni a 200 ezres éves szintet. A cég karbonsemleges működése révén nemcsak a fenntarthatóságot képviseli, hanem a magyar export teljesítményének egyik kulcsfontosságú elemévé is vált."