A támogatások elszámolása és a tárgyi eszközök értékcsökkenése egyéni vállalkozók számára kulcsfontosságú pénzügyi szempontok. Az egyéni vállalkozók esetében a támogatások általában hozzájárulnak a működés finanszírozásához, míg a tárgyi eszközök, mint pé


Egy olvasónk érdeklődött arról, hogy milyen módon számolhat el értékcsökkenést, ha egyéni vállalkozásának tárgyi eszköz vásárlásához egy évvel ezelőtt vissza nem térítendő támogatást ítéltek meg, de a támogatás összegét csak az idei évben kapja meg. Az eszköz beszerzését fejlesztési tartalékból finanszírozza. A kérdés tehát az, hogy hogyan kell eljárnia az értékcsökkenés elszámolásakor, és hogy szerepeltetnie kell-e a 2024-es szja-bevallásban a de minimis támogatás összegét. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó- és járulékszakértő, a következő válaszokat adta: Az értékcsökkenést a tárgyi eszköz beszerzési értéke alapján kell számítani, függetlenül attól, hogy a támogatás később érkezik. Az eszköz beszerzésének időpontjában meg kell kezdeni az értékcsökkenés elszámolását, mivel a támogatás nem befolyásolja a költségelszámolást. A de minimis támogatás összegét a 2024-es szja-bevallásban nem szükséges külön feltüntetni, mivel az ilyen típusú támogatások nem számítanak adóköteles bevételnek, így nem befolyásolják a jövedelem meghatározását. Azonban fontos, hogy a támogatás hatásait és a vonatkozó jogszabályokat figyelembe vegye a vállalkozó a pénzügyi tervezés során.

A kérdés pontos megfogalmazása a következő volt:

Egyéni vállalkozó 2024. november 1-jén 10 millió forint értékű tárgyi eszközt vásárolt. A beszerzéshez a 2024. február 14-én kibocsátott támogatói okirat alapján 6 millió forint vissza nem térítendő de minimis támogatást nyer, ám ezt az összeget csak 2025-ben kapja meg, mivel a támogatás utófinanszírozott. A vállalkozó 2023-ban 4 millió forint fejlesztési tartalékkal csökkentette a bevételét, amelyet most a vásárolt eszközre kíván felhasználni. A kérdés az, hogy miként történik az eszközhöz kapcsolódó, a fejlesztési tartalékon felüli értékcsökkenés elszámolása a 2024. és 2025. években. A támogatás 2025-ben válik bevétellé, ami szintén fontos szempont a számviteli és adózási szempontból. Az eszköz értékcsökkenése a beszerzési érték (10 millió forint) alapján történik. A fejlesztési tartalék (4 millió forint) felhasználása csökkenti a vállalkozó adóalapját, de a támogatás csak a következő évben érkezik meg. Ezért 2024-ben az eszköz értékcsökkenését a teljes beszerzési érték figyelembevételével kell elszámolni, azaz az értékcsökkenés az eszköz teljes értékére vonatkozik, 10 millió forint. 2024-ben az értékcsökkenés költségként elszámolt része figyelembe veszi a 4 millió forint fejlesztési tartalékot, míg a támogatás 2025-ben kerül bevételként elszámolásra. Az értékcsökkenés általában évről évre csökken, így a 2025-ös szja-bevallásban a támogatás összegét (6 millió forint) bevételként be kell vallani. A de minimis támogatás összegét a 2024-es szja-bevallásban nem szükséges szerepeltetni, mivel az csak a következő évben, 2025-ben válik bevétellé. Az adózás szempontjából fontos figyelembe venni, hogy a támogatás és az eszközhöz kapcsolódó költségek időben és jogi szempontból megfelelően legyenek kezelve.

Szakértőnk véleménye:

A fejlesztési támogatások keretében a beruházásokhoz kapcsolódó bevételek elszámolásának feltétele, hogy a kapcsolódó költségeket, beleértve az értékcsökkenés leírását is, megfelelően figyelembe vegyék. (Feltételezhető, hogy a kérdésben említett egyéni vállalkozó nem az átalányadózás vagy a katás adózási forma keretein belül működik.)

Az szja-törvény 11. számú melléklete értelmében, ha egyéni vállalkozói tevékenység keretében jogszabály vagy nemzetközi szerződés alapján kapott támogatás révén beszerzett vagy előállított tárgyi eszköz, akkor a beszerzési árának azon része, amely az adott támogatás összegével egyenlő, az eszköz üzembe helyezésének időpontjában értékcsökkenési leírásként számolandó el. Ez azt jelenti, hogy 2024-ben a tárgyévi beszerzési költség és az értékcsökkenés összegét bevételként kellene figyelembe venni. Azonban, mivel a bevétel még nem érkezett meg, 2024-re nincs mit elszámolni.

Az szja-törvény 7. paragrafus (1) bekezdésének v) pontja a fentiekben meghatározott támogatásokat nem tekinti bevételnek, ha azokat a cél szerinti felhasználás igazolása mellett vagy azt követően kapja csak kézhez a vállalkozó, amennyiben a cél szerinti kiadás alapján költséget egyáltalán nem számol el. Vagyis a vállalkozó szabad döntésére van bízva, hogy az úgynevezett "utólag kapott" támogatásokat elszámolja-e egyáltalán vállalkozói bevételként attól függően, hogy az adott támogatással kapcsolatos kiadásait költségként elszámolja-e vagy sem. Ezek alapján 2024-re szintén nincs mit elszámolni.

Az szja-törvény 10. számú mellékletének 5. alpontja viszont nevesítetten az egyéni vállalkozás bevételének tekinti a vállalkozó által "felvett támogatást". Ezen törvényi szövegrész alapján az egyéni vállalkozónak - fő szabály szerint - a jóváírás napján bevételként kell elszámolnia a kapott támogatást, azaz a kérdéses esetben majd 2025-ben, feltéve, hogy nem él a fentiekben említett "nem számol el költséget, sem bevételt" lehetőséggel. Ez esetben viszont költséget is csak majd 2025-ben rendelhet hozzá.

Related posts