A NATO tengeri drónflottát alkalmazhat a víz alatti kábelek védelmére, ezzel erősítve a stratégiai infrastruktúrák biztonságát.

A szövetség egy innovatív megoldást alkalmazna, amely lehetővé tenné a kábelek folyamatos monitorozását mind a vízfelszínen, mind pedig a víz alatt. Ezzel a technológiával nemcsak a potenciális szabotázsok megelőzése válik lehetővé, hanem azok gyors azonosítása és feltárása is.
A pilóta nélküli felszíni járművek (USV) vagy drónhajók lényegében úgy működnének, mint az utcai lámpák, amelyekre kamerákat szerelnek. Felvételeikkel segítenének megállapítani, hogy történt-e bűncselekmény a víz felszínén vagy alatt - fogalmazott Vandier. Azt is jelezte:
a cél az, hogy még a júniusi, hollandiai NATO-csúcs előtt elindítsák a drón megfigyelő flottát.
Az új stratégia tervezésére alig néhány héttel azután került sor, hogy két balti-tengeri kábel is - egy Litvániát Svédországgal, valamint egy Finnországot Németországgal összekötő kábel - megrongálódott. A svéd és a finn kormány még mindig vizsgálja a történteket.
Andrej Zvaigzne, a Rigai Műszaki Egyetem Alkalmazott Számítógépes Rendszerek Intézetének tudományos főmunkatársa az Euronewsnak kifejtette, hogy...
a tengeri drónok olyan kisméretű, pilóta nélküli hajók, amelyek a felszínen vagy a víz alatt is képesek működni.
Különböző típusú víz alatti drónok léteznek: vannak, amelyek a megfigyelésre, mások a fenyegetések azonosítására képesek, míg egyesek az ellenséges mozgások megsemmisítésére programozhatók.
Hozzátette, hogy a NATO-nak nyilván meg kell határoznia, mire akarja pontosan használni a drónokat: például a napi 24 órás megfigyelés-e a prioritás, vagy olyan eszközöket akar, amelyek képesek megtorolni, ha egy ellenséges hajó gyanús tevékenységeket folytat a térségben.