Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország kiemelkedő szerepet vállal a terrorizmus globális elleni harcban, még a lehetőségein túllépve is. Az ország elkötelezett abban, hogy aktívan részt vegyen a nemzetközi közösség erőfeszítéseiben, és hozzájárul

Magyarország erején felül veszi ki a részét a terrorizmus elleni globális küzdelemből, amely kulcskérdés abból a szempontból is, hogy minél hatékonyabb a fellépés, annál sikeresebb lehet az illegális migráció visszaszorítása is - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán New Yorkban.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye szerint a tárca vezetője az ENSZ terrorizmusellenes csoportjának ülése előtt örömmel számolt be arról, hogy sikerült véglegesen megszüntetni azt a méltánytalan helyzetet, amely miatt ez a fontos részleg nem volt integrálva a világszervezet rendszeres költségvetésébe. Ez a lépés különösen időszerű, hiszen a terrorizmus folyamatosan növekvő fenyegetést jelent a globális biztonságra.
Illetve aláhúzta, hogy a küzdelemből hazánk az erején felül veszi ki a részét, hiszen az ENSZ Terrorizmus Ellenes Hivatalának legnagyobb központja New York után Budapesten van, ahol immár huszonnyolcan dolgoznak a kormány támogatásával.
Rámutatott, hogy ennek a regionális irodának alapvető szerepe van abban a programban, amelynek célja a terroristák mozgásának drasztikus korlátozása világszerte. Hiszen minél szabadabban tudnak a szélsőségesek közlekedni, annál gyorsabban terjeszthetik ideológiájukat, és ezáltal annál könnyebben valósíthatják meg merényleteiket is.
A budapesti munka hatékonyságát Vlagyimir Voronkov ENSZ-főtitkárhelyettes szavai is megerősítik, hiszen tavaly javaslatot tett arra, hogy a további terrorellenes tevékenységeket ide, fővárosunkba telepítsék át. A tervek között szerepel egy globális központ létrehozása, amely a műveletek támogatását célozza meg, így most e témában is folytatódnak a tárgyalások.
"Nyilvánvaló, hogy hatalmas megtiszteltetés, amikor egy ilyen jelentős globális biztonsági kihívás kezelésében az ENSZ ennyire számít Magyarországra, és ennyire szeretné összpontosítani erőforrásait hazánkban. Ez egyértelműen jelzi, hogy Magyarország a globális diplomácia színterén továbbra is kiemelkedő szerepet játszik" - fogalmazott.
"Én azt gondolom, hogy meg kell sokszorozni a nemzetközi törekvéseket, ugyanis jól látszik, hogy most elsősorban Afrikára koncentrálnak a terrorszervezetek. Az Iszlám Állam több mint 1200, az al-Kaida és különböző csatolmányai több mint 1700 terrortámadást követtek el pusztán a tavalyi évben Afrikában, alapvetően a szubszaharai térségben és a száheli övezetben" - figyelmeztetett.
E tekintetben fontos kiemelni, hogy a terrorizmus és az illegális migráció egy sajátos, veszélyes kölcsönhatásban állnak egymással. A terrorveszély fokozódása arra kényszeríti az embereket, hogy elhagyják otthonaikat, míg a migrációs hullámok lehetőséget teremtenek a merénylők számára, hogy könnyebben jussanak el a világ távoli szegleteibe. Ez a ciklikus jelenség egyfajta ördögi kört képez, amely folyamatosan táplálja egymást, így súlyosbítva a globális biztonsági kihívásokat.
"Magyarország számára alapvető fontosságú a terrorizmus elleni nemzetközi együttműködés erősítése, hiszen a globális terrorizmus ellen tett hatékony intézkedések révén mi is eredményesebben küzdhetünk az illegális migrációval szemben" - hangsúlyozta.
Megjegyezte, hogy az utolsó évtized során Magyarország rendkívüli erőfeszítéseket tett a határainak védelme érdekében, és a hatóságok sikeresen megakadályoztak több mint félmillió illegális határátlépést.
A miniszter végül az üzleti találkozójával kapcsolatban kiemelte, hogy az amerikai vállalatok igen fontos szerepet játszanak a magyar gazdaság növekedésében, s ezek a cégek jól érzik magukat hazánkban, az elmúlt négy év során is folyamatosan új beruházásokról döntöttek, az előző washingtoni adminisztráció ellenséges hozzáállása dacára is.
Ezzel összefüggésben pedig lényegesnek nevezte az ezen idő alatt "kifejezetten bosszúból" meghozott amerikai gazdasági büntetőintézkedések visszavonását. És üdvözölte, hogy az új amerikai kollégájával, Marco Rubióval folytatott telefonbeszélgetése alapján ebben mindkét fél egyetért.