A kardszárnyú delfinek egy különleges rituálé keretében tengeri moszatokkal kényeztetik egymást, miközben a tenger mélyén úszva élvezik a természet adta tisztaságot és harmóniát.

Egy friss kutatás szerint a kardszárnyú delfinek tengeri moszatokkal tisztogatják egymást, ami újabb izgalmas felfedezés a tengeri emlősök viselkedésével kapcsolatban. A kutatás Észak-Amerika nyugati partjainál zajlott, ahol drónok segítségével figyelték meg a delfinek szokásait – számolt be róla kedden a Reuters.
Darren Croft, az Exeter Egyetem tengerbiológusa, és csapata 2024-ben a Salish-tenger vidékén végzett terepi kutatásaik során különös jelenségre bukkant. Megfigyelték, hogy a cetek családjába tartozó állatok lebegő tengeri moszatokat fogtak el, vagy éppen a tengerfenékről tépdestek le. Ebből a növényi anyagból kisebb darabokat formáltak, amelyeket saját testük és társaik közé helyeztek. Ezt követően a szárdarabkákat egymás közt gurigázták. Ez a szokatlan viselkedés mind a hímek, mind a nőstények körében megfigyelhető volt, és életkoruktól függetlenül megnyilvánult.
A Current Biology című tudományos folyóiratban hétfőn megjelent kutatás szerint a tudósok a viselkedést eszközhasználatként értelmezik, ami hozzájárulhat az orkák bőrének egészséges állapotának fenntartásához, és segítheti a társas kötelékek megerősítését is. "Az állatok esetében a legtöbb példa az eszközhasználatra általában valamilyen ökológiai kihívás, például élelem beszerzése kapcsán merül fel - mondta Croft. - Ami igazán lenyűgöző ebben a felfedezésben, az az, hogy a használt eszköz, a tengeri moszat, nem az élelemhez jutást szolgálja, hanem a társas interakciók elősegítésére szolgál."
A mindössze 73 egyedből álló, veszélyeztetett populációval kapcsolatos kutatás újabb bizonyítékot szolgáltathat az orkák páratlan intelligenciájára és bonyolult társadalmi kapcsolataikra. "Az olyan eszközhasználat, amelyet társas viselkedés motivál, rendkívül szokatlan az állatvilágban, és eddig csupán néhány fogságban élő főemlősnél figyelték meg" - nyilatkozta Croft.