Persze! Íme egy egyedi megközelítés Jókai Mór életéről, tíz érdekességgel: 1. **Képzőművészeti ambíciók**: Jókai Mór fiatal korában nem csupán író szeretett volna lenni, hanem festő is. Művészi hajlamait sosem adta fel teljesen, hiszen élete során sokszo


Kétszáz évvel ezelőtt látta meg a napvilágot Jókai Mór, aki nem csupán a magyar irodalom egyik legnagyobb alakja, hanem egy rendkívül sokoldalú és sokféle tehetséggel megáldott személyiség is volt. A közmédia a bicentenárium alkalmából egész évben megemlékezik a márciusi ifjak egyik legfontosabb képviselőjéről. Születésnapja, február 18. alkalmából a Duna Család-barát című műsorában szakértők segítségével elevenítették fel az író életének olyan érdekes és kevésbé ismert epizódjait, amelyek hozzájárultak gazdag örökségéhez.

Jókai Mór szülei két egészséges gyermek mellett sajnos kétszer is megélték, hogy egy-egy kisfiút elveszítettek, mindkét gyermeket Lajosnak hívták. A tragédia miatt a család úgy döntött, hogy a következő fiút már más néven keresztelik el, így született meg Ásvai Jókay Móric.

Egy visszahúzódó, álmodozó fiú volt, aki a csínytevések helyett inkább a könyvek világában keresett menedéket. 1831-ben, amikor először lépett be az iskola kapuján, már ügyesen forgatta a lapokat, és szavakat formált a fejében. Tehetsége nemcsak az írásban, hanem a rajzolásban is megmutatkozott; a festészet csábító világa szintén vonzotta, mint egy titkos kert, ahol a színek és formák mesélnek.

3. Tartott az állatoktól. Iskolába gyakran csak kísérettel ment, mert annyira félt a kóbor kutyáktól.

Jókai Mór mélyen vonzódott a természet szépségeihez és a kertészeti mesterséghez. Birtokán egy igazi mintagazdaságot hozott létre, ahol a veteményes, a rózsakert és a szőlőültetvény harmonikus egységben éltek együtt. 28 éves korában, az Egy magyar nábob című művéből származó bevételének köszönhetően vásárolta meg svábhegyi nyaralóját, amely ma már a Duna-Ipoly Nemzeti Park védelme alatt álló természetvédelmi területként funkcionál.

5. Híres volt arról a szenvedélyéről, hogy gyűjtögetett. Az egzotikus kagylók, csigák és különféle kövek mellett számtalan sétapálcát is felhalmozott, mindegyik saját történetével és varázsával.

6. Az öltözködés világa is lenyűgözte, amit a Magyar divat című versében kifejtett. Országgyűlési képviselőként külön örömét lelte a díszmagyar viseletben, és nemcsak ünnepi alkalmakra, hanem a mindennapok során, sőt még a kertben is szívesen öltött elegánsabb ruhákat.

7. Gyakorta mesélt ínycsiklandó fogásokról és az étkezés élvezetét kereső emberekről. Szeretettel töltötte az időt a konyhában, és alaposan kiismerte a régi szakácskönyvek titkait. Különösen fontosnak tartotta a nemzeti gasztronómiai hagyományok megőrzését. Míg a róla elnevezett bableves talán a legismertebb fogás, egy különleges torta is őrzi emlékét, amely méltó a figyelemre.

8. Az 1860-as években a politikai közéletről írott szatirikus költeményeit és "leveleit" Kakas Márton írói álnéven adta közre.

9. Házasságait ellenezték. Amikor feleségül vette Laborfalvi Rózát - a nála nyolc évvel idősebb színésznőt és egyedülálló anyát - több családtagja és barátja, Petőfi Sándor is összeveszett vele. Miután megözvegyült és 11 évvel később Nagy Bella színésznővel akart házasságot kötni, rokonai azon igyekeztek, hogy bebizonyítsák, idős korára már nem képes józan döntést hozni.

Egyetlen örökbefogadott lányából, Rózából igazi festőművész vált, akinek férje nem más, mint a híres Feszty-körkép megalkotója, Feszty Árpád. Jókai Mórnak csupán egy mostohaunokája, Feszty Masa, aki a 20. századi magyar vallásos festészet egyik kiemelkedő képviselője lett.

Related posts